Askerlik Tecil Bozdurma İşlemleri Nasıl Yapılır? 2023

Her Türk evladının askerlik görevini seve seve yapacağını bilmekteyiz. Ama kimi zaman sağlık sebepleri, öğrenim durumları ve yurtdışı işlemleri gibi sebeplerden dolayı askere gidecek kişiler askerliğini ertelemek zorunda kalabilmektedir. Bu durumda askerliği belli bir süre ertelenmiş yani tecil edilmiş oluyor. Askerlik tecil işlemleri ile alakalı merak ettiklerinizi “Askerlik Tecil İşlemleri” konumuza giderek okuyabilirsiniz.

Askerliğiniz tecilli durumda iken askerlik celp dönemleri planlamasına dahil edilmezsiniz. Ne zaman teciliniz biter yada tecilinizi bozdurursunuz o zaman celp dönemleri planlamasına dahil edilir ve askere çağırılırsınız.

Daha önce askerliğini tecil ettiren kişiler askere gidebilmesi için askerlik tecilini bozdurması gerekir. (Tecil süresi biten kişilerde bir sonraki celp dönemi planlamasına dahil edilirler.)

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemleri Nereden Yapılır?

Askerlik tecil bozdurma işlemleri yapabilmeniz için herhangi bir askerlik şubesine gitmeniz gerekir. İnternet üzerinden tecilinizi bozamazsınız. İnternet üzerinden yapılması mümkün olsa bile birçok kişinin böyle önemli bir konuda askerlik şubesine gideceğini tahmin etmekteyiz. Çünkü bu işlemler geri dönüşü çok zor olan işlemlerdir.

Askerlik şubesindeki görevli memura “Askerlik tecilimi bozdurmak istiyorum.” diyerek iş ve işlemleri başlatabilirsiniz.

Tecil Bozdurma için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Askerlik şubesine gittiniz ve tecil bozdurmak istediğinizi belirttiniz. Sizden bir takım evraklar istenecektir. Bu evraklar:

 • Nüfus Cüzdanı
 • En son bitirdiğiniz okulun diploması veya geçici mezuniyet belgesi

UYARI: Belirlediğiniz askerlik şubesine gitmeden önce şubeyi arayarak hangi evrakların gerekli olduğunu, fotokopisine ihtiyaç olup olmadığını sorarak iş ve işlemleri hızlandırabilirsiniz. Önceden aramanız işlemleri daha hızlı yapmanızı sağlayacaktır.

Tecil Bozdurma İşlemleri Nelerdir?

Tecil bozdurma işlemleri için askerlik şubesinde aşağıdaki işlemler yapılır. Tabi bundan önce askerlik şubesine girerken telefonunuzu kapatmanız istenir. Bunun yanında üst araması yapılır ve üzerinizde ki metal eşyalar kontrol edilir. Askerlik şubesinde sıranız geldiği zaman şu işlemler yapılır:

 • Kimliğinizi ve diplomanızı vermeniz istenir.
 • Size bir form verilir. Formu eksiksiz ve hatasız doldurmaya özen gösteriniz.
 • Memur tarafından sağlık kontrolü için yönlendirme yapılır. Boy ve kilo ölçümünüz yapılır. Bulaşıcı ve kalıtsal hastalığınız varsa bunlar sorulur ve incelenir.
 • Askere elverişlidir yazısı alırsanız işlemlere devam edersiniz.
 • Memur size Komando olarak askerlik yapıp yapmak istemediğinizi sorar. Bunun yanında en az lisans mezunuysanız Yedek Subay olarak askerlik yapıp yapmak istemediğinizi sorar.
 • Bu bilgilerden sonra işlemleriniz tamamlanır, gerekli evraklar sizlere verilir ve bir sonraki celp dönemini için beklersiniz.

Tecil Bozdurunca Hangi Celp Döneminde Askere Giderim?

Genel olarak askere alınacak kişiler tarihler üzerinden planlama yapılarak askere alınırlar. Askerlik Celp Dönemleri konumuzda bunları açıkladık. Başvuru yaptığınız tarihe göre gideceğiniz celbi aşağıdan bulabilirsiniz:

 

Yedek Subay/Astsubay Adayları, Erbaş/Er (1. Grup)

 •  12 Mayıs 2022
 •  11-12 Mayıs 2022

Erbaş/Er (2. Grup)

 • 9 Haziran 2022
 • 8-9 Haziran 2022

Erbaş/Er (3. Grup)

 •  21 Temmuz 2022
 • 20-21 Temmuz 2022

 

Tecil bozdurmak için gerekli evraklar nelerdir?

Belirlediğiniz askerlik şubesine gitmeden önce şubeyi arayarak hangi evrakların gerekli olduğunu, fotokopisine ihtiyaç olup olmadığını sorarak iş ve işlemleri hızlandırabilirsiniz. Önceden aramanız işlemleri daha hızlı yapmanızı sağlayacaktır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 4 Haziran 2022

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

Bir Yorum Var

 1. muhammet yücel