En Küçük Doğal Sayı Kaçtır? (Tek-Çift)

En Küçük Doğal Sayı

En küçük doğal sayı 0 (sıfır)’dır. Doğal sayıları düşündüğümüzde 0,1,2,3,4,5,6,7,8… sonsuza kadar devam eden sayılardır. Burada en çok sorulan soru en küçük doğal sayı 0’mıdır sorusudur. Çünkü birçok kişi Sayma sayısı kavramı ile doğal sayılar kavramını birbirine karıştırır. Doğal sayılar 0’dan başlar. Sayma sayılar 1’den başlar.

En Küçük Çift Doğal Sayı Kaçtır?

Bazı matematikçiler 0’ı bir çift sayı olarak kabuk etmemektedir. Bundan dolayı “0 çift sayı mı?” sorusu ortaya çıkmaktadır. Bu konuda matematikçiler tartışma yoluna gitse de hala net olarak verebileceğimiz bir cevap olmadığı için bu soruyu boş geçiyoruz. Siz değerli kullanıcılarımıza yanlış bilgi vermek istemiyoruz.

En Küçük Tek Doğal Sayı Kaçtır?

En küçük tek doğal sayı 1’dir.

İki Basamaklı En Küçük Doğal Sayı Nedir?

İki basamaklı en küçük doğal sayı 10’dur. 

İki Basamaklı En Küçük Tek Doğal Sayı Kaçtır?

İki basamaklı en küçük tek doğal sayımız 11’dir. Bir sayının tek sayı olabilmesi için sonunda 1-3-5-7-9 sayılarının olması gerekirdir.

İki Basamaklı En Küçük Çift Doğal Sayı Kaçtır?

İki basamaklı en küçük çift doğal sayı 10’dur. İki basamaklı bir sayının çift olabilmesi için sayının sonunda 0-2-4-6-8 olması gerekir.

Üç Basamaklı En Küçük Doğal Sayı Kaçtır?

Üç basamaklı en küçük doğal sayımız 100 (yüz)’dür.

Üç Basamaklı En Küçük Tek Doğal Sayı Kaçtır?

Üç basamaklı en küçük tek doğal sayı 101 (yüz bir)’dir.

Üç Basamaklı En Küçük Çift Doğal Sayı Kaçtır?

Üç basamaklı en küçük çift doğal sayımız 100 (yüz)’dür.

Dört Basamaklı En Küçük Doğal Sayı Kaçtır?

Dört basamaklı en küçük doğal sayımız 1000 (bin)’dir.

Dört Basamaklı En Küçük Tek Doğal Sayı Kaçtır?

Dört basamaklı en küçük doğal sayımız 1001 (bin bir)’dir.

Dört Basamaklı En Küçük Çift Doğal Sayı Kaçtır?

Dört basamaklı en küçük çift doğal sayımız 1000 (bin)’dir.

Doğal Sayılar Serüveni

Bir çocuğun doğal sayılarla ilk temasları küçük yaştadır. Çocuklar yaşı, kilosu, boyu gibi özellikleri tanıması, bunları söyleyebilmesi ona doğal sayılara ilk adımı attığını gösterir. Ülkemizde doğal sayıların eğitim-öğretim serüveni anaokulunda başlar. Anaokulunda doğal sayılar direkt olarak verilmese de “manalı sayma” dediğimiz yöntemle nesnelerin sayısını belirler. Çocuklar farkında olmadan doğal sayılar ile çalışmaya başlamıştır bile.

Daha sonraki seviyelerde çocuklar doğal sayılarda toplama, çıkarma, bölme ve çarpma işlemleri yaparlar. Daha sonra doğal sayılar ile problemlerle bu matematik serüveni devam eder.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 23 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 3,00. )
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ