En Büyük Gezegen Hangisidir?

En Büyük Gezegen

Güneş sisteminde bulunan en büyük gezegen Jüpiter‘dir.

Jüpiter’in kütlesi Dünya’nın kütlesinden 318 kat fazladır. (Kütle)

Jüpiter 140.000 km’lik çapı ile Dünya’nın çapının yaklaşık 11 katıdır. (Çap)

Jüpiter Dünya’dan yaklaşık olarak 318 kat (hacim olarak) daha büyüktür. Bu da Jüpiter’in ne kadar büyük bir gezegen olduğunu gözler önüne sermektedir. En küçük gezegen yazımızda Merkür’den bahsetmiştik. Jüpiter’in doğal uydularından en büyüğü olan Ganymede Merkür’den bile büyüktür. Yani uydusu bile Merkür’den büyük olan bir gezegen. Devasa büyüklük: Jüpiter…Jüpiter hakkında belki de en etkileyici özellik, devasa boyutudur. Jüpiter, kütle, hacim ve yüzey alanı bakımından Güneş Sistemimizdeki en büyük gezegendir ve diğer gezegenlerden daha belirgin şeklinde gözle görülür bir büyüklük farkı vardır.

En Büyük Gezegen Jüpiter

En büyük gezegenimiz Jüpiter aynı zamanda en büyük uyduya sahip gezegen konumundadır. Jüpiter’in Ganymede uydusu sistemimizde bulunan en büyük uydu konumundadır. Yani Ganymede hem Jüpiter’in en büyük hemde Güneş sistemimizin en büyük doğal uydusudur.

Şimdiye kadar güneş sistemimizdeki en büyük gezegen, hem kütle hem de hacim bakımından tüm diğer gezegenlerden belirgin şekilde büyük olan Jüpiter’tir.

Jüpiter’in kütlesi Dünya’nın kütlesinden 318 kat fazladır.

Jüpiter 140.000 km’lik çapı ile Dünya’nın çapının yaklaşık 11 katıdır.

Jüpiter, güneş sistemindeki bütün gezegenlerin toplamından 2,5 (2 buçuk) kat daha büyüktür.

Gezegenler Büyükten Küçüğe

Jüpiter (En büyük) – Satürn – Uranüs – Neptün – Dünya – Venüs – Mars – Merkür ( En Küçük)

Fotoğrafta 5.sırada bulunan en büyük gezegenimiz Jüpiter’dir. Bu fotoğraf Jüpiter’in ne denli büyük bir gezegen olduğunu göstermektedir.

gezegenlerin siralanısı en büyük gezegen

Gezegen Nedir?

Bilim adamları, bir gezegenin gerçekte ne olduğu konusunda birçok araştırma ve tartışma yaptılar. Bir ölçüt getirilmesi gerekiyordu. Çünkü ilerleyen teknolojiye bağlı olarak yeni gezegenler keşfediliyordu. Ama bunların bazıları bir çok özelliği sağlayamıyordu. Bu yüzden 2006 yılında bilim adamları tarafından bir tanım ortaya çıktı. Bir gezegenin şu üç özelliği taşıması gerektiği kanaatine vardılar. Bu üç şarttan herhangi birini taşımayan gezegenler gezegen olamayacaktı.

 1. Bir yıldızın etrafından dönmesi gerekir. Güneş’de bir yıldız olduğu için Güneş’in etrafından dönmeside geçerlidiri.
 2. Kendi kütlesinden dolayı yuvarlak bir yapıya sahip olması gerekir.
 3. Yörüngesindeki nesneleri yani etrafındaki küçük gök cisimlerini temizlemiş olması gerekir.

Evrenin En Büyük Gezegeni

Not: Bu bölümde Güneş sistemimiz dışındaki en büyük gezegen den de bahsedilmiştir.

Son dönemlerde  evrenin en büyük gezegeninin keşfedildiği bir bilim dergisi tarafından açıklanmıştır. Daha önce keşfedilen bir gezegen Jüpiter‘in yaklaşık 2 katı olduğu söylenmişti ama bu keşfedilen gezegen Jüpiter’den yaklaşık olarak  13 kat daha büyüktür. Bu bilginin yayınladığı dergi alanında otoriter bir dergi olan “Astrophysical Journal Letters” dergisidir. Bu dergide gezegenden Süper Jüpiter adıyla bahsedilmiştir. Tabi evrenin sonsuzluğu, evrenin içinde ki sistemler ve araştırmalar sonucunda Güneş sisteminin dışından yeni gezegenler keşfedildiği düşünüldüğünde ilerleyen zamanlarda yine bir büyük gezegen keşfedilir mi sorusunu herkes sormaktadır. Bunun için en büyük gezegen diye sorulduğunda Güneş sistemimizi düşünerek Jüpiter cevabını verebilirsiniz. Şu anda sistemimizde bilinen en büyük gezegen Jüpiter’dir.

En Büyük Gezegen Güneş mi?

En büyük gezegenin Güneş olduğu konusunda kavram yanılgıları ve yanlış bilgiler bulunmaktadır. Bilim insanları tarafından ısı ve ışık kaynağımız olan Güneş bir yıldız olarak tanımlanır. Yani bilinenlerin aksine Güneş bir gezegen değil, bir yıldızdır. 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 5 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,40. )

17 Yorum

 1. osman akıllı 5 Ocak 2019
 2. aleyna 18 Kasım 2018
  • Anonim 31 Aralık 2018
  • Boşver 3 Şubat 2019
 3. BEYZA 24 Eylül 2018
  • Anonim 12 Ekim 2018
 4. Enes 14 Temmuz 2018
 5. Batuhan 13 Haziran 2018
  • Editör 26 Temmuz 2018
 6. Anonim 6 Haziran 2018
  • Editör 12 Haziran 2018
   • Anonim 4 Temmuz 2018
  • Ayhan 1 Temmuz 2018
  • Anonim 7 Temmuz 2018
 7. Buşra nur 20 Mayıs 2018
  • Editör 26 Temmuz 2018
 8. Elif Bilgili 18 Nisan 2018

Yorum Ekle