2018 Askerlik Tecil İşlemleri

Şüphesiz her Türk evladı askerliği yapmak için can atmaktadır. Ama bazı özel durumlar göz önüne alındığında askerliği erteleme (tecil) mecburi bir durum haline gelmektedir. Askerlik erteleme işlemleri söylendiği gibi zor değildir. Günümüzde askerlik ile alakalı işlemler çok daha hızlı gerçekleştirilmektedir.

Yazının tamamını dikkatler okumanızı öneriyoruz. Şimdi sırayla aklınıza askerlik tecil ile alakalı takılan bütün soruları cevaplayacağız.

Askerlik Tecil için Şartlar

Askerliğinizi tecil ettirmeniz için bazı özel şartlar olsa da genel olarak aşağıdaki nedenlerden dolayı askerliğinizi erteleyebilirsiniz:

 1. Eğitim Sebebi ile Askerlik Erteleme
 2. Sağlık Problemi için Askerlik Erteleme
 3. Aşırı Kilo Sebebi ile Askerlik Erteleme
 4. Abi ya da Kardeşin Asker Olması Durumunda Askerlik Erteleme
 5. Yabancı Bir Ülkede Çalışma ve Oturum İznine Sahip Olanların Askerlik Ertelemesi
 6. Lisanslı Sporculuk Durumunda Askerlik Erteleme

Bu maddeler hakkında detaylı bilgiler aşağıda açıklanmıştır.

Askerlik Erteleme İşleminde Yaş Sınırı

 • Lise ve dengi okullar, yüksekokul ya da fakülte de okuyan öğrenciler askerliklerini 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir. Yani 29 yaşını geçtiği anda bu nedenlerle askerlikleri ertelenmez.
 • Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri için askerlik erteleme için üst sınır 35 yaştır. 35 yaşından sonra yüksek lisans ve doktora durumundan dolayı askerlik ertelenemez.
 • Aşırı kilodan dolayı askerlik erteleme yaşa göre yapılmaz. Bir sonraki yıla askerliğiniz ertelenir. Yani aşırı kilo geçici sağlık engeli olarak kabul edilmektedir.

Not: Askerlik ertelemesinin takibini Askerlik Şubesine gitmeden E-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz.

Öğrencilerin Askerlik Erteleme İşlemleri

Lisans ve Ön Lisans Durumunda Askerlik Tecili

Lisans veya önlisans yani üniversite öğrencisi olmanız durumunda askerliğiniz 29 yaşınıza kadar otomatik olarak tecil edilir. 29 yaşını geçmeniz durumunda ve hala mezun olamadıysanız askerlik ertelemeniz iptal edilir.
Not: Üniversiteye başladıktan sonra Askerlik Şubesine bizzat başvurmanız gerekmez. Sizin yerinize üniversiteniz işlemlerinizi yapar. Kafanıza takılan her türlü konuda bağlı olduğunuz öğrenci işlerine giderek bilgi alabilirsiniz.

Üniversite Mezunları Askerlik Erteleme

Eğitimlerini bitirmiş olan üniversite öğrencileri 2 yıl fazladan askerlik erteleme hakkı kazanırlar. Bu hakkı kullanıp kullanmamak tamamen sizin elinizdedir. Bu hakkı kullanabilmek için 29 yaşını doldurmamış olmanız gerekmektedir.

Yüksek Lisans ve Doktora Durumunda Askerlik Tecili

Yüksek lisans veya doktora öğrencisi iseniz askerliğinizi 35 yaşınıza kadar erteleyebilirsiniz. 35 yaşını doldurduğunuzda yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmanız askerliğinizi ertelemeniz için geçerli bir durum olmayacaktır.

Not: Yüksek Lisans ve Doktoradan dolayı askerlik tecilinde birçok üniversite sizden dilekçe istemektedir. Yada kayıt esnasında askerlik erteleme formunu doldurmanızı istemektedir. Bu formu doldurmanız askerlik teciliniz için üzerinize düşen tüm görevi yaptığınızı gösterir. Bu form aracılığı ile Enstitü Müdürlüğü, Milli Savunma Bakanlığı ile gerekli evrak işlemlerini yaparak askerliğinizi erteler.

Yüksek Lisansta askerlik ertelemenize tezli ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere 2 ayrı başlık altında anlatmamız gerekir. Bunun nedeni tezli ve tezsiz yüksek lisansta askerlik erteleme için belli süre şartı vardır.

 • Tezli yüksek lisansa başlayanlar 3 yıl 4 ay askerlik erteleme hakkı kazanırlar. Bu bölümü bu sürede bitiremezseniz askerlik ertelemeniz otomatik olarak bitecektir.
 • Tezsiz yüksek lisans öğrencileri ise askerlik erteleme süresi 3 dönem yani 1 buçuk yıldır. Bu sürede askerliğinizi bitiremezseniz askerlik ertelemeniz otomatik olarak bitecektir.

Yüksek Lisans ve Doktora Mezunları Askerlik Erteleme

Yüksek lisans ve doktora eğitiminizi başarı ile tamamlamış iseniz 1 yıl askerlik erteleme hakkını vardır. Bu hakkı kullanabilmeniz için 35 yaşını doldurmamış olmanız gerekir.

Liseyi Bitiren Askerliği Erteleyebilir mi?

Liseyi bitirip diploma almaya hak kazanan tüm öğrenciler 3 yıl askerliğini erteleme hakkı kazanırlar. Bu erteleme hakkını lise mezunları kullanabilirler. Bu hakkınızı kullanabilmeniz için 29 yaşınızı doldurmamış olmanız gerekir.

Açık Öğretim Askerlik Erteleme

Açık öğretim öğrencileri askerliklerini yukarıda belirttiğimiz gibi 29 yaşına kadar erteleyebilirler.

İkinci Üniversite Okumak Askerliği Erteler mi?

Sizler tarafından en çok sorulan sorulardan birisidir. Net bir şekilde cevabını verelim. Bir üniversiteyi bitirip diplomaya hak kazandıysanız ikinci üniversite bir istisna dışında askerliğinizi ertelemez. Özellikle birçok kişi bu yanılgıya düşüp açık öğretim fakültelerinin askerliği ertelediğini düşünmektedir. Bir eğitim seviyesini bitirdikten sonra askerliğini erteleyebilmesi için bir üst eğitim seviyesine gitmeniz gerekmektedir. (İstisnayı açıklayacağız)

Örnek:

 • 4 yıllık üniversite mezunusunuz.
 • Açık öğretim fakültesinden bir bölümüne kayıt oldunuz.
 • Bu durumda askerliğiniz ertelenmez.
 • 4 yıllık lisans eğitimini tamamladığınız için askerliğinizi eğitim olarak sadece yüksek lisans erteleyebilir.

İSTİSNA: Bu durumda bir istisna vardır. Bu da okuduğunuz bölümün çift ana dal ve yan dal programları kapsamında eğitimine devam edenler askerliğini erteleyebilir.

Sağlık Sorunları Nedeniyle Askerlik Erteleme

Sağlık sorunlarınızdan dolayı askeri hastanede muayene olmanız gerekmektedir. Bu muayene sonunda sürekli hastalık ve ya geçici hastalık teşhisi koyulabilir. Sürekli hastalık teşhisi koyulursa Yoklama Heyeti askerliğe elverişsiz raporu vermektedir. Bu durumda askerlikten muaf olursunuz. Bunun dışında geçici sağlık sorunlarında askerliğinizi 1 yıl ertelerler. 1 yıl sonra tekrar muayene olursunuz. Eğer 3 yılın sonunda sağlık probleminiz devam ederse kurul sizi askerlikten muaf tutar.

Muayene sonunda Askerliğe Elverişlidir kararı verilirse askerliğiniz ertelenmez.

Aşırı Kilo Nedeniyle Askerlik Erteleme

Kilo sorunları birçok insanın başına gelebilecek bir durumdur. Askerlik için kilo ve boy alt ve üst sınırları vardır. Siz bu sınırların dışında kalıyorsanız askerlikten 1 yıl erteleme alabilirsiniz. Bu ertelemeyi almak için muayeneyi Askeri hastanede yaptırmak zorundasınız. Askeri hastane dışında yapılan ölçümler kabul edilmemektedir. Askeri hastane aşırı kilo sebebiyle askerliğinizi 1 yıl erteler. 1 yıl sonra tecil bitince tekrar muayeneye gidersiniz. Bu şekilde 3 kez muayenede aynı durum olursa askerlikten muaf olursunuz.

Abi ya da Kardeşin Asker Olması Durumunda Askerlik Erteleme

Bir ailede kardeşlerin aynı anda askere gitmesi olası bir durumdur. Bu durumda eğer kardeşiniz yada abiniz askerde ise askerlikten erteleme alabilirsiniz. Alacağınız erteleme abinizin yada kardeşinizin askerliğinin biteceği süreye kadardır.

Yabancı Bir Ülkede Çalışma ve Oturum İznine Sahip Olanların Askerlik Ertelemesi

Eğer yabancı bir ülkede çalışma veya oturum iznine sahipseniz askerliğinizi erteleyebilirsiniz. Bu durumda bağlı olduğunuz Türk Konsolosluğuna evraklarınız ile beraber giderek erteleme başvurusu yapabilirsiniz. Eğer bir engel yoksa askerliğinizi 38 yaşınıza kadar erteleyebilirsiniz.

Bedelli Askerlik Bir Erteleme Değildir

Bedelli askerlik ile erteleme arasında herhangi bir ilişki yoktur. Bedelli askerlik erteleme ve askerlikle alakalı birçok durumdan bağımsızdır. Tamamen devletimizin o an ki ihtiyaçlarına göre yapılan bir uygulamadır. Bedelli askerlik bir miktar para ile askerlikten muaf olmak demektir.

Askerlik Tecili İçin Gerekli Belgeler

 • Mezuniyet Diplomasi ve 4 Fotokopisi
 • Nüfus Cüzdanınız ve 4 Fotokopisi
 • 6 tane Vesikalık Fotoğraf (Bazı şubelerde fotoğrafınız çekilebiliyor)
 • Ehliyet varsa Ehliyet ve 2 Fotokopisi
 • 2 adet form doldurulacak (Askerlik şubesi verecek)

Bu belgeleri verdikten sonra sizden aile hekiminize gidip muayene olmanız belirtilir. Askerliğe elverişlidir belgesi almanız gerekmektedir. Bu belgeyi alıp tekrar askerlik şubesine geldikten sonra tecil hakkınız süresinde askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz.

Eğer askerliğinizi tecil ettirmezseniz asker kaçağı (bakaya) durumuna düşersiniz ve polis, jandarma kontrollerinde sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 2 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 53 YORUM
 1. Akif dedi ki:

  AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 01/02/2019 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.
  ERTELEME NEDENİ : SON YOKLAMAYA TABİ
  Belgede böyle yazıyor. Eve kağıt gelmedi ben lise mezunuyum. Üniversite sınavına gireceğim. Bu tarihten sonramı yoksa öncemi tecil ettirmem lazım

 2. Fevzi dedi ki:

  Iyi aksamlar arkadaslar benim tecilim 31.12.2018 tarihinde bozuldu simdi ise e devlette 1.2.2019 a kadar yoklamaya tabjsiniz gibi bsiey yaziyor ben simdi askerligimi nasil tcil ettirebilirim yardımcı olurmusunuz önlisans mezunuyum

 3. Yusuf dedi ki:

  Merhabalar Benim Tecilim 31.12.2018 tarihinde bitiyor tecil işlemlerim ocak ayında mı olacak ?

 4. Salman dedi ki:

  1998 doğumluyum liseden bu sene mezun oldum 27 agustos 2018de tecil ettim ama askerlik şubesinden kaçak olduğum gibi bir kağıt geldi ne yapmalıyım tecil kağıdım elimde

 5. Mücahit dedi ki:

  4 yıllık fakülte mezunuyum.yuksek lisansa giremedim tecil hakkım bitmek üzere 23 yaşındayım .para ile tecil uzatılıyor mu

 6. mehmet fatih dedi ki:

  Merhaba 2016 ön lisans mezunuyum. fakat 31.12.2018 tarihinde tecilim bitiyor.
  bende aöf den yine 2 yıllık bölüme kayıt oldum askerliğimi erteleye bilir miyim acaba ??

  1. Anonim dedi ki:

   Ocak ayında ettirebilirsin ocak ayında yoklama oluyor

 7. semih şen dedi ki:

  merhaba ben 2012 yılında üniversiteye kayıt yaptırdım iki yıllık üni hala bitmedi ve okul ile ilişiğim kesildi tecil durumum 31 aralık 2018 de son buluyor okul ile ilişiğim kesildiği için tekrar tecil ettirebiliyomuyum 1994 duğumluyum

 8. Göktürk ilhan dedi ki:

  merhaba 2016 temmuz da 4 yıllık bölümden üniversiteden mezun oldum Şuana kadar askerlik tecil ettirmedim. lakin tecil durumunda 31.12.2018 tarihine kadar askerlik şubesine gidilmesi belirtiliyor. söyle bir problemim var pomem 23. döneme başvuru yaptım Rabbim nasip ederse pomem olacak gibi hissediyorum lakin. benim ocaktan sonra en kötü 6 ay daha askerliği tecil ettirmem gerekiyor ne gibi bir şey yapabilirim ki askerliğim tecil olsun 6 ay daha ? yemin ederim askerlikten kaçmak gibi bir derdim yok hamd olsun vatani görevimizi yapacağız er yada geç ancak pomem’e başvuru sürecinde tecilli olmam lazım askerlik şubesi 6 ay daha uzatır mı ?

 9. Koksal dedi ki:

  99 Doğumluyum, bu yıl 4 yıllık üniversiteye kaydımı yaptırdım fakat hiç başlamadan dondurdum. Yani ilk sene kaydım donuk durumdayım.

  ‘E-devlet üzerinden baktığımda 1.2.2019 tarihine kadar askerlik işlemlerinde sıkıntısı yoktur, son yoklamaya tabi’ yazısını gördüm.
  Şimdi sorularım şunlar;
  1- Okul askerliğimi tecil ettirmemiş mi ya da ettirmez mi?
  2- Bu durumda tecil hakkım var mıdır?
  3- Amacım tekrar sınava girip istediğim bölümü kazanırsam kaydımı sildirip istediğim bölüme yerleşmek bunu yaparsam tecilde bir sorun olur mu?
  4- Okulda kaydım var öğrenci belgem var fakat öğrencilik hakları bulunmamaktadır diyor yine de tecil olur mu?

  Lütfen yardımcı olun bilgiye ihtiyacım var.

 10. Anonim dedi ki:

  15.07.1999 dogumluyum lise mezunuyum tecil ettirebilir miyim

  1. CabukOl dedi ki:

   Tabi ki hemen ettir.

 11. Mehmet dedi ki:

  2014 lise mezunuyum o dönem lise diplomasıyla 31 12 2018 e kadar tecil ettirmiştim fakat suan sınavlara hazırlandığım için tekrar diplamayla tecil ettirme şansım var mı ?

 12. Ömer dedi ki:

  “Muayene sonunda Askerliğe Elverişlidir kararı verilirse askerliğiniz ertelenmez.” yazmışsınız.
  üniversiteden sonra 2 yılllık tecil hakkımı kullanmadıysam bu kararı aldıkdan sonra kullanamaz mıyım? o yıl askere gitmek zorunda mıyım? cevap verirseniz çok sevinirim

 13. Hasan ÜLKÜ dedi ki:

  merhaba,
  Ben 2 yıllık Önlisans (mimari restorasyon) okudum 2014 de mezun oldum. 31/12/2018 e kadar tecilim vardı.
  Bu sene tekrardan YKS ye girdim ve lisans proğramı cografya bölümünü (açık ögretim) kazandım askerligim yeniden tecil olur mu ?

 14. Yasin dedi ki:

  Bedelli askerliği de ücreti yatırdıktan sonra tecil ettirme yani erteleme şansımız oluyor mu. Yani ben bedelli için bütün adımları tamamladıktan sonra tecil isteyebilir miyim

 15. Hakan dedi ki:

  Merhabalar 26 Yaşındayım 2019 kadar tescilliyim ama aoften maliye lisan bölümü bitirdim bu sene ve tekrardan aof ten 2 yıllık bir bölüme kaydoldum askerlik otomatik tescil olur mu ?

  1. Anonim dedi ki:

   Olmaz

 16. Suat dedi ki:

  Merhaba 98 doğumluyum yoklama kaçağı durumunda olanlar açık liseye kayıt yapıp askerliklerini tecil ettirebilirler mi?

  1. furkan dedi ki:

   ben de 98’liyim, tecil için açık liseye kayıt oldum fakat 2017-2018 zamanında yapmadığımız için şuan tecil olmuyor

 17. Serkan dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 2014 yılında üniversite önlisans programlarımı kazandım kayıt yaptırdım gitmedim bu dönem kaydım silinecek ikinci üniversite kapsamında tekrar bi önlisans bölümüne kayıt olacam tekrar tecil hakkım olur mu

 18. Mehmet dedi ki:

  Tecil bozdurulduktan sonra tekrar tecil ettirebiliyormuyuz?

 19. Kenan dedi ki:

  Merhabalar..
  Ben bu sene üniversiteden mezun oldum fakat mezuniyetten hemen 2 ay içerisinde tecil yapmam gerektiğini bilmiyordum ve şuan bu 2 aylık süre geçmiş bu durumda yinede tecil yapabilirmiyim yoksa şuan asker kaçağı olarak mı görünüyorum

 20. Mehmet dedi ki:

  Üniversite bitince tecil bozdurmuştum sonra kpss çalışırım diye tekrar tecil ettirdim. Sınavdan sonra tekrar tecili bozdurdum. Tecili bozdurduğumda görevli memur: “daha önce de tecil bozup vazgeçmişken bu son hakkın” demişti. Şimdi bi iş teklifi aldım ve bedelli askerlik yapmak istiyorum. Yapabilir miyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Mehmet Bey,
   Kışlaya girmemiş herkes bedelli askerlikten yararlanabilecek diye açıklama yapıldı.
   Yaş şartını taşıyorsanız bir askerlik şubesine giderek detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz. Çünkü 3 Kasım’da bedelli askerlik başvuru süresi bitiyor.
   Saygılarımızla
   EnKucuk.com Ekibi

 21. Oğuzhan dedi ki:

  Merhaba askerlik teicilini diploma çıkmamışsa geçici mezun belgesiyle yapabilir miyiz

 22. Orkun06 dedi ki:

  merhaba ben 28.06.1999 doğumlu lise mezunuyum tecil için lise diploması ile ne zamana kadar müracaat edebilirim. E Devlet üzerinden tecil yapabiliyor muyuz? teşekkürler

 23. Osman ÇETİN dedi ki:

  Merhaba ben Açık öğretimde okuyordum Askerliğimi Tecil etmiştim tecilim 31.12.2018 tarihinde bitiyor,Gerekli Kredi Topladım ve Mezun Olacağım,Fakat askerliğimi yine tecil ettirmek istiyorum ,Bir engel olurmu okuldan mezun olmam

  1. Kamilll dedi ki:

   osman Çetin kardeşim, Bende de aynı durum var. Okuldan mezun olunca askerliği nasıl tecil ettirebiliyoruz. Hatta bedelli durumları ortaya çıkıyor kafam çok karışık.

 24. Anonim dedi ki:

  Merhabalar ben Murat 92 doğumluyum yurt dışında çalışıyorum 2023 kadar tecilliyim fakat bedelli askerlik için ödeme yapmayı düşünüyorum. Tecil olduğum için sorun olurmu veya napmam gerekiyor Teşekkürler..

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Murat Bey,
   Bedelli askerlik için işlemler yapılırken teciliniz şube tarafından bozulmaktadır. Tecil bozulmadan bedelli başvurusu yapılamamaktadır. Şube tarafından işlemler yapılmaktadır. Daha fazla detay için askerlik şubeniz ile görüşebilirsiniz.
   Saygılarımla
   EnKucuk.com Ekibi

   1. Anonim dedi ki:

    Çok teşekkürler bilği içn..

 25. Mehmet dedi ki:

  Merhabalar kolay gelsin. Ben 99 doğumluyum anadolu lisesini bitirip diplomamı geçen sene aldım ancak üniversite sınavında istediğim neticeyi alamayınca mezuna bıraktım bu senede yksde istediğim neticeyi alamadığım için bir sene daha hazırlanmayı düşünüyorum ama 2019 subatta askerlik için yoklamam varmış ve son yoklamaya da tabiymişim. Askerlik tecilim için arkadaşlarım herhangi bir açıköğretime kayıt ol, kaydını dondur askerliğini öyle ertersin diyorlar ancak universite sınavında ortaöğretim başarı puanımın yarıya düşmesini de istemiyorum. Ben şimdi askerlik şubesine gitsem yukarıda yazan evraklarla beraber koşulsuz bir şekilde askerliğimi erteletebilir miyim? Lütfen cevaplarsanız çok mutlu olurum. Teşekkür ederim.

 26. Sarp dedi ki:

  İsmim Sarp 94 dogumluyum. 2012 de girdiğim 2 yıllık denizcilik Myo dan 2017 yılında mezun oldum fakat mezun olduktan sonra herhangi bir tecil yaptırmadım. Bu sene 21 temmuzda DGS ye girdim ve 2 yıl daha okuyup 4 yıllık üniversiteye tamamlamak istiyorum. Geçenlerde iki tane bekçi GBT me baktığında yoklama kaçağı olduğumu söyleyip kağıt imzalattılar 15 gün içinde askeriyeye gidip tecil yaptirmami söylediler. Bende askeriye ye gittiğimde geçen sene mezun olup bu sene Ocak ayında tecil yaptirmadigim için tecil hakkımın geçip yoklama kaçağı olduğumu söylediler ve bir daha tecil yaptirmamın mümkün olmadığını söylediler. Okumama veya ülke degistirmeme engel olmayacagini fakat her GBT sorgulamasına yakalandigimda 1000 TL ile 2000 TL civarı ceza yiyecegimi söylediler. Bu durumdan kurtulmak için askere gideceğimi cezayı odememe durumunda hapis cezası yiyecegimi söylediler. Fakat ben universitemi 4 yıllığa tamamlayıp okul bitince de askerliğimi yapmak istiyorum fakat bu sırada da her GBT sorgulamasında ceza almamak için tecil yaptırmak istiyorum. Bunun bir yolu yok mudur lütfen yardımcı olun.

 27. Mehmet teke dedi ki:

  İyi günler ben 2 yıllık bir üniversite ye kayıtlıyım ama gitmiyorum..tecilimde 31.12.2018 de bitiyor
  Kaydım olduğu için tecil bitince yeniden tecil hakkı doğuyor mu

 28. Mehmet teke dedi ki:

  İyi günler ben 2 yıllık bir üniversite ye kayıtlıyım ama gitmiyorum..tecilim 31.12.2018 de. Bitiyor
  Tecilim bitince yeniden tecil hakkım doğarmı
  Teşekkürler

 29. Mehmet teke dedi ki:

  Merhaba iyi günler benim 2 yıllık bir üniversite ye kaydım var ama gitmiyorum ..tecilim de 31.12.2018 de bitiyor ..tecil bitince yeniden okuyor göZüküpte tecil yenilenirmi

 30. Burak Yeşil dedi ki:

  İyi günler. Soruma cevap verirseniz çok mutlu olurım. 2014 yılında lise bittiğinde askerliğimi tecil ettirmiştim. 3 yıl. 2016 yılında üniversite kazandım sadece iki yılını kullanmış oldum. Bu sene üniversiteyi bırakırsam tekrar tecik ettirebilir miyim ?

 31. Ömer dedi ki:

  Merhaba. Askerlik şubesine gittim internet üzerinden tecil ediceksin dediler. E devlette böyle birşey bulamadım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Ömer Bey,
   Ne için tecil edeceksiniz detaylı bilgi verirseniz yardımcı olalım,
   Saygılarımla
   Enkucuk.com Ekibi

 32. Yusuf dedi ki:

  Gayet güzel ve açıklayıcı olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler .

 33. Yusuf dedi ki:

  Çok teşekkürler gayet güzel ve açıklayıcı olmuş. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

 34. Ramazan dedi ki:

  Herkes iyi günler. Öncelikle durumumu anlatayım.
  1997 doğumluyum.
  Liseden sonra sınavsız geçişle ara vermeden MYO okudum ve aynı şekilde 2 senede buradan mezun oldum.
  Mezun olduktan sonra diplomamla giderek 2 yıl tecil ettirdim. (Tecil tarihim güncel olarak 31.12.2019)
  2018 yılı içinde Yks ye girdim fakat istediğim puanı alamadım ve bu yılda sınava çalışmak istiyorum.Haliyle 2019 haziran ayındaki Yks’ye girmiş olacağım.
  Şimdi soruma gelirsek;
  Hiçbir şey yapmadan sadece seneye sınava girip okul kazanırsam askerliğim tecil olur mu?
  Veya bu sene Dgs’den bir açıköğretim yazıp tecilimi uzatmalı mıyım? (Yks kazanabilirsem buradan kaydımı sildireceğim)
  Cevap verebilirseniz çok ama çok makbule geçer.

 35. Fevzi dedi ki:

  iyi günler.
  1990 doğumluyum.
  Şu anda yüksek lisans ile devam etmekteyim. Tezsiz yüksek lisans olduğu için 1 buçuk yıl askerliğimi erteledim. Ama süresi bitiyor. Bu süre biterken acaba yeniden yüksek lisans yapsam olur mu?
  Saygılarımla

 36. Ali dedi ki:

  Abi ben 21 yasındayım şuan acık lise diplomamı almam icin 1 dersim kaldı aldıgım zaman diplomayı tecil ettire biliyormuyum universiteye gidecem yardımcı olursanız sevinirim 2019 da sınava girecem arkadaslarım vermez diyor tesekkür ederim.

 37. serkan dedi ki:

  hocam mrb ben 98 liyim 2016 da liseden mezun oldum sonra 2 yıllık üniye kayıt yaptırdım ama bazı sorunlar yüzünden okumaya gidemedim şuan 2 yıllık ünide son senemde bitti kaydım silinmiş e devletten baktığımda öğrenciliği devam ettiği sürece 31.12.2020 ye kadar askerlikle ilişkisi yoktur diyor lise diplomamı üniversiteye kayıt olurken aldılar yani bende değil acaba şimdi lise mezunu olduğum için 3 yıl tecil oldumu kendiliğinden yoksa üniye gidip lise diplomamı alıp askerlik şubesine gidip tecilmi ettirmem gerek.

 38. gök dedi ki:

  Doktoradan mezun olduktan sonra 1 yıl tecil edebilme ile ilgili bir madde mevcut mu? Bazı yerlerde doktora sonrası tecil yok deniliyor. Cevaplarsanız sevinirim.

 39. Oguzhan dedi ki:

  Çok açıklayıcı sade bir anlatım olmuş emeği geçenlere teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Oğuzhan Bey,

   Sizlere daha kaliteli içerikler üretebilmek için her gün çalışmaktayız.

   Saygılarımla

   EnKucuk.com Ekibi

 40. Ahmet dedi ki:

  Lise mezunu 2 kez yapıp bozdum 3.kez tecil yaptırmak mümkün mü

 41. Onur dedi ki:

  Yaş 22 açık liseden 3 yıl tecil yaptırdım mezun oldum diplomam ile üç yıl erteledim tecil 25 yaşta bitiyor tecilin biticegi son senede üniversite kayıt yaptırdam tecil 29 kadar mı oluyor?

  1. Hakan dedi ki:

   Hocam cevabini bulabildinmi bende merak ediyorum ama bulamadım. Liseyi bitirdim 1 sene oldu önümüzdeki sene askerlik yaşı geliyor ben en az bir AÖF’e gitmeyi planlıyorum
   gidemezsem ertelerim 3 sene, sonraki sene gidersem bu tecilin durumu nolur acaba bunun hakkında bana detaylı bilgi lazım

 42. Kazım dedi ki:

  Tamam öyleyse, teşekkürler.

YORUM YAZ