Prag’da Yapılacak En İyi 10 Şey

Prag, en ileri teknolojik gelişmeleri antik mimari ile zengin ve büyüleyici bir tarihe kadar değişen sürprizlerle dolu bir şehirdir. Prag, 1100 yılı aşkın bir süredir ayakta kalmış, hatta Roma İmparatorluğu’nun eski koltuğuna sahip olmakla övünen bir şehirdir. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olarak bilinen Prag, çok popüler bir turizm merkezidir. İkinci Dünya Savaşı sırasında şehir şiddetli bombardımandan kurtuldu ve sonuç olarak yüzyıllar öncesinden kalma mimari örneklere sahiptir.

Bu yazıdan önce hazırladığımız en çok gökdelen bulunan 10 şehir konumuzda gökdelenler hakkında ilginç bilgileri öğrenebilirsiniz.

10. Wenceslas Meydanı (Vaclav Meydanı)

Wenceslas Meydanı prag

Wenceslas Meydanı gerçekten bir meydan değil. Yaklaşık 60 metre genişliğinde 750 metre uzunluğa sahip olan geniş, ferah bir caddeden daha fazlasıdır. Kral Wenceslas heykeli büyütüldüğünde, meydanın daha zarif bir ismi hak ettiği ve Wenceslas Meydanı’nın isim olarak daha uygun olduğu karar verildi. Yakınlardaki ‘Eski Şehir Meydanı‘ ile birlikte bu alan bugün hem yerel hem de uluslararası birçok hizmeti size sunmaktadır.

9. Ulusal Tiyatro

Ulusal Tiyatro prag

Şıklık, mimari ve güzellik için muhteşem bir anıt olan Prag Ulusal Tiyatrosu, dış cepheden size fotoğraflık bir manzara sunmaktadır. Yaklaşık altı katlı yükseklikte yükselen nazik kavisli çatı zarif bir şekilde boyanmış ve detaylı tablolar ve altın yaprak ile oluşturulmuştur. Detaylara verilen bu dikkat tüm bina boyunca açık bir şekilde gözlenmektedir.

8. Ulusal Müze

Wenceslas Meydanı’nın sonunda mükemmel bir şekilde yer alan iki binada ortaklaşa inşa edilen Prag Ulusal Müzesi, Haziran 2015 tarihine kadar bazı yenileme çalışmalarından geçmiştir.

7. Zizkov Televizyon Kulesi

Zizkov Televizyon Kulesi prag

İlk görüşten son araştırmaya kadar Zizkov Televizyon Kulesi, sizi heyecanlandıracağından eminiz. Kule, modern teknoloji ve zarif tasarımı ile göz doldurmaktadır. Üç zarif kolon, kentin üzerinde yükselen, en yüksek olan ‘roket’, 216 metreye kadar uzanan, yayın sinyallerinin kolaylıkla iletilmesini sağlamak için yükseliyor. Kolonlara tutunan dokuz bölük, bunlardan üçü kulenin işi için kullanılırken, diğer altısı halka açık, sabahın 8’inden gece yarısına kadar nefes kesen manzaralar sunuyor. Birçok modern yeniliğin olduğu gibi, ilk kez tasarlanmış ve ortaya çıktığı zaman, Prag siluetinin klasik akışını mahvediyor diye birçok eleştirilere boyun eğmiştir.

6. St. Vitus Katedrali

St. Vitus Katedrali prag

Tamamı Prag Kalesi sınırları içerisinde yer alan St Vitus Katedrali (veya diğer adı Aziz Vitus Katedrali), tüm Çek Cumhuriyeti’ndeki en büyük ve en önemli kilisesidir. İnşaat IV. Charles’ın yönetimi altında 1344’de başladı ancak 1929’da bitirme dokunuşlarının eklenmesiyle tamamlamak toplamda 6 asır sürdü. (İnşaat işleri bu süre zarfında sürekli devam etmedi; inşaatın durduğu uzun zamanlar vardı. Bu durumun kaynağında ise çoğu kez mali nedenler vardı.) Katedral kentin gurur kaynağı olan silüeti oluşturmaktadır. Katedralin mimarisi, yabancı bina stillerinin etkisini, hassas ve hoş bir şekilde açıkça gösterdiği için büyüleyicidir.

5. Prag Kalesi

Prag Kalesi

Çek Cumhuriyeti liderleri için resmi bir yer olan Prag Kalesi, Bohem krallarının, Roma imparatorlarının ve Çekoslovakya hükümdarlarinin eski evidir. Dünyanın en büyük antik kalesi olarak Guinness Rekorlar Kitabında yer almaktadır. Ziyaretçiler avluda özgürce dolaşabilir, ancak binalara girmek için bilet satın alınması gerekmektedir. Önemli özellikleri ve binaları kaçırmamak için bir tur grubuna katılmanız önerilir.

4. Astronomik Saat Kulesi (Prag Orloj)

Astronomik Saat Kulesi (Prag Orloj)

Prag Orloj, dünyanın en eski işleyen astronomik saatidir ve Prag’ı ziyaret eden herkesin görmek istediği bir saattir. Saatin kendisi yani içinde bulundurduğu cihazın en eski kısmının tarihi 1410 yılına dayanıyor. Yüzyıllar boyunca saat birçok kez çöktü ve yüzlerce yılda birçok kez tamir edildi.

3. Mala Strana

Mala Strana, Prag’ın “Lesser Town of Prague” olarak bilinen bir alanıdır. Hemen hemen ayrı bir köy olan Mala Strana, Lesser Town Meydanı çevresinde toplanmış ve muhteşem eski kiliseler, enfes küçük dükkanlar ve binalar ile otantik, eski moda Arnavut kaldırımlı yolların bulunduğu bir bölgedir. 1541’de Mala Strana’nın Barok üslubunda yeniden inşa edildiğini söylenmektedir. Mala Strana, Prag’ın en eski bölgelerinden biridir.

2. Charles Köprüsü

Charles Köprüsü prag

1347’den beri var olan Charles Köprüsü, Prag Eski Kentini Vltava Nehri’nden geçerek Kaleye bağlar. Köprü antik Prag’da ticaret ve siyaset için muazzam bir nimet, sağlam ve güvenilir bir geçiş yeri olarak bilinmekteydi. Köprü 621 metre uzunluğunda ve 16 kemer üzerinde duruyor. Bu köprü yapıldığı o zamanlar için inanılmaz bir mühendislik eseriydi.

1. Eski Şehir (Old Town)

old town eski sehir prag

Muhteşem açık alanlar, peri masalı binası ve antik Arnavut kaldırımlı trafiğe kapalı yollar, Prag Eski Kenti’nin en güzel eserlerinden birisi… Başlangıçta kasaba için ana pazar olan Eski Şehir Meydanı harika bir merkezdir; Wenceslas Meydanı’ndan sadece beş dakika uzaklıkta olan ve astrolojik saati içeren ve Charles Köprüsü üzerinden Mala Strana’ya kolay erişim olanağına sahip olan bir turistik mekandır burası.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap