En Çok Gökdelen Bulunan 10 Şehir

Gökdelen nedir? Çoğu liste yapımcısı, 150 metreden uzun bir bina olduğunu kabul ediyor ve bu tanımla yola çıkacak olursak dünyanın gökdelenlerinin çoğu oldukça yakın bir tarihte inşa edilmiştir. Kesinlikle, yerlerini almış oldukları şehirler için bir statü simgesi olan bu gökdelenleri inşa etmek için gereken ileri teknoloji kullanmak gerekiyor. Aşağıdaki sırada, dünyadaki en fazla gökdelenlere sahip on şehir var.

10. Seul, Güney Kore; 62 Gökdelen

seul gökdelen

Seoul’un en yüksek binası, Uluslararası Finans Merkezi’dir.

9. Shenzhen, Çin; 65 Gökdelen

Shenzhen gökdelen

Hong Kong’un hemen kuzeyinde bulunan Çin’in Özel Ekonomik Bölgesi’nde bulunan Shenzhen, elli yıl önce küçük bir balıkçı köyünden dört milyonluk bir şehre kadar hızla büyüyen önemli bir finansal ve endüstriyel merkezdir.

8. Singapur; 70 Gökdelen

Singapur gökdelen

Singapur’un silüetinde, 55 katlı binanın tepesinde yer alan, bir gemi yolcusuna benzeyen bir kumarhane tesisi olan muhteşem Marina Körfezi Sands bulunur . Dünyanın en büyük konsol bordürü olan tesis, Olimpik bir havuzun üç katı uzunluğunda bir sonsuzluk yüzme havuzuna sahiptir.

7. Guangzhou, Çin; 79 Gökdelen

Guangzhou gökdelen

Guangzhou’un birçok yüksek binası, Çin’deki dördüncü büyük kuleyi ve ortasında 50 metrelik bir delik bulunan, dev bir çörek gibi şekillenen Circle Binasını da içeriyor. Aralık 2013’te, bitmemiş Jianye Konağı binasında bir yangın söndürmek için 380 itfaiyeciye ihtiyaç olduğu saptandı.

6. Tokyo, Japonya; 111 gökdelen

Tokyo gökdelen

Japonya hükümdarı, inşaat yönetmelikleri onlara izin vermek üzere değiştirildiğinde 1963 yılına kadar uzun boylu binalara izin vermedi. Şimdi Tokyo’da birçok gökdelen var ve en yüksek binası Tokyo Skytree, 634 metrelik bir kule. Mart 2011’de meydana gelen deprem sırasında kentin gökdelenlerinden hiçbiri yıkılmadı, ancak insanların deprem ve artçı sarsıntıları deneyiminden dolayı yüksek katlı apartmanlara olan talep azaldı.

5. Chicago, ABD; 113 gökdelen

Chicago GÖKDELEN

Yüksek binalar oluşturmak için çelik çerçevelerin kullanılmasına öncülük eden Chicago Mimarlık Okulu idi, bu yüzden ilk gökdelenlerden bazılarının burada yapıldığı öğrenmek şaşırtıcı değildir. Willis Kulesi (eskiden Sears Kulesi), 1974’te tamamlandığında, )sadece 1997’de ünvanını kaybetti) bütün dünyanın en yüksek binasıydı. Gözlem platformunda, cesur ziyaretçilerin aşağı doğru düz bir şekilde bakabileceği bir cam balkon bulunmaktadır.

4. Şangay, Çin; 116 gökdelen

Şangay gökdelen

Çin’in en büyük şehri olan Şangay, dünyanın en hızlı büyüyen şehirlerinden biridir. Yakında tamamlanacak olan Şangay Kulesi, 121 katlı olacak ve en azından Changsha’daki planlanan Sky Merkezi inşa edilinceye kadar, Çin’deki en yüksek bina olacak. Şehrin yüksek rüzgarlarına dayanıklı bir büküm şekli ile tasarlanmıştır. Ayrıca Çin’de yemeklerde kullanılan çubuklar hakkında daha önce yazdığım makaleye bakabilirsiniz.

3. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri; 140 gökdelen

Dubai gökdelen

Dünyadaki en uzun yapay yapı, Dubai’nin Burj Khalifa’sı , 828 metre’lik bir gökdelen. Afrika’da bulunan Birleşik Arap Emirlikleri’ni gökdelenler sayesinde görmüş olduk. Ayrıca Afrika’nın En Büyük 1o Ülkesi konumuza bakarak Afrika ve Birleşik Arap Emirlikleri hakkında daha çok bilgiye sahip olabilirsiniz.

2. New York, ABD; 231 gökdelen

new york gökdelen

New York’un büyümesi için gökdelenler büyük bir önem taşıyordu. Ayrıca New York gökdelenlere bir bakıma muhtaçtı. Bunun iki nedeni vardır: Birincisi, Manhattan adasında toprak yetersizliğidir. İkincisi, şehrin altında yatan, büyük yapılar için ideal bir temel teşkil eden sert granit kayadır. Şu anda  Dünya Ticaret Merkezi, Amerika’nın en büyük gökdelenidir.

New York’un gökdelenlerinden bahsettik. Eğer bir gün New York’a gitmeyi düşünürseniz New York’ta Yapılacak En İyi 10 Etkinlik konumuza bakmadan gitmeyin!

1. Hong Kong; 295 gökdelen

hong kong gökdelen

Hong Kong, bir yer sıkıntısı nedeniyle yukarı doğru büyümek zorunda kalan bir şehrin bir başka örneğidir ve Dünya’da en çok gökdelenin bulunduğu şehirdir. En yüksek binası, 118 katlı 2010 yılında tamamlanan Uluslararası Ticaret Merkezi’dir. Binalar modern olmasına rağmen, bambu iskelesi gibi çelikten daha dayanıklı ve daha ucuz bazı geleneksel inşaat teknikleri halen kullanılmaktadır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap