Avrupa’da Ziyaret Edilecek En İyi 10 Şehir

Avrupa’nın en iyi 10 şehrine geçmeden önce bir balayı düşünüyorsanız sizler için hazırladığımız Avrupa’nın en Romantik Şehirleri yazımıza gidebilirsiniz.

İşte Avrupa’nın gezmeniz gerene 10 şehri:

10. Amsterdam

amsterdam

Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam, bir hafta veya iki hafta süren ziyaret süresinde insanı tatile doyuruyor. Her ziyaretçi, kentin en eski bölümlerinden geçen örümcek kanallarının üzerinden ve çevresindeki uzun bir kanal turuyla başlamalıdır. Kanallar yaklaşık 600 yıl öncesine dayanıyor ve kendi başına bir UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Tarih meraklıları, Holokost’un korku anısına Amsterdam’ın Yahudi Tarih Müzesi’ni kaçırmak istemeyeceklerdir. Van Gogh ve Rembrandt gibi ustaların eserleri, şehirde bulunabilecek birçok müze ve sanat galerisinde denk gelebilmektedir. Muhteşem mevsimlik çiçekleri görmek için Keukenhof şehrini ziyaret edin ya da çiçek sezonunun dışında ziyaret ederseniz, bunun yerine Tulip Müzesi’ne girersiniz. Amsterdam’ın en büyük ve en iyi bilinen kırmızı ışık bölgesi olan De Walden de görülmeye değer bir yerdir. Kenar kahvesi, birçoğunu benzersiz bir stilini harika ve gösterişli bir dekor ile göstermek için çok çalıştıklarından birçok turisti cezbediyor.

9. İstanbul

istanbul

Dünyanın iki kıtada toprağı olan tek şehir olan İstanbul, Avrupa’nın en ucunda, Boğaz’dan Asya’ya doğru ilerlemektedir. Yaklaşık üç bin yıllık bir şehir olan İstanbul bu özelliği ile tarihi kalıntıları ile de bilinir. İstanbul  çok korunmuş bir tarihe ve pek çok mükemmel korunmuş binaya sahiptir. 1461 yılından beri faaliyet gösteren Kapalı Çarşı, günde 400.000 ziyaretçiyi cezbeden kapalı bir pazardır. Halılar, otlar ve baharatlar, deri eşyalar, altın ve mücevherler dahil her şeyi burada bulabilirsiniz. Ayasofya, İstanbul’a gelen herkesin kesinlikle ziyaret etmek isteyeceği bir camiidir.  İstanbul’un birçok camisi tarihini korumuştur. Bunların çoğu mükemmel durumda ve günümüzde halen kullanılmaktadır. Şehrin tam kalbindeki nefis Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı’nda gerçek bir ‘Türk banyosu’nu deneyin ve şehrin birçok müzesinde sergilenen zengin sergilere hayran olun.

8. Bruges

Bruges

Bruges, Ralph Fiennes, Brendan Gleeson ve Colin Firth gibi harika oyuncuların rol aldığı Bruges’in filmleri sayesinde artık daha iyi biliniyor; Bruges, Belçika sahilinde Brüksel’den yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta bir eyalet başkentidir. Neredeyse benzersiz bir şekilde Avrupa’da Bruges, yaklaşık 48 çan barındıran 13. yüzyıl çan kulesi sayesinde eşsiz görsel özelliklerin yanı sıra kendine özgü bir tarihe sahiptir. Tam zamanlı bir çan sesi şehir tarafından çanların düzenli olarak kullanılması için istihdam edilmektedir. Bruges, çoğunlukla bozulmadan kaldığı için, şehrin ortaçağ kenti 2000 yılında UNESCO Dünya Mirası alanı ilan edildi. 122 metre yüksekliğindeki sivri ucuyla dünyanın en yüksek tuğla kulesinin olduğuna inanılan Our Lady Kilisesi bu şehirdedir. Kilise aynı zamanda muhteşem bir heykele ev sahipliği yapıyor. Elbette, Belçika çikolatasıyla meşhurdur ve Bruges, çikolatanın ülkede nasıl çok sevildiği görebileceğiniz şehirlerden biridir.

7. Atina

Atina

Yunan Tanrıçası Athena’nın adını taşıyan Atina, Platon ve Sokrates gibi efsanevi figürlerin arkadaşları ve meslektaşları ile karıştığı ve canlı ve heyecanlı seslerin nabzını tutan Agora pazarının muhteşem manzaraları ile kanıtlandığı gibi tamamen antik ve canlı bir kenttir. Acropolis, herkes için huşu uyandıran bir manzara olan Atina’nın üzerinde gururla bakıyor. Modern Atina, muhteşem gece hayatı ile hareketli, canlı bir şehirdir. Lezzetli atıştırmalıklar ve yemekler sunan restoranlar ile doludur. Geleneksel Yunan ve dünya yemekleri, canlı gece kulüpleri ve muhteşem alışveriş imkanları bu şehirdedir. Ayrılmadan önce birçok açık hava sinemasını ziyaret ettiğinizden emin olun.

6. Venedik

Venedik

Venedik, yükselen suyun yavaş yavaş ama emin adımlarla geride kaldığı güzel, eski ve şık kenti duyan neredeyse herkesin hayal gücünü süsleyen mükemmel bir şehirdir.  Meydanlarda dolaşın ve gizli şeritleri keşfederek küçük hediyelik eşyalar satan küçük mağazalar ve büfeler keşfedebilirsiniz. Belli dönemlerde mükemmel sanat yapıtları görülebilir ve ziyaret etmek için doğru zamanı seçerek yoğun zamanlarda müzeler ve galerilere akın eden turistlerin kalabalığından uzak durabilirsiniz. Venedik küçük adalarla çevrilidir, bazılarında insanlar yaşamasa da bazılarında otel, restoran ve evler bulunmaktadır. Poveglia, Plague Adası gibi daha ünlü adalardan bazılarını keşfetmek için ziyaret edebilirsiniz.

5. Londra

Londra

Londra, eski etkileyici İngiliz İmparatorluğunun kalbidir ve her kesimden kaşifler, oyun yazarları ve işadamlarına ev sahipliği yapan büyük bir cennettir. Londra’da bugün bile her yerde bulunması zor bir canlılık ve zenginlik bulunmaktadır. Londra’da ziyaret etmek için çok fazla yer var. Bu muhteşem şehrin sunduğu her şeyin tadına bakmak için tekrar dönmek isteyeceğinizden emin olabilirsiniz. Bir tekne turu yapın ve Tower of London veya Greenwich’i ziyaret edin. Çağdaş sanat galerilerini ziyaret ederek, en yeni yapıtları keşfe çıkın veya antik efendilerin eserlerini görmek için müzeleri ziyaret edin.

4. Roma

Roma

Roma muhteşem bir eski şehirdir. Bir metro istasyonuna binip uzaklaşabileceğiniz Londra’nın aksine, bir sonraki cazibe merkezinden sadece ayağı olan Roma, oldukça güvenilmez toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Ancak, Roma’da yürümek isterseniz hiç zorluk çekmezsiniz çünkü hava genellikle iyi ve yolda görmek istediğiniz birçok yer doğal olarak karşınıza çıkacaktır. Otantik pizzacılardan memnun kalacaksınız. Roma’nın kendisi Roma’nın en iyi müzesidir, ancak gerçek müzeler, galeriler ve Galleria Borghese gibi görülmeye değer sergiler bulunmaktadır. Roma, sanat dolu bir yerdedir; resim, heykel ve diğer görkemli eserlere hayran kalacakları bir yere rastlamakta zorlanmazsınız. Ponte Sisto’nun üzerinden yürüyün ve köprünün ortasındaki olağanüstü manzaraya hayran kalacaksınız. Roma yedi tepesi (aslında yediden fazladır) Farklı perspektiflerden şehrin harika manzaralarını sunar. Vatikan’ın etrafında dolaşarak dünya çapında Roma Katolik Kilisesi’nin güzel ve seçkin kalbine hayran olun.

3. Barselona

Barselona

Barcelona, ​​bugün aynı adı taşıyan futbol kulübünün evi olarak daha iyi biliniyor ve ziyaret etmek için harika bir şehir olarak listemizde kendine yer buluyor. Göze çarpan ilk nokta, Antoni Gaudi’nin tasarladığı, muazzam bir katedral olan ve 2026’da veya yakınında, mimarın ölümünden yüz yıl sonra gelmesi gereken heybetli ve hala tamamlanmamış Sagrada Familia’dır. Yılda yaklaşık 2,5 milyon insanı çeken havadar ve aydınlatılmış bir ışık, su ve müzik görüntüsü Magic Fountain’in performansını deneyin. Yukarıdakilerin hepsine karşı, geleneksel İspanyol mutfağından, canlı flamenko dansçılarından, hediyelik eşyalarından bu şehirde yararlanabilirsiniz. Ünlü Barcelona Futbol Kulübünün evi olan bu şehir dünyanın her yerinden futbolseverler için mükemmel bir ziyaret bahanesidir. Ayrıca Türkiye’nin En İyi Futbol Takımı konumuza bakıp Türkiye’deki futbol kulüpleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

2. Berlin

Berlin

Tarihsel açıdan bakıldığında, Berlin’de 200’den fazla müzenin yanı sıra, birleşmiş bir Almanya’nın gururlu bir sembolü olan Brandenburg Kapısı gibi dünyaca ünlü simgeleride barındıran bir şehirdir. Checkpoint Charlie, Doğu ile Batı Almanya arasındaki geçiş yeri görülmeye değer. Daha sakin geziler için Berlin’in 70 gölden birinde bir tekne ile açılmak veya muhteşem Berlin Hayvanat Bahçesi’ni ziyaret etmektir. Bu hayvanat bahçesinde 1000 farklı türün bulunduğu bilinmktedir. Ayrıca yaklaşık 16.000 hayvan vardır. Berlin Hayvanat Bahçesi, Almanya’nın en eski hayvanat bahçesidir. Mümkünse, hayvanlar doğduğunda baharda ziyaret etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

1. Paris

paris

Paris: sokakları, tezgahları ve apartman bloklarını dolduran heyecanlı atmosferi ve kozmopolit ambiyansı ile bilinir. Dikkate alınacak yerler arasında Notre Dame ve diğer pek çok film ve hikayeden övgüyle bahsedilen görkemli Notre Dame Katedralidir. Paris’in simgesi olarak anılan Eyfel Kulesini hemen belirtelim. Leonardo Da Vinci’nin simgesel tablosu olan Mona Lisa’ya ev sahipliği yapan Louvre Müzesi, dünyanın dört bir yanındaki hazineler, sanat eserleri ve önemli kalıntılar ile birlikte sizlere derin bir tarihi gösterecektir. Fansız yemeklerini tadarak neden Fransız yemeklerinin bu kadar ünlü olduğunu kaynağından anlayın. Paris’teki tiyatro mükemmel bir seçimdir. Bunun yanında Paris’te bale, opera veya müzik performansları izleyebilirsiniz.

İçindekiler

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap