Rusya’daki En Büyük 10 Şehir

Rusya’daki En Büyük 10 Şehir

Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya 6.6 milyon kilometre kare bir alanı kapsar ve en az 9 farklı zaman dilimini içine alır. Ayrıca 1 milyondan fazla nüfusu olan etkileyici büyük şehirlerin bulunduğu yer olan Rusya’dan bahsediyoruz. Rusya’dan bahsederken daha önceki “Dünyanın en büyük ülkesi” ve “Rusça konuşan kabile” yazılarımız ilginizi çekebilir. Rusya’nın ilk on büyük şehri hakkında daha fazla bilgi için size bu bilgileri veriyoruz.

10. Rostov-on-Don

1,115,000 kişilik bir nüfusa sahip olan Rostov-on-Don, 436 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Kafkasya Kapısı olarak bilinen bu şehir ülkenin güney başkentidir ve birincil ulaşım, kültür ve idari merkezdir. Rostov-on-Don’un en tanınmış binalarından biri olan yaklaşık 500 mimari eser, Traktör şeklinde inşa edilen Rostov Akademik Drama Tiyatrosu’na ev sahipliği yapıyor. Şehrin her yıl caz müziği için uluslararası bir merkez olduğu biliniyor ve bu konuyla ilgili yıllık festivaller düzenleniyor.

9.Çelyabinsk

Moskova’nın yaklaşık 2000 kilometre doğusunda Chelyabinsk Ural Dağları’nda bulunuyor. Şehir 2013 yılında gökyüzünü aydınlatan meteorit patlamasıyla ünlüdür ancak geçmişte  Trans Sibirya demiryolunda popüler bir durak olan Sibirya’ya açılan kapıları ilede bilinir.

8. Kazan

“Kazan” ismi, eski Tatar dilinde “pişirme kapağı” anlamına gelir ve doğu ile batı arasında köprü kuran, kültürlerin bir sergisi olan şehrin doğasının mükemmel bir yansımasıdır. 1000 yılı aşkın tarihe sahip olan Kazan, Prenses Suyumbike’nin romantik hikayesi de burada yaşanmıştır.

7. Omsk

Bir zamanlar küçük bir ahşap kale alanına sahip olan Omsk, Trans-Sibirya demiryolunun kurulduğu 19. yüzyılda Rusya’nın en büyük şehirlerinden biri haline geldi. Omsk, dünyanın en önemli anıtlarından biri olan güzel ve çeşitli mimarileri ile ünlüdür.

6. Samara

Volga ekonomik bölgesinin kalbi olan Samara, içinden akan nehrin adını alıyor. Rusya’nın en büyük ulaşım ve üretim merkezlerinden biri olan kent, Avrupa’daki en büyük meydanın yanı sıra Avrupa’nın en büyük demiryolu istasyonuna ev sahipliği yapıyor. Stalin’s Bunker ve Samara Uzay Müzesi gibi pek çok büyüleyici cazibe merkezine sahip olması sayesinde turistler tarafından da popüler.

5. Nizhny Novgorod

Bugün turistik bir yer haline gelen nadir bulunan şehirlerden biridir.

4. Yekaterinburg

Ural Dağları’nın ve Asya’nın ve Avrupa’nın sınırının yakınında yer alan Yekaterinburg, belki de en son 1918 yılında Rusya’nın son Çarı’nın ve ailesinin hayatını kaybettiği yer olarak bilinir. Kent ayrıca, Rusya’nın en seçkin cazibe merkezlerinden birine ev sahipliği yapar. Beyaz taşlardan yapılmış muazzam bir klavye biçimini alan QWERTY anıtı.

3. Novosibirsk

Sibirya’nın başkenti ve Rusya’nın üçüncü en kalabalık şehri olan Novosibirsk, hareketli bir gece hayatı ve genç bir nüfusu ile modern, gelişen bir şehirdir. Burada kışlar son derece soğuk ve sakindir. Nehrin kıyısında bir buz kasabası inşa ediyorlar, ve halk burada buz pateni yapıyorlar.

2. Saint Petersburg

Yaklaşık 5 milyonluk bir nüfusa sahip olan St Petersburg, Rusya’nın en ünlü şehirlerinden biridir. Tarihi boyunca Leningrad ve Petrograd da dahil olmak üzere birçok isim bilen Baltık Denizi’ndeki bu şehir şu anda bir UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor ve Hermitage Müzesi ve Kış Sarayı gibi tanınmış cazibe merkezlerine ev sahipliği yapıyor. St Petersburg, yaz aylarında güneşin sadece birkaç saat aydınlatabildiği ve kentin günde 24 saat canlı olduğu Beyaz Geceleri ile ünlüdür.

1. Moskova

moskova

Rusya’nın başkenti yaklaşık 13 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır ve neredeyse 1000 yıllık tarihi ile ikonik, dünyaca ünlü bir şehirdir. Kremlin kompleksi, Kızıl Meydan ve St Basil Katedrali gibi mimari harikaları ile ünlü Moskova, büyük bir eğitim, kültür ve turizm merkezidir. Ayrıca Avrupa’nın en kalabalık 2.şehri olan Moskova Rusya’nın en zengin vatandaşlarına ev sahipliği yapıyor.

İçindekiler

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

2 Yorum

  1. Beren
  2. Yakup Bey