En Küçük Gezegen Hangisidir?

En Küçük Gezegen Hangisidir?

Bilinen ve uzmanlar tarafından kabul edilen 8 gezegenden en küçüğü Merkür‘dür. Merkür en küçük gezegen olmasının yanında Güneş’e en yakın gezegen konumundadır.

En küçük gezegenden en büyük gezegene doğru bir sıralama yaparsak şu şekilde bir sıralama oluşur:

Merkür – Mars – Venüs – Dünya – Neptün – Uranüs – Satürn – Jüpiter

Güneş’e göre en yakın en uzağa sıralayacak olursak şu şekilde bir sıralama oluşur:

Merkür – Venüs – Dünya – Mars – Jüpiter – Satürn – Uranüs – Neptün

Ayrıca uzay konusunda yayınlamış olduğumuz Uzayda Kaç Kişi Yaşıyor? konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Plüton Gezegenlikten Çıkarıldı mı?

2006 yılına kadar derslerde 9 gezegen diye öğrendiğimiz gezegen bilgimiz Uluslararası Astronomi Birliği (IAU) tarafından gezegenlikten çıkarılmıştır. Gezegen olmanın bazı kriterlerini sağlayamayan Plüton gezegenlikten 2006 yılında çıkarıldı. Plüton’un gezegenlikten çıkarılmasının başlıca sebeplerinden birisi Plüton’un boyutudur. Boyutunun küçüklüğü ve etrafında bu boyuttaki gök cisimlerinin bulunması Plüton’u koltuğundan etmiştir. Yeni keşiflerden sonra Plüton’un gezegen olarak kabul edilmesi etrafındaki uydularında gezegen sıfatında olması tartışması ortaya çıkabilirdi. Sonuç olarak Astronomi Birliği belirli kriterler koyarak Plüton’u gezegenlikten çıkarmıştır. Bu konulan kriterler gezegenleri astroidlerden, gezegenimsilerden ve kuyrukluyıldızlardan, yıldızlardan ayırmak için bir kural olarak kabul edilebilir. Bu olaydan sonra en küçük gezegen unvanı Plüton’dan Merkür’e geçmiştir. Plüton cüce gezegen sıfatını almıştır.

Gezegen Olma Şartları

Bir gökcisminin gezegen olarak litaretüre girmesi için:

 • Güneş’in etrafında dönmesi,
 • Etrafındaki (yörünge) bütün enkazı temizleyebilmesi,
 • Kütlesinden dolayı küre benzeri bir şekle sahip olması gerekir. (hidrostatik denge)

En Küçük Gezegen Merkür

Merkür birçok özelliği ile diğer gezegenlerden kendini ayırmayı başaran bir gezegendir. Merkür’ün en önemli ve en büyük özelliklerinden birisi Güneş Sisteminden Güneş’e en yakın gezegen olmasıdır. Şüphesiz derslerde ve sınavlarda en çok karşımıza çıkan özelliklerinden birisi budur. Merkür’ün diğer dikkat çeken özelliği ise en küçük gezegen olmasıdır. Ayrıca doğal uydusu bulunmayan Merkür bu özelliği ile de önemli bir gezegendir.

Merkür Güneş etrafında bir turunu 88 günde tamamlar.

Mars’ta Hayat Var mı?

Mars bilim adamlarının yaşam olasılığının en fazla olduğu gezegen olarak değerlendirilmektedir. Bu yüzden Mars’a birçok uzay aracı gönderilmiş ve bilimsel çalışmalar yapılmıştır. Fakat araştırmaların sonucunda Mars’ta şu ana kadar herhangi bir yaşam belirtisine rastlanamamıştır. Ayrıca Mars’ın yüzeyinin kırmızı renkte olmasının araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Mars yüzeyinde pas yani demir-oksit olduğundan kırmızı renkte görünmektedir. Kimi zaman araştırmalar için insanlar uzaya gitmektedir. Bugüne kadar uzaya kaç kişinin gittiğini merak ediyorsanız Şimdiye kadar Kaç Kişi Uzaya Gitti? konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.

Ek Güncelleme: 23.02.2017

7 Yeni Gezegen Keşfedildi

Güneş sistemimiz dışında 7 yeni gezegen keşfedildiği Nasa tarafından açıklandı. Bu açıklama sonrasında tüm Dünyada büyük ilgi gören 7 gezegen merak edilmeye başlandı. Bir yıldızın (Trappist-1) etrafında 7 gezegen tespit edildiği haberine Google’de bir Doodle ile kayıtsız kalmamış oldu. Bu gezegenler 40 ışık yılı uzakta olduğunu belirtmiş olalım.

Gezegenlerin Kütleleri

Güneş sistemimizde bulunan 8 gezegenin kütleleri:

Merkür: 3,30.1023

Venüs: 4,87.1024

Dünya: 5,98.1024 

Mars: 6,44.1023

Jüpiter: 1,90.1027

Satürn:  5,69.1026

Uranüs:  8,76.1025

Neptün: 1,03.1026

İçindekiler

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

10 Yorum

 1. Leyla
 2. Sevval
 3. Anonim
 4. Andromeda
 5. Anonim
 6. Melis
  • Editör
 7. MİHRİBAN
  • Anonim
   • kmmlblkmm