En Büyük ve En Küçük Yıldız Hangisidir?

En Küçük Yıldız

Evrenin keşfedilen en küçük yıldızı EBLM J0555-57Ab diye isimlendirilen yıldızdır.

 • Bu yıldızın Dünya’dan yaklaşık 600 ışıkyılı uzaklıkta olduğu hesaplanmıştır.
 • Boyut olarak daha iyi anlamanız için yapılan hesaplamalara göre Satürn’den biraz daha büyüktür.
 • Bu yıldızın yeryüzüne göre 300 kat daha fazla bir çekim gücü vardır.
 • Kütlesi Jüpiter’den 85 kat daha ağırdır.
 • İşte en küçük yıldız EBLM J0555-57Ab ve bazı kıyaslamalar:en kucuk yildiz

En Büyük Yıldız

Evrenin keşfedilen en büyük yıldızı Uy Scuti diye isimlendirilen yıldızdır.

 • Uzayda şu anda keşfedilen en büyük yıldız Uy Scuti’dir.
 • Bu yıldızın boyutunu daha iyi anlayabilmeniz için bazı karşılaştırmalar yapalım.
 • Uy Scuti yıldızının yarıçapı Güneş’in yarıçapından yaklaşık olarak 1708 kat daha büyüktür.
 • İnsanlar tarafından çok ilgi ile takip edilen Uy Scuti yıldızı ile gezegenimiz Dünya’nın yarıçaplarını kıyasladığımız zaman 186.172 (Yüz seksen altı bin yüz yetmiş iki) kat daha büyük olduğunu görürüz.
 • Tabi uzmanlar tarafından açıklanan bu değerlerde ufak da olsa hata payı olsa da Uy Scuti’nin evrende ki keşfedilen en büyük yıldız olduğu kesindir.
 • Uzay ve uzay derinlikleri düşünüldüğü zaman henüz keşfedilmeyen yıldızlar olabileceğini unutmayalım.
 • En büyük kütleli yıldız olan Uy Scuti belgesellere de konu olmuştur. Evrende en büyük olmak tabi kide insanların ilgisini çekmek demektir. İşte Uy Scuti ve Güneş’in basit bir kıyaslaması:en buyuk yildiz

En Büyük Yıldız Güneş Yanlışı

Öncelikle Güneş’in bir yıldız olduğunu söyleyelim. Bununla birlikte Güneş’in büyük bir yıldız olduğunu söylemek doğru olsa da bu durum Güneş’in bize yakınlığı ile alakalı bir durumdur. Güneş gezegenimize yakın olduğu için birçok insanın Güneş’in en büyük yıldız olduğu kavram yanılgısına düştüklerini görürüz. Bu durum tabi kide doğru değildir. En büyük gördüğümüz yıldız Güneş olsa da en büyük yıldız Güneş değil Uy Scuti’dir.

Uzayın Derinlikleri

Uzay insanlar tarafından her zaman ilgi çeken ve merak edilen bir bilinmez olmuştur. Teknolojinin sınırlarını zorlayıp yeni gezegenleri, yeni yıldızları keşfetsek de sonsuz uzayda daha keşfedilmeyen neler olduğu bir merak konusudur. Uzayın bilinmezi yapımcıları ilginç bilim kurgu filmleri yapmak için teşvik etmiştir. Bu yüzden yıldızlar, uzay konusunda da birçok film piyasaya sürülmüş olup tüm dünyada büyük ilgi görmüştür. Teleskop ile insanoğlu Dünya’nın dışına göz atma fırsatı bulabilmiştir. En büyük yıldıza geçmeden önce en büyük gezegen, en küçük gezegendünyadan aya mesafe, evrenin büyüklüğü ne kadar makalelerimize bakarak uzay hakkında daha çok bilgi edinebilirsiniz. Şimdi gelelim en büyük yıldıza

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 5 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 3,60. )
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Sagol

 2. Anonim dedi ki:

  Güneş nokta gibi oluyor ama madem UY Scuti en büyük de güneş orta büyüklükte ama UY Scuti tek seferde ilk keşfedilmedi her halde.

  1. Furkan dedi ki:

   Aradaki mesafeden dolayı uy scuti 1800 lü yıllarda bulunmuş. Fizik konusunda bazı eksiklerin var sanırım şöyle düşünürsen daha kolay anlarsın uzaktaki bir dağa bakarken gözünün yanında bir yumurta olursa yumurta dağdan daha büyük görünecektir. Ha cannis majoristen bahsediyorsan onun en büyük sanilmasinin nedeni bir hesap hatası. Hesap hatası duzeltildiginde cannis 8. en büyük yıldız oluyor

 3. BÜŞRA dedi ki:

  en küçük yıldız yok ???? 🙁

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Büşra Hanım,
   En küçük yıldız konunun en başında yazmaktadır.
   Evrenin keşfedilen en küçük yıldızı EBLM J0555-57Ab diye isimlendirilen yıldızdır.
   Saygılarımızla
   EnKucuk.com Ekibi

 4. Simay dedi ki:

  en küçük yıldız ne yazmıyor

 5. Anonim dedi ki:

  tesekkurler bilgiler isime yaradı

 6. Halil dedi ki:

  ?

YORUM YAZ