2022 Askerlik Tecil İşlemleri

Şüphesiz her Türk evladı askerliği yapmak için can atmaktadır. Ama bazı özel durumlar göz önüne alındığında askerliği erteleme (tecil) mecburi bir durum haline gelmektedir. Askerlik erteleme işlemleri söylendiği gibi zor değildir. Günümüzde askerlik ile alakalı işlemler çok daha hızlı gerçekleştirilmektedir.

Yazının tamamını dikkatler okumanızı öneriyoruz. Şimdi sırayla aklınıza askerlik tecil ile alakalı takılan bütün soruları cevaplayacağız.

Son güncellemeler aşağıdaki tabloda paylaşılmıştır. Bu tabloyu dikkate almanızı rica ederiz.

 askerlik-erteleme

Askerlik Tecil için Şartlar

Askerliğinizi tecil ettirmeniz için bazı özel şartlar olsa da genel olarak aşağıdaki nedenlerden dolayı askerliğinizi erteleyebilirsiniz:

 1. Eğitim Sebebi ile Askerlik Erteleme
 2. Sağlık Problemi için Askerlik Erteleme
 3. Aşırı Kilo Sebebi ile Askerlik Erteleme
 4. Abi ya da Kardeşin Asker Olması Durumunda Askerlik Erteleme
 5. Yabancı Bir Ülkede Çalışma ve Oturum İznine Sahip Olanların Askerlik Ertelemesi
 6. Lisanslı Sporculuk Durumunda Askerlik Erteleme

Bu maddeler hakkında detaylı bilgiler aşağıda açıklanmıştır.

Askerlik Erteleme İşleminde Yaş Sınırı 2022

 • Lise ve dengi okullar 22 yaşının yıl sonuna kadar askerliğini erteleyebilir.
 • Yüksekokul ya da fakülte de okuyan öğrenciler askerliklerini 28 yaşının yıl sonuna kadar erteleyebilir. Yani 28 yaşını bitirdiği anda bu nedenlerle askerlikleri ertelenmez.
 • Yüksek Lisans öğrencileri için bu yaş 32 yaş yılı sonuna kadardır.
 • Doktora öğrencileri için askerlik erteleme için üst sınır 35 yaş yılı sonuna kadardır. Bu tarihten sonra doktora eğitimi için askerlik ertelenemez.
 • Aşırı kilodan dolayı askerlik erteleme yaşa göre yapılmaz. Bir sonraki yıla askerliğiniz ertelenir. Yani aşırı kilo geçici sağlık engeli olarak kabul edilmektedir.

Not: Askerlik ertelemesinin takibini Askerlik Şubesine gitmeden E-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz.

Öğrencilerin Askerlik Erteleme İşlemleri

Lisans ve Ön Lisans Durumunda Askerlik Tecili

Lisans veya önlisans yani üniversite öğrencisi olmanız durumunda askerliğiniz 29 yaşınıza kadar otomatik olarak tecil edilir. 29 yaşını geçmeniz durumunda ve hala mezun olamadıysanız askerlik ertelemeniz iptal edilir.
Not: Üniversiteye başladıktan sonra Askerlik Şubesine bizzat başvurmanız gerekmez. Sizin yerinize üniversiteniz işlemlerinizi yapar. Kafanıza takılan her türlü konuda bağlı olduğunuz öğrenci işlerine giderek bilgi alabilirsiniz.

Üniversite Mezunları Askerlik Erteleme

Eğitimlerini bitirmiş olan üniversite öğrencileri 2 yıl fazladan askerlik erteleme hakkı kazanırlar. Bu hakkı kullanıp kullanmamak tamamen sizin elinizdedir. Bu hakkı kullanabilmek için 29 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir.

Doktora Durumunda Askerlik Tecili

Doktora öğrencisi iseniz askerliğinizi 35 yaşınıza kadar erteleyebilirsiniz. 35 yaşını doldurduğunuzda doktora öğrencisi olmanız askerliğinizi ertelemeniz için geçerli bir durum olmayacaktır.

Not: Yüksek Lisans ve Doktoradan dolayı askerlik tecilinde birçok üniversite sizden dilekçe istemektedir. Yada kayıt esnasında askerlik erteleme formunu doldurmanızı istemektedir. Bu formu doldurmanız askerlik teciliniz için üzerinize düşen tüm görevi yaptığınızı gösterir. Bu form aracılığı ile Enstitü Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı ile gerekli evrak işlemlerini yaparak askerliğinizi erteler.

Yüksek Lisansta askerlik ertelemenize tezli ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere 2 ayrı başlık altında anlatmamız gerekir. Bunun nedeni tezli ve tezsiz yüksek lisansta askerlik erteleme için belli süre şartı vardır.

 • Tezli yüksek lisansa başlayanlar 3 yıl 4 ay askerlik erteleme hakkı kazanırlar. Bu bölümü bu sürede bitiremezseniz askerlik ertelemeniz otomatik olarak bitecektir.
 • Tezsiz yüksek lisans öğrencileri ise askerlik erteleme süresi 3 dönem yani 1 buçuk yıldır. Bu sürede askerliğinizi bitiremezseniz askerlik ertelemeniz otomatik olarak bitecektir.

Yüksek Lisans ve Doktora Mezunları Askerlik Erteleme

Yüksek lisans ve doktora eğitiminizi başarı ile tamamlamış iseniz 1 yıl askerlik erteleme hakkını vardır. Bu hakkı kullanabilmeniz için 35 yaşını doldurmamış olmanız gerekir.

Liseyi Bitiren Askerliği Erteleyebilir mi?

Liseyi bitirip diploma almaya hak kazanan tüm öğrenciler 3 yıl askerliğini erteleme hakkı kazanırlar. Bu erteleme hakkını lise mezunları kullanabilirler. Bu hakkınızı kullanabilmeniz için 29 yaşınızı doldurmamış olmanız gerekir.

Açık Öğretim Askerlik Erteleme

Açık öğretim öğrencileri askerliklerini yukarıda belirttiğimiz gibi 29 yaşına kadar erteleyebilirler.

İkinci Üniversite Okumak Askerliği Erteler mi?

Sizler tarafından en çok sorulan sorulardan birisidir. Net bir şekilde cevabını verelim. Bir üniversiteyi bitirip diplomaya hak kazandıysanız ikinci üniversite bir istisna dışında askerliğinizi ertelemez. Özellikle birçok kişi bu yanılgıya düşüp açık öğretim fakültelerinin askerliği ertelediğini düşünmektedir. Bir eğitim seviyesini bitirdikten sonra askerliğini erteleyebilmesi için bir üst eğitim seviyesine gitmeniz gerekmektedir. (İstisnayı açıklayacağız)

Örnek:

 • 4 yıllık üniversite mezunusunuz.
 • Açık öğretim fakültesinden bir bölümüne kayıt oldunuz.
 • Bu durumda askerliğiniz ertelenmez.
 • 4 yıllık lisans eğitimini tamamladığınız için askerliğinizi eğitim olarak sadece yüksek lisans erteleyebilir.

İSTİSNA: Bu durumda bir istisna vardır. Bu da okuduğunuz bölümün çift ana dal ve yan dal programları kapsamında eğitimine devam edenler askerliğini erteleyebilir.

Sağlık Sorunları Nedeniyle Askerlik Erteleme

Sağlık sorunlarınızdan dolayı askeri hastanede muayene olmanız gerekmektedir. Bu muayene sonunda sürekli hastalık ve ya geçici hastalık teşhisi koyulabilir. Sürekli hastalık teşhisi koyulursa Yoklama Heyeti askerliğe elverişsiz raporu vermektedir. Bu durumda askerlikten muaf olursunuz. Bunun dışında geçici sağlık sorunlarında askerliğinizi 1 yıl ertelerler. 1 yıl sonra tekrar muayene olursunuz. Eğer 3 yılın sonunda sağlık probleminiz devam ederse kurul sizi askerlikten muaf tutar.

Muayene sonunda Askerliğe Elverişlidir kararı verilirse askerliğiniz ertelenmez.

Aşırı Kilo Nedeniyle Askerlik Erteleme

Kilo sorunları birçok insanın başına gelebilecek bir durumdur. Askerlik için kilo ve boy alt ve üst sınırları vardır. Siz bu sınırların dışında kalıyorsanız askerlikten 1 yıl erteleme alabilirsiniz. Bu ertelemeyi almak için muayeneyi Askeri hastanede yaptırmak zorundasınız. Askeri hastane dışında yapılan ölçümler kabul edilmemektedir. Askeri hastane aşırı kilo sebebiyle askerliğinizi 1 yıl erteler. 1 yıl sonra tecil bitince tekrar muayeneye gidersiniz. Bu şekilde 3 kez muayenede aynı durum olursa askerlikten muaf olursunuz.

Abi ya da Kardeşin Asker Olması Durumunda Askerlik Erteleme

Bir ailede kardeşlerin aynı anda askere gitmesi olası bir durumdur. Bu durumda eğer kardeşiniz yada abiniz askerde ise askerlikten erteleme alabilirsiniz. Alacağınız erteleme abinizin yada kardeşinizin askerliğinin biteceği süreye kadardır.

Yabancı Bir Ülkede Çalışma ve Oturum İznine Sahip Olanların Askerlik Ertelemesi

Eğer yabancı bir ülkede çalışma veya oturum iznine sahipseniz askerliğinizi erteleyebilirsiniz. Bu durumda bağlı olduğunuz Türk Konsolosluğuna evraklarınız ile beraber giderek erteleme başvurusu yapabilirsiniz. Eğer bir engel yoksa askerliğinizi 38 yaşınıza kadar erteleyebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Bir Erteleme Değildir

Bedelli askerlik ile erteleme arasında herhangi bir ilişki yoktur. Bedelli askerlik erteleme ve askerlikle alakalı birçok durumdan bağımsızdır. Tamamen devletimizin o an ki ihtiyaçlarına göre yapılan bir uygulamadır. Bedelli askerlik bir miktar para ile askerlikten muaf olmak demektir.

Askerlik Tecili İçin Gerekli Belgeler

 • Mezuniyet Diplomasi ve 4 Fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanınız ve 4 Fotokopisi
 • 6 tane Vesikalık Fotoğraf (Bazı şubelerde fotoğrafınız çekilebiliyor)
 • Ehliyet varsa Ehliyet ve 2 Fotokopisi
 • 2 adet form doldurulacak (Askerlik şubesi verecek)

Bu belgeleri verdikten sonra sizden aile hekiminize gidip muayene olmanız belirtilir. Askerliğe elverişlidir belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi alıp tekrar askerlik şubesine geldikten sonra tecil hakkınız süresinde askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

Eğer askerliğinizi tecil ettirmezseniz asker kaçağı (bakaya) durumuna düşersiniz ve polis, jandarma kontrollerinde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

İçindekiler

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 4 Haziran 2022

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

63 Yorum

 1. Yiğit
 2. Oğuzhan
 3. Anonim
 4. Ali
 5. orhan
  • Yusuf
 6. burak
 7. Anonim
 8. hks
 9. Akif
 10. Fevzi
  • Anonim
 11. Yusuf
 12. Salman
 13. Mücahit
 14. mehmet fatih
  • Anonim
 15. semih şen
 16. Göktürk ilhan
 17. Koksal
 18. Anonim
  • CabukOl
 19. Mehmet
 20. Ömer
 21. Hasan ÜLKÜ
 22. Yasin
 23. Hakan
  • Anonim
 24. Suat
  • furkan
 25. Serkan
 26. Mehmet
 27. Kenan
 28. Mehmet
  • Editör
 29. Oğuzhan
 30. Orkun06
 31. Osman ÇETİN
  • Kamilll
 32. Anonim
  • Editör
   • Anonim
 33. Mehmet
 34. Sarp
 35. Mehmet teke
 36. Mehmet teke
 37. Mehmet teke
 38. Burak Yeşil
 39. Ömer
  • Editör
 40. Yusuf
 41. Yusuf
 42. Ramazan
 43. Fevzi
 44. Ali
 45. serkan
 46. gök
 47. Oguzhan
  • Editör
 48. Ahmet
 49. Onur
  • Hakan
 50. Kazım