Evrenin Büyüklüğü Ne Kadar?

Evrenin Büyüklüğü

Biz evrenin ne büyüklükte olduğunu bir tek bilmiyoruz, hatta bunu hayal bile etmeye sıkıntı çekiyoruz. Eğer bizler Dünya’dan uzaklaşmaya başlarsak, bunun nedenini anlarız.

Dünyamız Güneş sisteminin minik zerresidir. Güneş sisteminde Güneş, çevresinde dönen gezegenler, minik gezegenlere benzeyen Asteroidler ve gök taşları bulunmaktadır. Bu gezegenleri daha iyi tanımak için en büyük gezegen, en küçük gezegen ve en büyük yıldız konularımıza bakabilirsiniz.

Güneş sistemi de sırayla “galaksi” denilen büyük yıldız sisteminin ufak bir parçasıdır. Galaksi çoğunluğu bizim Güneş’ten büyük ve kendi güneş sistemlerine sahip olan milyonlarca yıldızlardan oluşur.

Böylece, “Samanyolu” dediğimiz galakside gözlemlediğimiz tüm yıldızları görürüz. Onların arasındaki mesafe kilometrelerce değil, ışık yılı ile ölçülür. Işık ışını bir ile 11 trilyon kilometreden fazla mesafe kat ediyor. En yakın ve en parlak Alfa Sentavra yıldızı Yerden 46 trilyon kilometre uzakta bulunmaktadır. Şimdi ise galaksimizin boyutunu düşünelim. Uzmanların görüşüne göre, çapı 100 bin ışık yılı kadardır. Bu da 100 bin x 11 trilyon kilometre demektir.

Fakat bizim galaksi sırayla diğer, daha büyük bir sistemin küçük parçasıdır. Böyle düşününce büyük ihtimalle, daha milyonlarca galaksi mevcuttur. Fakat hepsinin beraber daha büyük sistemi teşkil etmesi de mümkündür.

Bu nedenle, evrenin boyutlarını tasavvur etmek zordur. Yeri gelmişken, bilim adamları evrenin genişlediğini varsaymaktadırlar. Bu şu anlama gelir ki, iki galaksi arasındaki mesafe birkaç milyar yıl sonra iki kez artacak.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 2 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,50. )
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ismayil dedi ki:

    kardeş yanliş hesaplamişsiniz işiğin bir yilda gittigi yol 9460 milyar yani 9.46 trilyon km oluyor,evrenin capi 13.8 milyar işik yili düşünülüyor