Üç Basamaklı En Küçük Tek Sayı?

Üç Basamaklı En Küçük Tek Sayı Kaçtır?

Üç basamaklı en küçük tek sayı 101’dir.

Daha önce en küçük sayı konusunda ayrıntılı bir şekilde üç basamaklı sayılardan bahsetmiştik. Ama sizden gelen istek ve iletişim bölümündeki taleplerden sonra bazı konulara özel hazırlıklar yapmaya karar verdik.

İlkokuldan bu yana basamak değerlerinin öğreniyoruz ama hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmayacağını düşünüyoruz. Bir bilgi yarışmasında bile karşınıza çıkabilecek özel bir soru: Üç basamaklı en küçük tek sayı kaçtır?

Yukarıda üç basamaklı en küçük tek sayıyı 101 olarak verdik. Şimdi sizlerden gelen diğer soruları cevaplayalım:

Rakamları Farklı Üç Basamaklı En Küçük Tek Doğal Sayı Kaçtır?

Rakamları farklı denildiği zaman her rakamın farklı bir değer alması gerekmektedir. Ama burada şu ayrıntıya dikkat etmenizde fayda vardır. En küçük rakam 0’dır. Ama üç basamaklı bir sayı yazarken rakam olarak başta 0’ı kullanamayız. Çünkü 0 başta bulunmaz. Bunun için sorunun cevabını şu şekilde verelim:

Rakamları farklı üç basamaklı en küçük tek doğal sayı 103’dür.

Burada 3 basamaklı en küçük tek doğal sayının 101 olduğunu yukarıda söyledik ama bu soruda rakamlar farklı dediği için 101’de 1 rakamı 2 kere kullanıldığından alamıyoruz. Bunun için rakamları farklı 3 basamaklı en küçük doğal sayı 103’dür.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 7 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 3,71. )

3 Yorum

  1. poyraz ildem 7 Kasım 2018
  2. poyraz ildem 7 Kasım 2018
  3. deniz 3 Mayıs 2018

Yorum Ekle