En Büyük Gezegen Hangisidir?

En Büyük Gezegen

Güneş sisteminde bulunan en büyük gezegen Jüpiter‘dir.

Jüpiter’in kütlesi Dünya’nın kütlesinden 318 kat fazladır. (Kütle)

Jüpiter 140.000 km’lik çapı ile Dünya’nın çapının yaklaşık 11 katıdır. (Çap)

Jüpiter Dünya’dan yaklaşık olarak 318 kat (hacim olarak) daha büyüktür. Bu da Jüpiter’in ne kadar büyük bir gezegen olduğunu gözler önüne sermektedir. En küçük gezegen yazımızda Merkür’den bahsetmiştik. Jüpiter’in doğal uydularından en büyüğü olan Ganymede Merkür’den bile büyüktür. Yani uydusu bile Merkür’den büyük olan bir gezegen. Devasa büyüklük: Jüpiter…Jüpiter hakkında belki de en etkileyici özellik, devasa boyutudur. Jüpiter, kütle, hacim ve yüzey alanı bakımından Güneş Sistemimizdeki en büyük gezegendir ve diğer gezegenlerden daha belirgin şeklinde gözle görülür bir büyüklük farkı vardır.

En Büyük Gezegen Jüpiter

En büyük gezegenimiz Jüpiter aynı zamanda en büyük uyduya sahip gezegen konumundadır. Jüpiter’in Ganymede uydusu sistemimizde bulunan en büyük uydu konumundadır. Yani Ganymede hem Jüpiter’in en büyük hemde Güneş sistemimizin en büyük doğal uydusudur.

Şimdiye kadar güneş sistemimizdeki en büyük gezegen, hem kütle hem de hacim bakımından tüm diğer gezegenlerden belirgin şekilde büyük olan Jüpiter’tir.

Jüpiter’in kütlesi Dünya’nın kütlesinden 318 kat fazladır.

Jüpiter 140.000 km’lik çapı ile Dünya’nın çapının yaklaşık 11 katıdır.

Jüpiter, güneş sistemindeki bütün gezegenlerin toplamından 2,5 (2 buçuk) kat daha büyüktür.

Gezegenler Büyükten Küçüğe

Jüpiter (En büyük) – Satürn – Uranüs – Neptün – Dünya – Venüs – Mars – Merkür ( En Küçük)

Fotoğrafta 5.sırada bulunan en büyük gezegenimiz Jüpiter’dir. Bu fotoğraf Jüpiter’in ne denli büyük bir gezegen olduğunu göstermektedir.

gezegenlerin siralanısı en büyük gezegen

Gezegen Nedir?

Bilim adamları, bir gezegenin gerçekte ne olduğu konusunda birçok araştırma ve tartışma yaptılar. Bir ölçüt getirilmesi gerekiyordu. Çünkü ilerleyen teknolojiye bağlı olarak yeni gezegenler keşfediliyordu. Ama bunların bazıları bir çok özelliği sağlayamıyordu. Bu yüzden 2006 yılında bilim adamları tarafından bir tanım ortaya çıktı. Bir gezegenin şu üç özelliği taşıması gerektiği kanaatine vardılar. Bu üç şarttan herhangi birini taşımayan gezegenler gezegen olamayacaktı.

 1. Bir yıldızın etrafından dönmesi gerekir. Güneş’de bir yıldız olduğu için Güneş’in etrafından dönmeside geçerlidiri.
 2. Kendi kütlesinden dolayı yuvarlak bir yapıya sahip olması gerekir.
 3. Yörüngesindeki nesneleri yani etrafındaki küçük gök cisimlerini temizlemiş olması gerekir.

Evrenin En Büyük Gezegeni

Not: Bu bölümde Güneş sistemimiz dışındaki en büyük gezegen den de bahsedilmiştir.

Son dönemlerde  evrenin en büyük gezegeninin keşfedildiği bir bilim dergisi tarafından açıklanmıştır. Daha önce keşfedilen bir gezegen Jüpiter‘in yaklaşık 2 katı olduğu söylenmişti ama bu keşfedilen gezegen Jüpiter’den yaklaşık olarak  13 kat daha büyüktür. Bu bilginin yayınladığı dergi alanında otoriter bir dergi olan “Astrophysical Journal Letters” dergisidir. Bu dergide gezegenden Süper Jüpiter adıyla bahsedilmiştir. Tabi evrenin sonsuzluğu, evrenin içinde ki sistemler ve araştırmalar sonucunda Güneş sisteminin dışından yeni gezegenler keşfedildiği düşünüldüğünde ilerleyen zamanlarda yine bir büyük gezegen keşfedilir mi sorusunu herkes sormaktadır. Bunun için en büyük gezegen diye sorulduğunda Güneş sistemimizi düşünerek Jüpiter cevabını verebilirsiniz. Şu anda sistemimizde bilinen en büyük gezegen Jüpiter’dir.

En Büyük Gezegen Güneş mi?

En büyük gezegenin Güneş olduğu konusunda kavram yanılgıları ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. Bilim insanları tarafından ısı ve ışık kaynağımız olan Güneş bir yıldız olarak tanımlanır. Yani bilinenlerin aksine Güneş bir gezegen değil, bir yıldızdır. 

Dünya En Büyük Kaçıncı Gezegendir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi gezegenlerin büyükten küçüğe sıralamasını verdik. Bununla beraber Dünya’nın en büyük 5. gezegen olduğu yukarıdaki sıralama da görünmektedir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 5 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,40. )
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. osman akıllı dedi ki:

  ben dünyanın 999999999999 katı olan bir gezegen biliyorum adı ars ears

 2. aleyna dedi ki:

  güneş sistemi içindeki en büyük ikinnci gezegen dünya mıdır ?

  1. Anonim dedi ki:

   Degildir

  2. Boşver dedi ki:

   Hayır Uranüs’tür

 3. BEYZA dedi ki:

  EN YOĞUN GEZEGEN HANGİ GEZEGENDİR? VE UYDUSU OLMAYAN GEZEGENLER?

  1. Anonim dedi ki:

   Sende kimsin

 4. Enes dedi ki:

  En büyük gezegene gitmek isterdim.

 5. Batuhan dedi ki:

  Plütonun son dırımu nedir? Hala gezegen sayılmıyor mu?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Batuhan Bey,
   Müfredatımıza göre Plüton gezegen olarak kabul edilmemektedir.
   Saygılarımızla
   EnKucuk.com Ekibi

 6. Anonim dedi ki:

  Evren’in en büyük gezegeni Uy Scuti ‘dir.

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Sayın Ziyaretçimiz,

   Evet Evren’in en büyük yıldızı olarak Uy Scuti kabul ediliyor olabilir ama içeriğimiz de özellikle Güneş Sistemi olduğu belirttik ve Uy Scuti bir yıldızdır. Yani “Güneş sisteminde bulunan en büyük gezegen Jüpiter‘dir.”

   Saygılarımızla

   EnKucuk.com Ekibi

   1. Anonim dedi ki:

    uy scuti gezegen değil yıldızdır

  2. Ayhan dedi ki:

   O yildiz gezegen değil

  3. Anonim dedi ki:

   Yorum Alanı*uy scuti yarı çapına göre bilinen en büyük yıldızdır. Zonklayan yıldızdır ve kendi türünün en parlak yıldızlarındandır

 7. Buşra nur dedi ki:

  En buyuk gezegen Jupiter dir gezegenleri kaç tane ver ! Merkur venus mars dunya saturm Uranus Jupiter

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Büşra Hanım,
   Kaç gezegen var sorunuzu cevaplayalım.
   Güneş Sistemi’nde 8 gezegen vardır: Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün
   Saygılarımızla
   EnKucuk.com Ekibi

 8. Elif Bilgili dedi ki:

  Jüpiter, güneş sistemindeki en büyük gezegendir. Buna uygun olarak, Roma mitolojisinde tanrıların kralı adını almıştır.

  Jüpiter, Galileo’nun günümüzde Galileo ayları olarak bilinen Io, Europa, Ganymede ve Callisto’yu keşfettiği Jüpiter’in dört büyük uydusunu keşfettiği zaman, 1610’da evreni ve kendimizi gördüğümüz şekilde devrim yarattı. Bu, göksel bedenlerin Dünya dışındaki bir nesneyi çevrelediği ilk kez, Dünya’nın evrenin merkezi olmadığını gösteren Kopernik görüşüne büyük destek oldu.

  Jüpiter, güneş sistemimizdeki en büyük gezegendir , diğer gezegenlerin toplamı kadar iki kat daha büyük ve yaklaşık 80 kat daha büyük olmuştu, aslında bir gezegen yerine yıldız haline gelecekti. Atmosferi, çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşan güneş enerjisini andırıyor. Dört büyük ay ve çevresinde yörüngede çok sayıda küçük ay olan Jüpiter, bir tür minyatür güneş sistemi oluşturuyor. Tüm söylediler, Jüpiter’in devasa hacmi 1.300’den fazla Dünya’yı tutabilirdi.

  Jüpiter, Dünya’da algılayacak kadar güçlü radyo dalgaları yayınlıyor. Bunlar iki biçimde ortaya çıkıyor: Jüpiter’in en büyük uydularının en yakını olan Io, Jüpiter’in manyetik alanının belirli bölgelerinden ve Jüpiter’in yüzeyinden ve radyasyon kemerlerinde yüksek enerjili parçacıklardan sürekli radyasyon geçirdiğinde ortaya çıkan güçlü patlamalar. Bu radyo dalgaları, bilim adamlarının okyanuslarındaki uydularını araştırmasına yardımcı olabilir

YORUM YAZ