Dünyanın En Uzun 10 Adamını Tanımak İster misiniz?

En Uzun Adam

Yaşamış en uzun adam Robert Pershing Wadlow dışarıya çıktığında tüm meraklı bakışlar onun üzerine toplanırdı. Özellikle Yüzüklerin Efendisi gibi filmlerden gördüğümüz devler tüm insanlar tarafından ilgiyle izlenmiştir. Robert dışarı çıktığında inanın onun yanında durunca onu filmden çıkmış bir dev gibi görebilirsiniz. Robert Wadlow sadece 22 yaşında 1940 yılında öldü. Öldüğünde 2,72 m boy ve 220 kg ağırlığa sahipti. Ancak şu anda 2017’de dünyanın en uzun on insanı kim? Bunun yanında Dünyanın en kısa adamı Dangi ile ilgili makalemize bakabilirsiniz.

Tarihi kalıntılara bakıldığında eski insanların günümüz insanlarından bugüne nazaran daha uzun olduklarını görüyoruz. Hatta birçoğunuz sultan ve padişahların kıyafetlerinin sergilendiği müzeleri gezmiş ve bu kıyafetlerin boyutunu kendi gözünüz ile görmüşsünüzdür. Fakat ne yazık ki guinness rekorlar kitabına girmek için yeterli kanıtları mevcut bulunmamaktadır. Günümüze baktığımız da ise yaşayan en uzun boylu ve en büyük adam ünvanının Türkiye’nin elinde olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin Mardin ilinde yaşayan Sultan Kösen, şuan guinness rekorlar kitabına göre dünyanın en büyük adamı olarak kayıtlara geçmiş olmaktadır.

Bugün yaşayan en uzun on adamı sizlerle paylaşıyoruz:

1-Sultan Kösen (251 santimetre)

en uzun adam sultan kosenSultan Kösen’in boyu 2 metre 51 santimetre’dir. Bunun yanında 27,5 cm el uzunluğu ile dünyanın “en büyük ellerine” ve 36,5 cm ile “en büyük ayaklarına” da sahiptir.

Otuz dört yaşındaki Türkiye’den Sultan Kosen, bugün yaşayan en uzun insandır ve yaşadığı bilinen beşinci en uzun insandır. Tıpkı Robert Pershing Wadlow gibi Sultan’ın yüksekliği, hipofiz bezini etkileyen bir tümörün bir sonucuydu ancak Neyse ki Sultan, Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi doktorları tarafından sağlanan modern tıbbi tekniklerin harikalarından yararlandı. (Robert çünkü 22 yaşında ölmüştü) Bu tedavi sonucu tümörden tamamen kurtulan Sultan Kösen şu anda Dünyada yaşayan en uzun insanı konumundadır.

Yukarıda da bahsedildiği üzere Sultan Kösen Mardin doğumlu bir Türk olmaktadır. Zaten azda olsa televizyon izliyor iseniz mutlaka Sultan kösen ile alakalı haberlere denk gelmişsinizdir. Zira Sultan kösen guinness rekorlar kitabına girdiğine tüm dünyada haber olmuştu. Sultan kösen ile alakalı daha detaylı bilgiler vermek gerekir ise; Sultan Kösen 10 Aralık 1980 yılı doğumludur. Şuanda 37 yaşında olan Sultan köseni rekorlar kitabına sokan boyu ise tam tamına 2 metre 51 santimetre olmaktadır. Ayrıca Sultan kösenin tek rekoru boyu ile alakalı değildir. Sultan kösenin el ve ayakları da guinness rekorlar kitabında yer almaktadır. Ellerinin uzunluğu 27.5 santimetre iken ayaklarının uzunluğu ise 36,5 santim olmaktadır Tabi ki kendisine göre ayakkabı bulabilmesi söz konusu olamamaktadır. Zira şimdilik dünyada onun boyutlarında bir insan yaşamamakta.

İlk akıllara gelen ailenin de uzun olduğu olmaktadır. Fakat Sultan kösenin boyunun aile ile bir alakası yoktur. Zira ailenin boyları normal sınırlarda yer almaktadır. Bilindiği üzere hipofiz bezlerinde aşırı büyümeye neden olan hormonlar bulunmaktadır. Sultan kösenin ise, hipofiz bezlerinde ki bu hormonda ne yazık ki tümör yer almaktadır. Bu tümör sultan kösenin yaşamasına engel teşkil etmese de aşırı büyümesine ve uzamasına yol açmıştır. Yani bu tümör sayesinde Sultan kösen dünyanın en büyük adamı ünvanına sahip olmuştur. Fakat ne yazık ki boyunun uzunluğu her zaman Sultan kösene avantaj sağlamamıştır. Örneğin eğitim hayatını aşırı boyunun uzaması yüzünden yarıda kesmek zorunda kalmıştır.

2-Brahim Takioullah (246 santimetre)

dünyanin en uzun adamiMorteza Mehzrad’ın (3.sıradaki ile aynı boya sahiptir.) yanı sıra bugün dünyada yaşayan ikinci en uzun adam Faslı Brahim Takioullah’tır. Boyu tam olarak 2 metre 46 santimetredir. Fransa Paris’te yaşayan Brahim, tamamen normal bir çocukluğun keyfini çıkaran Faslı Brahim Takioullah 13 yaşında ilginç bir şekilde boyu uzamaya başlamıştır. Resmi olarak dünyanın en büyük ayağına sahip olduğu bilinmektedir. Faslı Brahim Takioullah için özel tasarlanan ayakkabılar vardır. Bu ayakkabılar o kadar büyük tanesi yaklaşık 3.750 TL’ye mal olmaktadır.

3-Morteza Mehzrad (246 santimetre)

en buyuk adamİran’daki en uzun adam, aynı zamanda Dünyanın yaşayan en uzun 3.insanı Morteza Mehrzad’tır. 1987’de doğan Morteza, 2016’da Rio Yaz Paralimpik oyunlarındaki bir voleybol turnuvasında İran milli takımının altın madalya kazanmasına yardım etti. Yani 2 metre 46 santimetre boyu düşündüğümüz zaman rakiplerine baya yukardan baktığını söylemek mümkündür. Morteza, 16 yaşındayken boyu emsalleri gibi normaldi ancak bir bisiklet kazasından sonra aniden ve endişe verici bir oranda büyümeye başlamıştı. Maalesef Morteza’nın sağ bacağı onun geri kalanıyla birlikte büyümedi ve şimdi diğer bacağından altı santim daha kısa. Yani yardım almadan normal yürüyemiyor.

4-Dharmendra Pratap Singh (246 santimetre)

dunyanin yasayan en uzun adamiHint Dharmendra Singh Dünyanın yaşayan en uzun 4.insanıdır. Boyu 2 metre 46 santimetredir. Hindistan’da yaşayan bu uzun adam yüksek lisans derecesine sahip olmasına rağmen iş bulmakta zorlanmaktadır.Bir röportajından boyundan dolayı kız arkadaş bulamadığını belirtmiştir.

5-Zhang Juncai (242 santimetre)

en uzun adamin boyuÇinli Zhang Juncai Dünyanın en uzun boylu 5.adamıdır. Boyu 2 metre 42 santimetredir.

6-Ajaz Ahman (238,8 santimetre)

dunyanin en buyuk adamiDünyanın en yüksek 6. adamı Pakistanlı bir çiftçi olan Ajaz Ahman ne yazıkki boyunum Guinnees tarafından doğrulanması için herhangi bir başvuru yapmamıştır. Ama yetkliler onun boyunun 238,8 santimetre olduğunu teyit ettiklerini söylediler. Buda bu çiftçiyi Dünyanın yaşayn en uzun 6.insanı yapıyor. Ajaz Ahman şu anda 41 yaşında.

7-Bao Xishun (236 santimetre)

en uzun adam kimdirÇin’in nüfusunu düşündüğümüz zaman o kadar insanın içinden elbette birinin uzun boylu olarak rekorlar kitabına girmesi ilginç olmazdı. Ama ilginç olan genellikle Çinliler kısa boyludur. Bakalım Bao nasıl dünyanın en uzun 7.insanı oldu. Bao Xushun 2006 yılında Guinness tarafından Dünyanın en uzun insanı olarak ünvanı eline aldı. Ama 2009 yılında Sultan Kösen ortaya çıkınca bu ünvanını kaybetti. On altı yaşına kadar normal boydaydı, aniden yedi yıllık uzun büyüme artışıyla aşırı boyutlara ulaştı. Şu anda dünyanın en uzun 7.insanı konumundadır. 2007’de o zaman dünyanın en kısa adamının unvanını talep eden He PingPing ile bir araya geldi.

8-Sun Mingming (235 santimetre)

uzun adamSun Mingming muhtemelen basketbol severlere için yabancı gelmeyecektir.Meksika ve Japonya oynamaya devam etmeden önce ABD’de birkaç küçük lig takımlarından basketbol oynamıştır. Sun’un karısı Xu Yan da profesyonel bir basketbol oyuncusu ve yine de eşi Sun Mingming’in yanında küçücük görünüyor. İngiltere’deki bir törenle 2015 yılında Dünyanın en yüksek boylu çifti ünvanını eşiyle beraber kazandılar.

9-Broc Brown (233 santimetre)

dunyanin en uzun boylu insanlarıABD’de yaşayan 19 yaşındaki Broc Brown’ın boyunun uzaması 19 yaşında yavaşlamış durumda. Genellikle çocuklukta aşırı büyümeye neden olabilen ve 15,000 kişiden birinde görülen genetik bir bozukluk olan bir sendromdan dolayı büyüdüğü bilinmektedir. Boy uzamasının tamamen durmadığını düşünürsek birkaç yıl içinde dünyanın en uzun adamı ünvanını eline alabilir. Ayrıca Broc, omurganın eğriliği ve diğer tıbbi problemlerden dolayı sürekli ağrı ile uğraşmak zorunda kalmaktadır.

10-Brendan Adams (233 santimetre)

en uzun adam kac metreBrendan Adams, Eylül 1995’de doğdu ve sadece iki aylıkken anne ve babası Willie ve Debbie beklediğinden çok daha hızlı büyüdüklerini fark ettiler. Onun hastalığı 2008 yılında doktorlar tarafından tedavi edildi ve boy uzaması tamamen durdu.

İçindekiler

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2018

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

9 Yorum

  1. Kamil
  2. Yağmur
  3. Anonim
  4. aytino
  5. yusuf guliyev
  6. Anonim
  7. ahu
  8. Eliff
    • Anonim