En Büyük Okyanus Hangisidir?

En Büyük Okyanus

Dünyamız öyle büyüktür ki, bir insan dünya üzerinde ki bütün karalarda, bütün noktalara ayak basmak istese ömrü yetmez. Bu karaların yüz ölçümünden biraz daha büyük bir okyanus düşünün.

İşte en büyük okyanusun adı: “Büyük Okyanus“. (Diğer adı Pasifik Okyanusudur.)

Haritada okyanusları incelemek isteyenler için okyanus haritamız:

Pasifik okyanusu dünyanın en büyük okyanusu olma özelliğine sahip olmasının dışında yüzlerce farklı “en” taşımaktadır. En derin çukur, en büyük su hacmi, en çok ada, en çok canlı çeşitliliği gibi birçok farklı konuda adından söz ettirebilir.

Okyanuslar depremle birleştiği zaman çok büyük yıkıcı etkiye sahip Tsunamileri oluşturabilmektedir. Tsunami felaketi son yüzyılda birçok kez yaşanmıştır. Tsunami felaketleri ile ilgili en büyük tsunami felaketleri konumuza bakabilirsiniz.

Okyanusun tam yüz ölçümü alanı yaklaşık 180 milyon kilometre kare olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde bulunan 5 okyanustan en büyüğü olan pasifik okyanusu kendisinden sonra gelen iki büyük okyanus olan Atlas (106 milyon kilometre kare) ve Hint (73 milyon kilometre kare) okyanusunun toplam yüz ölçümünden daha büyük bir alana sahiptir. Bu okyanus Pasifik ismini ünlü denizci Magellan’dan almıştır. Magellan Pasifik okyanusuna geldiğinde dingin ve daha önce karşılaştığı hırçın okyanuslardan uzak bir görüntü sergileyen bu okyanusa kendi dilinde “sakin” anlamına gelen “Pasifico” adını vermiştir.

Pasifik Okyanusunun Konumu

Pasifik okyanusu sınırları; Amerika, Meksika, Şili gibi ülkelerin batısı ile Rusya, Çin, Avustralya gibi ülkelerin doğusuna, kuzey ve güneyde ise kutupların etrafını çevreleyen Güney ve Arktik okyanuslarına kadar uzanmaktadır. Etrafını çevreleyen ülkelerin arasında ise Yeni Gine, Endonezya ve Japonya gibi birçok volkanik ada mevcuttur. Pasifik okyanusu eskiden bulunduğu düşünülen ancak kayıp kıta olarak bilinen “Mu” kıtasının da bulunduğuna inanılan okyanustur.

en buyuk okyanus

Dünyanın En Derin Çukuru

Dünyanın en derin noktası olan Mariana çukuru Pasifik okyanusunda bulunur. Bu çukurun derinliği yaklaşık 12 bin metredir. 12 bin metre yaklaşık olarak 120 adet futbol sahasına denk gelmektedir. En çok ada yine bu okyanusta bulunur. 20.000 ‘in üzerinde ada olduğu bilinmektedir. Yaklaşık olarak 710 milyon kilometre küp su hacmine sahip olan okyanusta haliyle canlı çeşitliliği de diğer okyanuslara kıyasla çok daha fazladır. Pasifik okyanusu yani büyük okyanus hala bilinmeyen yerleri, gemilerin geçmediği düşünülen alanları ve keşfedilememiş binlerce canlıya ev sahipliği yaptığı düşünülen, gezegenimizin en büyük ve gizemli bölgesidir. İşte sizlere en büyük okyanus sıralaması:

Büyükten Küçüğe Okyanusların Sıralaması

  1. Büyük Okyanus (Pasifik) (En büyük okyanusdur.) (155.557.000 km²)
  2. Atlas Okyanusu (76.762.000 km²)
  3. Hint Okyanusu (68.566.000 km²)
  4. Güney Okyanusu (20.327.000 km²)
  5. Arktik Okyanusu (En küçük okyanusdur.) (14.056.000 km²)

Büyük Okyanusun Diğer Adı Nedir?

Yukarıda tanıttığımız Büyük Okyanus’un diğer adı “Pasifik Okyanusu“dur.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 2 Şubat 2018

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

Bir Yorum Var

  1. Ahmet