Dünya’dan Aya ne kadar mesafe var?

Dünya'dan Aya ne kadar mesafe var

Ay

Ay bizim gezegenimizde ne var ise kendine doğru çekiyor. Ay bu çekim kuvveti ile yeryüzündeki med-cezir yani gel-git olaylarının başrolündedir. Fakat Ay uzun seneler boyunca insanoğluın dikkatini kendine çekerek yüzlerce soru ve muamma yaratmayı başardı. Ay Dünya’ya en yakın gök cismidir ve tek doğal uydusudur. Peki Ay yeryüzünden ne kadar uzakta bulunuyor ve hatatımıza bu kadar etkiyi nasıl gösteriyor bunu inceleylim…

Ay ile Dünya Arasındaki Mesafe

Dünya'dan Aya ne kadar mesafe varDünya’dan Ay’a kadar mesafe ortalama 384.401 kilometredir. Eğer arabayla Ay’a gidebilecek olsak yaklaşık olarak yarım yıldan fazla bir sürede oraya gidebilirdik. Aya roketle daha çabuk ulaşabiliriz. Ay Dünya’nın çevresinde çember şeklinde değil, yassı çember yani elips şeklinde döner. Ay bu elips yörüngede dönerken bazı zamanlar Dünya’mıza yaklaşır. Dünya’mıza yaklaştığı zaman mesafe 28 000 kilometre azalarak 356.400 kilometreye düşer. Tabi birde bu yörüngede en uzak konuma gidince mesafe 406.700 kilometreye eşit olur.

Artık bilim adamları lazer ışını ile donatılmış tesislerin yardımıyla Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi birkaç santimetreye kadar hassasiyetle belirleyebilmektedirler. Ayrıca Ay uzay uzayda yörüngede üzere saatte 2681 kilometre hızla hareket etmektedir, bu da şu demek oluyor ki Ay Formula-1 pilotundan 8 kat daha hızlı hareket eder. Evrenin büyüklüğünü merak edenler için bu yazımıza gitmesini tavsiye ederiz.

İlginçtir ki, biz yeryüzünden Ay’ın sadece bir tarafını görebiliyoruz. Ay’ın çapı 3476 kilometredir. Güneş ışınının düştüğü yerde Ay yüzeyinin sıcaklığı 130 dereceye kadar yükselir, karanlık tarafında ise eksi 170-180 dereceye kadar düşüyor. Ay kendisi ışık kaynağı değil ve sadece Güneş’in ışınlarını yansıtır.

Bu Tarifi Oyla
1 adet yorum var.
  1. turgut.bozkurt.asdahan.

    Insanlarbir.şeyden.anlamaz..bilimadami.olmasaydı.yıldızı.güneşi.kim.bilirdi.

Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: