1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz? 1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. )

Dünyanın En Büyük Adamı Kimdir?

Dünyanın En Büyük Adamı Kimdir?

Dünyanın En Büyük Adamı

Tarihi kalıntılara bakıldığında eski insanların günümüz insanlarından bugüne nazaran daha uzun olduklarını görüyoruz. Hatta birçoğunuz sultan ve padişahların kıyafetlerinin sergilendiği müzeleri gezmiş ve bu kıyafetlerin boyutunu kendi gözünüz ile görmüşsünüzdür. Fakat ne yazık ki guinness rekorlar kitabına girmek için yeterli kanıtları mevcut bulunmamaktadır. Günümüze baktığımız da ise yaşayan en uzun boylu ve en büyük adam ünvanının Türkiye’nin elinde olduğunu görüyoruz. Türkiye’nin Mardin ilinde yaşayan Sultan Kösen, şuan guinness rekorlar kitabına göre dünyanın en büyük adamı olarak kayıtlara geçmiş olmaktadır.

Dünyanın en büyük adamı Sultan Kösen kimdir?

Yukarıda da bahsedildiği üzere Sultan Kösen Mardin doğumlu bir Türk olmaktadır. Zaten azda olsa televizyon izliyor iseniz mutlaka Sultan kösen ile alakalı haberlere denk gelmişsinizdir. Zira Sultan kösen guinness rekorlar kitabına girdiğine tüm dünyada haber olmuştu. Sultan kösen ile alakalı daha detaylı bilgiler vermek gerekir ise; Sultan Kösen 10 Aralık 1980 yılı doğumludur. Şuanda 37 yaşında olan Sultan köseni rekorlar kitabına sokan boyu ise tam tamına 2 metre 51 santimetre olmaktadır. Ayrıca Sultan kösenin tek rekoru boyu ile alakalı değildir. Sultan kösenin el ve ayakları da guinness rekorlar kitabında yer almaktadır. Ellerinin uzunluğu 27.5 santimetre iken ayaklarının uzunluğu ise 36,5 santim olmaktadır Tabi ki kendisine göre ayakkabı bulabilmesi söz konusu olamamaktadır. Zira şimdilik dünyada onun boyutlarında bir insan yaşamamakta.

Sultan kösenin boyunun uzunluğu nereden gelmektedir?

İlk akıllara gelen ailenin de uzun olduğu olmaktadır. Fakat Sultan kösenin boyunun aile ile bir alakası yoktur. Zira ailenin boyları normal sınırlarda yer almaktadır. Bilindiği üzere hipofiz bezlerinde aşırı büyümeye neden olan hormonlar bulunmaktadır. Sultan kösenin ise, hipofiz bezlerinde ki bu hormonda ne yazık ki tümör yer almaktadır. Bu tümör sultan kösenin yaşamasına engel teşkil etmese de aşırı büyümesine ve uzamasına yol açmıştır. Yani bu tümör sayesinde Sultan kösen dünyanın en büyük adamı ünvanına sahip olmuştur. Fakat ne yazık ki boyunun uzunluğu her zaman Sultan kösene avantaj sağlamamıştır. Örneğin eğitim hayatını aşırı boyunun uzaması yüzünden yarıda kesmek zorunda kalmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ