Dünya’nın En Yüksek Dağı Hangisidir?

Dünya’nın En Büyük Dağı Hangisidir?

Dünya’nın en büyük ve en yüksek dağı cevabının 2 farklı cevabı vardır. Bunun sebebi deniz seviyesinin altında yani okyanusta tabanı bulunan bir dağın bulunmasıdır. Eğer deniz seviyesinin üstünde soruluyorsa cevap Everest Dağı‘dır. Everest Dağı’nın yüksekliği 8.848 metredir. Deniz seviyesinden yukarıda  olan Mauna Kea Dağı deniz seviyesinden yükseklik farkı 4200 metre. Okyanus tabanından tepeye kadar olan bölümü ise 10.203 metredir. 8.848 metre büyüklükle Dünya’nın ikinci büyük dağı olan Everest dağından 1355 metre daha yüksektir.

everest dagi

Çocukluğumuzdan beri bildiğimiz Mavi Balina’nın Dünya’nın en büyük canlısı olduğu gibi Everest Dağı’da en büyük dağ olarak öğretilir. Mauna Kea Dağı ile Everest Dağı’nın kıyaslamasında en büyük fark ölçümü nasıl yaptığınızdır.

Dünyanın merkezinden en uzak nokta ise Chimborazo Dağı’dır.

Dünyanın En Büyük Dağı Nerededir?

En yüksek Dağ olan Everest Dağı; Nepal, Çin sınırında Himalayalar sıradağlarında bulur. Ayrıca Everest Dağı’na ilk defa 1953 yılında tırmanılmıştır.

Dünya’nın en büyük dağı Mauna Kea Dağı Amerika, Asya ve Okyanusya kıtalarının tam ortasında yer alan Pasifik okyanusunda bulunur.

Everest Dağı

En yüksek dağ olan Everest Dağı Tibet-Çin sınırında bulunur. Tibetçede “Chomolungma” olarak da bilinir. Yüksekliği 8.848 metredir.

Ölçümlerde bazı uyuşmazlıklar olsa da Dünya’da genelgeçer kabul edilen yükseklik 8.848 metredir. Daha önce Çin ve Nepal farklı yükseklik ölçümleri yaparak bir anlaşmazlık yaşamışlardı. Hatta Everest zirvesinin 2015 depreminden sonra küçülmüş olabileceği konuşuldu ama bilimsel olarak kanıtlanmadı.

Everest Dağı’na 5 binden fazla dağcı 2022 yılı itibari ile başarı ile tırmanmıştır. Tırmanırken yaklaşık 300 kişi ölmüştür. Buda tırmananlara göre göre ortalama %6’lık bir ölü oranını bize göstermektedir. Hala her yıl 100’lerce kişi Everest Dağı’na tırmanmaya çalışıyor.

Mauna Kea Dağı’na tırmanmak kolaydır. Everest kadar dik bir yapıya sahip olmadığı için bir bu dağa dağ yürüyüşü şeklinde tırmanabilirsiniz. Bu tırmanış için ağır dağcı ekipmanlarına ihtiyacınız yoktur. Mauna Kea bir volkanik dağdır. Büyük bir sıvı magma tabakası, Dünya’nın derinliklerinden fışkırarak soğudukça Mauna Kea’yı oluşturdu. En son yaklaşık olarak 46.000 yıl önce patlamış olan yanardağ, uzun süredir hareketsiz kaldı.

Mauna Kea başka bir özelliği ile de ünlüdür: Dünya’nın en büyük astronomik gözlemevlerinden birine ev sahipliği yapmaktadır. Bu yükseklikte zirve, Dünya atmosferinin %40’ının üzerindedir ve bu da daha iyi bir görüş sağlamaktadır.

Dünyanın En Büyük Sıradağları

Dünya’nın Deniz seviyesinden yüksekliğe göre en yüksek 5 dağı aşağıda yazdığımız şekildedir.

  1. Nepal / Çin Everest dağı; Yükseklik (metre) 8.848 metre
  2. Pakistan / Çin K2 dağı; Yükseklik (metre) 8611 metre
  3. Hindistan / Nepal, Kangchenjunga dağı; Yükseklik (metre) 8.586 metre
  4. Nepal / Dhaulagiri dağı; Yükseklik (metre) 8586 metre
  5. Nepal / Manaslu dağı; Yükseklik (metre)8.163 metre

Mauna Kea Okyanus tabanından ölçüldüğünde Dünya’nın en büyük dağıdır. Deniz seviyesinden ölçüldüğünde ise en büyük dağ Everest dağıdır.

Dağ ve Tepe Arasındaki Fark Nedir?

Dağ ve tepe arasında kesin bir ayrım yoktur. Dağlar genellikle daha dik ve yüksek olarak karakteristik bir özelliği vardır. Ayrıca, bir dağın bir sivri bir noktası yani tepesi vardır. Dünya’da yine tek tip mutlak değerler yoktur. Örneğin Avrupa Alplerinde, 30 metrelik bir çıkıntı, bir dağ olmak için standart olarak kabul edilir. Himalayalarda 500 metreye kadar zirveler kriter olarak kullanılır. Dünya çapında genel olarak 1500 metreden fazla öne çıkan 1500’den fazla dağ için bir listede oluşturulmuştur.

Türkiye’nin En Büyük Dağı

Türkiye’nin en büyük dağı Doğu Anadolu bölgemizde bulunan Ağrıda’dır. Ağrı Dağı‘nın yüksekliği 5.137 metredir. Yine Türkiye’nin en büyük ikinci dağı Doğu bölgemizde bulunmaktadır. Hakkari de bulunan Cilo dağının yüksekliği ise 4.170 metredir. Türkiye’nin en büyük dağı olan Ağrı dağı ile arasında 967 metre yükseklik farkı vardır.Dünyanın ve türkiyenin en yüksek dağı dünyanın en büyük dağı nerededir dünyanın en büyük sıradağları türkiyenin en büyük dağı türkiyenin en büyük 5 dağı

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Ağrı Dağı; Rakım (metre) 5137

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Hakkari Cilo dağı; Rakım (metre) 4170

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan Bitlis Süphan dağı; Rakım (metre) 4049

Karadeniz Bölgesinde bulunan Rize Kaçkar dağı; Rakım (metre) 3932

İç Anadolu bölgesinde bulunan Kayseri Erciyes dağı; Rakım (metre) 3916

Ağrı Dağı: 3896 m’lik Küçük Ağrı ve 5137 m’lik Büyük Ağrı dağlarıdır. Büyük Ağrı, Türkiye’nin en yüksek dağıdır

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 5 Haziran 2022

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap