Klavyede F ve J harfinin üzerindeki çizginin Sırrı Nedir?

Klavyede F ve j harfi

Bilgisayardan kullanan herkes muhtemelen merak etmiştir, klavyede bulunan F ve J harflerinin üzerinde küçük ve kabarık bir çizgi var. Bu çizgi ne işe yarmaktadır? 2002 yılına kadar bu kabarık çizgi klavyede yoktu. 2002’den sonra klavyedeki F ve J harflerinin altına konulan bu çizgi ne işe yarar açıklayalım. Öncelikle bu çizginin 2 sebebi var:

1-On Parmak Yazmanın Kolay Yolu Bu Çizgiler

İşaret parmaklarınızı bu iki tuşa koyduğunuz zaman, diğer parmaklarınız daha hızlı ve rahat hareket eder. Özellikle on parmak yazanlar için bakmadan parmaklarını klavyeye bu tuşlar sayesinde yerleştirebilir.

Klavyede F ve j harfi

2-Görme Engellilerin Yazmasını Sağlıyor

Diğer bir sebebi ise, F ve J harflerinin yardımıyla görme engellilerin klavyede yazmasını sağlayabilmektir. Harflərin her klavyede aynı olduğundan F ve J harflerinin yerini bulunca diğer harflerin yerlerini de bulmuş olurlar ama bunun için önce bu iki harfin çevresindeki harfleri ezberlemeleri gerekir. Hatta dokunmatik cep telefonlarının “5” tuşu da bu kabartı mevcuttur. Yani görme engelliler klavyede ki tuşları ezberleyerek elektronik ortamda yazı yazma imkanı bulurlar.

Bu Tarifi Oyla
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: