Kaç Farklı Karınca Türü Vardır?

Dünyamızda yaşayan hayvanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Hayvanlar hakkında veya hayvanların farklı türleri hakkında belirli bir araştırma yapıyor musunuz? Bildiğimiz kadarıyla bütün dünyada milyonlarca farklı hayvan var ve insanlığın tarihine baktığımızda bazı hayvanların neslinin tükendiğini görebiliyoruz ve gerekli tedbirler alınmazsa gelecekte başka bazı hayvanların da nesli tükenecek. Bu nedenle hayvanların doğadaki dengesini bozmamaları için insanların çok dikkat etmeleri gerekir. Bugün karıncaların türleri ve dünya da bulunan türleri hakkında bilgi vereceğiz. Bildiğimiz kadarıyla karıncalar çok güçlü hayvanlardır ve bir sokakta yürürken bile karıncaları görmeniz mümkündür.

Karıncalar ve Yaşamı

Karıncaların yapılarına ve tarihlerine baktığımızda karıncalar arılardan yaklaşık 120 ve 130 milyon yıl önce var oldukları tahmin edilmektedir. Onlar, Formicidae ve Hymenoptera ailelerinden gelmektedir ve bazı böceklerin ve arıların bu ailelerde olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde dünyanın farklı bölgelerinde karıncaların farklı türlerini görmek mümkündür, özellikle Afrika ülkelerinde karıncalar çok çeşitlidir. Şimdi dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan karıncaların farklı türlerine bakalım.

kac karinca turu var

Dünyanın Farklı Bölgelerinde Yaşayan Karınca Türlerinin Sayısı

Şu anda yapılan istatistiklere göre, bugün dünyanın dört bir yanında yaklaşık 14.000 farklı karınca türü olduğu tahmin edilmektedir. Bu hesaplamanın yapılması gerçekten çok zor çünkü karıncalar dünyanın değişik bölgelerinde yaşıyorlar. Özellikle ormanlar da çok yaygın olarak karıncaların bu farklı türlerini görmek mümkündür. Neredeyse her türden karıncalar işbirliğine sahiptirler ve bu nedenle onlar güçlü hayvanlardır. Öte yandan, farklı türlere baktığımızda, bazılarının çok tehlikeli olduğunu ve ölümcül olabileceklerini görmekteyiz.

Bir yorum yap