Üç Basamaklı En Küçük Tek Sayı?

Üç Basamaklı En Küçük Tek Sayı Kaçtır?

Üç basamaklı en küçük tek sayı 101’dir.

Daha önce en küçük sayı konusunda ayrıntılı bir şekilde üç basamaklı sayılardan bahsetmiştik. Ama sizden gelen istek ve iletişim bölümündeki taleplerden sonra bazı konulara özel hazırlıklar yapmaya karar verdik.

İlkokuldan bu yana basamak değerlerinin öğreniyoruz ama hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmayacağını düşünüyoruz. Bir bilgi yarışmasında bile karşınıza çıkabilecek özel bir soru: Üç basamaklı en küçük tek sayı kaçtır?

Yukarıda üç basamaklı en küçük tek sayıyı 101 olarak verdik. Şimdi sizlerden gelen diğer soruları cevaplayalım:

Rakamları Farklı Üç Basamaklı En Küçük Tek Doğal Sayı Kaçtır?

Rakamları farklı denildiği zaman her rakamın farklı bir değer alması gerekmektedir. Ama burada şu ayrıntıya dikkat etmenizde fayda vardır. En küçük rakam 0’dır. Ama üç basamaklı bir sayı yazarken rakam olarak başta 0’ı kullanamayız. Çünkü 0 başta bulunmaz. Bunun için sorunun cevabını şu şekilde verelim:

Rakamları farklı üç basamaklı en küçük tek doğal sayı 103’dür.

Burada 3 basamaklı en küçük tek doğal sayının 101 olduğunu yukarıda söyledik ama bu soruda rakamlar farklı dediği için 101’de 1 rakamı 2 kere kullanıldığından alamıyoruz. Bunun için rakamları farklı 3 basamaklı en küçük doğal sayı 103’dür.

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

14 Yorum

 1. Derin
 2. Derin
 3. İbrahim murat
 4. zilan
 5. Anonim
 6. GÜL NİHAL
 7. Recep Ali Samet
  • Anonim
 8. Elif Beyza
 9. poyraz ildem
  • GÜL NİHAL
 10. poyraz ildem
  • Ibrahim
 11. deniz