Dünyada Kaç Ağaç Türü Var?

Dünya'da Kaç Ağaç Türü Var

Dünyada bulunan insanlar ve diğer canlı organizasyonlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Bitkilerin özellikle ağaçların insanlara ve dünyada yaşayan hayvanlara olan faydalarını biliyor musunuz? Tüm dünyada bulunan bitkiler ve ağaçların yok olmasını önlemek için ne yapılabilir? Bugün tüm dünyada bulunan ağaçların çeşitleri hakkında kısa bir analiz yapacağız ve farklı ağaçların sayısı hakkında bazı özel bilgiler vereceğiz.

Ağaçların Önemi

Bildiğimiz kadarıyla ağaçlar tüm dünyada yalnızca insanlar için değil, hayvanlar ve diğer canlı organizmalar için de çok önemlidir. Her şeyden önce, ağaçların insanlar için yararlarına baktığımızda, insanların ve hayvanların, hayatlarını sürdürebilmek için yeterli oksijen almaları gerektiğini görebiliriz ve bu noktada, ağaçlar oksijen üretmek için fotosentez yaparlar. Bildiğimiz kadarıyla yeşil bitkiler ve ağaçlar fotosentez yapıyor ve bu işlemin sonunda oksijeni doğaya yayıyorlar. Bunun ağaçların insanlar ve hayvanlar için en önemli görevi olduğu kolayca söylenebilir.

Dünya'da Kaç Ağaç Türü Var

Şimdi dünyanın en önemli ağaçlarının önemine göz atalım. Ağaçların dünyaya olan önemine baktığımızda, dünya sistemini çevre açısından dengede tuttuklarını söyleyebiliriz. Teknolojinin gelişimi ile bildiğimiz kadarıyla bir sürü  yenilik var ve insanlara avantajları olmasına rağmen, çevreye farklı dezavantajları var. Zararlı gazları ozon tabakasına yayıyorlar ve ağaçlar bu zararlı gazları temizleyen en büyük kozumuzdur.

Dünya’da Kaç Ağaç Türü Var?

Dünyada bulunan farklı ağaç sayısına baktığımızda Uluslararası Botanik Bahçeleri Koruma Birliğinin (BGCI) 500 kuruşun verilerini değerlendirerek Dünya’da toplam 60 bin 65 ağaç türünün olduğunu belirledi. 

8 bin 715 ağaç türü ile de Brezilya ağaç türü bakımından en zengin ülke oldu.

Bu Tarifi Oyla
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: