Afrika’da En Büyük 10 Ülke (Nüfusa Göre)

Nüfus bilgileri 2016 yılı nüfus sayımına göre sıralanmıştır. En güncel veri şu anda budur.

NOT: Dünya’nın en büyük çölü de Afrika’da bulunmaktadır.

Nüfus kıyaslaması olarak Afrika’nın en büyük on ülkesi:

10-Cezayir (40 milyon kişi)

Cezayir

Cezayir, araziye göre yani alan olarak Afrika’nın en büyük ülkesidir (Sudan’ın ayrılmasından sonra), ancak nüfus, o bölgenin çoğunu oluşturan geniş çöl çöpleri tarafından sınırlandırılmıştır. Arazinin sadece yüzde 12’si yerleşim bulunuyor. Cezayir’de şimdiye dek kaydedilen en sıcak hava, akıl almaz ve potansiyel olarak ölümcül 57.1 ° C’idi. Bu, Temmuz 1936’da kaydedildi, ancak bu sıcaklığa yakın (yani 50 ° C’nin üzerinde) dereceler yakın dönemde birçok kez yıl boyunca kaydedildi. Ne yazık ki başkent Cezayir, Afrika’da yaşamanın en yüksek maliyetli olduğu yerlerden biridir.

9-Sudan (41 milyon kişi)

Sudan

Temmuz 2011’den önce Sudan, Afrika’nın en büyük ülkesiydi (ve dünyanın en büyük 10. ülkesi) fakat bu tarihte Sudan ve Güney Sudan eşitsiz bir şekilde bölünmüştü. Bölünmeden sonra, Sudan olarak bilinen en kuzeydeki kesim, Afrika’da alan bazında üçüncü en büyük ülkedir ve sınırları içinde çok miktarda çöl arazisine sahiptir. Sudan ve daha özel olarak başkent Hartum, Mavi ve Beyaz Nillerin Mısır’a akmadan önce birleştiği yerdir. Ülke, eski Mısır imparatorluğunun bir parçasıydı ve bir dizi Mısır kalıntısı ve piramit (bazıları Mısır’da bulunanlardan daha büyüktür) bulunmaktaydı. Sudan’ın zengin petrol ve diğer mineral rezervleri var; ancak savaş, aşiretçilik ve sert çöl iklimi nedeniyle insanlar genellikle oldukça fakir ve yaşam stndartları beklenenin altındadır.

8-Uganda (41 milyon kişi)

Uganda

Ortalama sıcaklık 28°C’dir. İnsanların sıcaklığı ve dostça konukseverliği ile tanınan bir ülke fikrini seviyorsanız, Uganda ziyaret etmeniz gereken bir ülkedir. Bununla birlikte, yiyeceklerin çoğunun batı tadı için lezzetli olmasına rağmen, temel yemekleri tadmanız gerekmektedir. Muz, mango, avokado ve ananas gibi tropikal meyveler ülkede çok iyi büyür ve bol miktarda güneş ışığı meyvenin tatlı ve lezzetli olmasını sağlar. Uganda Afrika vahşi hayatını görmek için harika bir yer, nadir bulunan ve son derece tehlikede olan dağ gorillerine ev sahipliği yapan üç ülkeden biridir Uganda. Uganda’da 1000’den fazla kuş türü ve hem büyük hem de küçük olmak üzere çok sayıda canlı yaşamı vardır.

7-Kenya (48 milyon kişi)

Kenya

Kenya ekvator üzerinde ideal bir konumdadır ve yabani hayatı dünyaca ünlü iken, çay, kahve, çiçek, meyve, sebze ve tahıl ürünlerini yetiştirmek için verimli toprağa sahiptir. İnsanlar dünyanın dört bir yanından bu ülkeye safari için gelirler. Gergedanlar, manda, aslan, fil ve leoparyanı sıra suaygırları,  zürafa, zebra gibi birçok hayvanın bulunduğu bir ülkeden bahsediyoruz. Kenya, dünyanın en büyük tatlısu gölü olan Victoria Gölünü paylaşan üç ülkeden biridir (diğer ikisi Uganda ve Tanzanya’dır). Ülkelerin doğurganlığına rağmen, çoğu insan yoksulluk içinde yaşıyor.

6-Tanzanya (55 milyon kişi)

ngorongoro Tanzanya

Tanzanya birkaç nedenden ötürü çok önemlidir: Birincisi, Afrika’daki dağların zirveleri her zaman kar yağışına ev sahipliği yapan bir dağ bu ülkededir: Kilimanjaro Dağı. İkinci olarak, Tanzanya, eski insan kalıntılarının (yaklaşık iki milyon yıl önce) bulunduğu Olduvai Gorge “insanlığın beşiği” olarak bilinmektedir. Tanzanyanın nüfusu yaklaşık 55 milyondur.

5-Güney Afrika (56 milyon kişi)

Güney Afrika

Cape Town’daki Table Mountain, anında tanınan bir özelliktir ve dağın kendisi üzerinde, Birleşik Krallık’tan daha fazla bitki vardır. Güney Afrika, dünya çapında ihraç edilen meyve üretir ve ayrıca mükemmel üzüm bağları vardır. Güney Afrika, geniş bir madencilik geçmişine sahiptir ve dünyanın en büyük maden işleyişine sahiptir diyebiliriz. Aynı zamanda, dünyadaki Nobel Barış Ödülü sahibi iki kişinin yaşadığı tek sokakta yaşıyor: Soweto’daki Vilikazi Sokağı, hem Nelson Mandela hem de Başpiskopos Desmond Tutu’nun evi bu sokaktadır. Güney Afrika’yı ziyaret etmeye hazırlanan, her insanı etkilenmek için hazır olmalı. Tüm doğal gönüllü ve insan yapımı harikulardan başka, Güney Afrika, dünyanın en eski meteor grevini, şu anda bir UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan Vredefort Dome’yu (Vredefort Kubbesi) da barındırıyor.

4-Demokratik Kongo Cumhuriyeti (78 milyon kişi)

Demokratik Kongo Cumhuriyeti bonobo

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, dünyadaki hiçbir yerde bulunmayan iki büyük maymun türüne ev sahipliği yapar; yani bonobos ve doğu gorilleri.

3-Mısır (95 milyon kişi)

Mısır

Mısır’ın nüfusu 95 milyondur. Mısır denince aklınıza ilk gelen şey Mısır Piramitleridir. Dünyanın 7 harikasından birisi olan Mısır Piramitleri her yıl turistler tarafından akın akın ziyaret edilmektedir. Mısırlılar, yeni sosyal medya olayının harikalarına bir göz atınca, ülkedeki beş milyonun üzerinde kullanıcısıyla, Facebook’tan hoşlandıklarını gösteriyor. Bu sayının diğer ortadoğu ülkelerinden daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.

2-Etiyopya (102 milyon kişi)

Etiyopya

Etiyopya’da eski bir Hıristiyanlık geleneği vardır ve ülkede en eski kiliseler bulunmaktadır ve bazıları dağlık alanlarda gizlidir, oraya uzun ve dolambaçlı bir yürüyüş yollarından gidilerek ulaşılmaktadır. Belgesel, roman ve hatta filmler bu geçmişi değişik şekillerde bizlere anlattılar. Etiyopya Kuran’ı Kerim’dede anılmaktadır ve Hz. Muhammed (sav) ve müslümanlar için İslam’ın doğumundan sonra zulüm gördükleri için sığınma yeri olmuştur.

1-Nijerya (186 milyon kişi)

Nijerya

Nijerya’da insanlar açık bir yabancı düşmanlığı olmaksızın samimi, cömert ve misafirperver olma eğilimindedir. Nijeryanın nüfusu 186 milyondur.

Bu Tarifi Oyla
1 adet yorum var.
  1. Güllü

    Afrika turuna bir gün gideceğim kesinlikle gezmek istediğim yerler var. Özellikle Afrika’da safari yapmak istiyorum

Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: