Dünya’dan Aya ne kadar mesafe var?

Ay

Ay bizim gezegenimizde ne var ise kendine doğru çekiyor. Ay bu çekim kuvveti ile yeryüzündeki med-cezir yani gel-git olaylarının başrolündedir. Fakat Ay uzun seneler boyunca insanoğluın dikkatini kendine çekerek yüzlerce soru ve muamma yaratmayı başardı. Ay Dünya’ya en yakın gök cismidir ve tek doğal uydusudur. Peki Ay yeryüzünden ne kadar uzakta bulunuyor ve hatatımıza bu kadar etkiyi nasıl gösteriyor bunu inceleylim…

Ay ile Dünya Arasındaki Mesafe

Dünya'dan Aya ne kadar mesafe varDünya’dan Ay’a kadar mesafe ortalama 384.401 kilometredir. Eğer arabayla Ay’a gidebilecek olsak yaklaşık olarak yarım yıldan fazla bir sürede oraya gidebilirdik. Aya roketle daha çabuk ulaşabiliriz. Ay Dünya’nın çevresinde çember şeklinde değil, yassı çember yani elips şeklinde döner. Ay bu elips yörüngede dönerken bazı zamanlar Dünya’mıza yaklaşır. Dünya’mıza yaklaştığı zaman mesafe 28 000 kilometre azalarak 356.400 kilometreye düşer. Tabi birde bu yörüngede en uzak konuma gidince mesafe 406.700 kilometreye eşit olur.

Artık bilim adamları lazer ışını ile donatılmış tesislerin yardımıyla Dünya ile Ay arasındaki mesafeyi birkaç santimetreye kadar hassasiyetle belirleyebilmektedirler. Ayrıca Ay uzay uzayda yörüngede üzere saatte 2681 kilometre hızla hareket etmektedir, bu da şu demek oluyor ki Ay Formula-1 pilotundan 8 kat daha hızlı hareket eder. Evrenin büyüklüğünü merak edenler için bu yazımıza gitmesini tavsiye ederiz.

İlginçtir ki, biz yeryüzünden Ay’ın sadece bir tarafını görebiliyoruz. Ay’ın çapı 3476 kilometredir. Güneş ışınının düştüğü yerde Ay yüzeyinin sıcaklığı 130 dereceye kadar yükselir, karanlık tarafında ise eksi 170-180 dereceye kadar düşüyor. Ay kendisi ışık kaynağı değil ve sadece Güneş’in ışınlarını yansıtır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

Bir Yorum Var

  1. turgut.bozkurt.asdahan.