En Küçük Rakam Kaçtır?

Rakamlar Nelerdir?

0-1-2-3-4-5-6-7-8-9

En Küçük Rakam Nedir?

En küçük rakam 0’dır.

En Küçük Tek Rakam Nedir?

En Küçük tek sayı olan rakam 1’dir.

En Küçük Çift Rakam Kaçtır?

En küçük çift sayı olan rakam 0 (sıfır)’dır. 0 (sıfır) çift sayı mı diye birçok insan tarafından merak edilmektedir. Evet 0 (sıfır) bir çift sayı olarak kabul edilmektedir.

Rakam Nedir?

Rakamları sayılara giden bir sembol bir işaret olarak tanımlayabiliriz. Rakamlar sayıların yazılması için temel oluşturan sembollerdir. Tüm sayılar bu rakamlardan oluşur. İlkokul birinci sınıfa başlarken öğretmenin matematiğin temeli yani rakamların üzerinde durması her şeyi daha iyi açıklamaktadır. Çünkü matematiğin temelini oluşturan rakamlardır. Tüm sayılar bu rakamlar ile oluşturulmaktadır. İlkokula yeni başlayan öğrenciler rakamlar ve sayıları iyi anlamalı ve rakamlarla arkadaş olmalıdır.

Örnek: 10 sayısı 1 ve 0 rakamının birleşiminden oluşmuştur.

Örnek: 21 sayısı 2 ve 1 rakamının birleşiminden oluşmuştur.

Rakamlar Nasıl Ortaya Çıktı?

Rakamların ne olduğu bilmek insana yetiyor gibi görünse de rakamlar hakkında birçok ilginç bilgi mevcuttur. Bunlardan insanın en çok ilgisini çeken rakamların ortaya çıkış şeklidir. Rakamlar üzerinde barındırdıkları açıların sayısı kadar değer alırlar. Tabi kide bu bizim bildiğimiz rakamlar değildir. Bu rakamlar köşeli bir şekilde yazılınca ortaya çıkan bir özelliktir. Aşağıdaki resimde rakamların isimlerinin açılarının sayısı ile ortaya çıktığını görebilirsiniz.rakamlarin-aci-ile-isimlendirilmesi

En Küçük Rakamın Okunuşu Nasıldır?

0′ rakamının okunuşu “sıfır”dır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 2 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ