En Küçük Gezegen Hangisidir?

En Küçük Gezegen Hangisidir?

Bilinen ve uzmanlar tarafından kabul edilen 8 gezegenden en küçüğü Merkür‘dür. Merkür en küçük gezegen olmasının yanında Güneş’e en yakın gezegen konumundadır.

En küçük gezegenden en büyük gezegene doğru bir sıralama yaparsak şu şekilde bir sıralama oluşur:

Merkür – Mars – Venüs – Dünya – Neptün – Uranüs – Satürn – Jüpiter

Güneş’e göre en yakın en uzağa sıralayacak olursak şu şekilde bir sıralama oluşur:

Merkür – Venüs – Dünya – Mars – Jüpiter – Satürn – Uranüs – Neptün

Plüton Gezegenlikten Çıkarıldı mı?

2006 yılına kadar derslerde 9 gezegen diye öğrendiğimiz gezegen bilgimiz Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından gezegenlikten çıkarılmıştır. Gezegen olmanın bazı kriterlerini sağlayamayan Plüton gezegenlikten 2006 yılında çıkarıldı. Plüton’un gezegenlikten çıkarılmasının başlıca sebeplerinden birisi Plüton’un boyutudur. Boyutunun küçüklüğü ve etrafında bu boyuttaki gök cisimlerinin bulunması Plüton’u koltuğundan etmiştir. Yeni keşiflerden sonra Plüton’un gezegen olarak kabul edilmesi etrafındaki uydularında gezegen sıfatında olması tartışması ortaya çıkabilirdi. Sonuç olarak Astronomi Birliği belirli kriterler koyarak Plüton’u gezegenlikten çıkarmıştır. Bu konulan kriterler gezegenleri astroidlerden, gezegenimsilerden ve kuyrukluyıldızlardan, yıldızlardan ayırmak için bir kural olarak kabul edilebilir. Bu olaydan sonra en küçük gezegen unvanı Plüton’dan Merkür’e geçmiştir. Plüton cüce gezegen sıfatını almıştır.

En Küçük Gezegen Merkür

Merkür birçok özelliği ile diğer gezegenlerden kendisini ezberleten bir gezegendir. Merkür’ün en önemli ve en büyük özelliklerinden birisi Güneş Sisteminden Güneş’e en yakın gezegen olmasıdır. Şüphesiz derslerde ve sınavlarda en çok karşımıza çıkan özelliklerinden birisi budur. Merkür’ün diğer dikkat çeken özelliği ise en küçük gezegenimiz olmasıdır. Ayrıca doğal uydusu bulunmayan Merkür bu özelliği ile de önemli bir gezegendir.

Merkür Güneş etrafında bir turunu 88 günde tamamlar.

Mars’ta Hayat Var mı?

Mars bilim adamlarının yaşam olasılığının en fazla olduğu gezegen olarak değerlendirilmektedir. Bu yüzden Mars’a birçok uzay aracı gönderilmiş ve bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Fakat araştırmaların sonucunda Mars’ta şu ana kadar herhangi bir yaşam belirtisine rastlanamamıştır. Ayrıca Mars’ın yüzeyinin kırmızı renkte olmasının araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Mars yüzeyinde pas yani demir-oksit olduğundan kırmızı renkte görünmektedir.

Ek Güncelleme: 23.02.2017

7 Yeni Gezegen Keşfedildi

Güneş sistemimiz dışında 7 yeni gezegen keşfedildiği Nasa tarafından açıklandı. Bu açıklama sonrasında tüm Dünyada büyük ilgi gören 7 gezegen merak edilmeye başlandı. Bir yıldızın (Trappist-1) etrafında 7 gezegen tespit edildiği haberine Google’de bir Doodle ile kayıtsız kalmamış oldu. Bu gezegenler 40 ışık yılı uzakta olduğunu belirtelim.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 16 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,31. )
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
 1. Leyla dedi ki:

  Harika çok güzel

 2. Sevval dedi ki:

  Çok işime yaradı fakat bazı eksiklikler var ama harika çok iyi

 3. Anonim dedi ki:

  ☺☺☺☺☺

 4. Andromeda dedi ki:

  Yani evren ve güneş sistemini ayrı ayrı incelemek gerekiyor

 5. Anonim dedi ki:

  Çok yardımcı olduğunuz teşekkür ederim

 6. Melis dedi ki:

  Ortaokuldayken hep acırdım bu gezegene 🙂 Küçük kalmış büyüyememiş diye. İşte kavram yanılgısı olmuş o zaman. Daha sonradan gerçeği öğrendim tabi

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Melis Hanım,
   Yorumunuz ile konumuza renk kattığınız için teşekkür ederiz.
   Saygılarımızla
   EnKucuk.com Ekibi

 7. MİHRİBAN dedi ki:

  En küçük gezegeni öğrendik ama benim gezegenler hakkında en çok ilgimi çeken konu gezegenlikten çıkan gezegen 🙂 Neydi adı

  1. Anonim dedi ki:

   Plüton

   1. kmmlblkmm dedi ki:

    Pülüton