Dünyanın En Büyük Tsunami Felaketi

Tarihteki En Büyük Tsunami

Tsunamiler, her doğal afet gibi ölümcül ve dehşet vericidir. Coğrafi konumu okyanusa yakın olan ülkelerin milletlerinin, belki de her gün huzursuz rüyalar görmesini sağlayacak cinste yıkıcı ve korkutucudur. Fakat bazı tsunamiler; hiç görülmediği kadar büyük ve can yakıcı olabilir. Bu tsunamilere, literatürde “Mega Tsunami” denmektedir. Mega tsunamiler, nadir rastlanan bir doğa felaketi olsa da, kaydedebildiğimiz tarihlerde birkaç kere yaşanmış ve binlerce can almıştır.

Peki, Nedir Bu Mega Tsunami?

Mega Tsunami, okyanusun ve ya denizin dibindeki topraklarda yaşanılan sarsıcı depremler dolayısıyla oluşan dev dalgalara verilen addır. Bu tsunamiler, alışageldik; küçük şiddetteki tsunamilerin oluşumuna göre oldukça farklıdır. Mega tsunamiler; çoğunlukla denizlerde ya da göllerdeki tabanın metrelerce aşağı ya da yukarı hareket etmesiyle meydana gelmektedir. Bu hareketli alan, su kütlelerinin yerlerini oldukça şiddetlice değiştirerek; devasa dalgalar yaratır. Bu dalgalar büyüyerek ve katlanarak kıyaya doğru ilerler ve mega tsunamiyi meydana getirir.

En Büyük Tsunami

En büyük tsunami; 1958’te Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Lituya Körfezi’nde meydana gelmiştir. Şu ana kadar kaydedilmiş en büyük ve yıkıcı olan bu tsunami, yoğunluk olarak XI olarak derecelendirilmiş; yani “aşırı büyüklükte” kabul edilmiştir. Bu mega tsunami; 9 Temmuz 1958 gecesinde, Alaska Panhandle Fairweather fay hattında meydana gelen depremle, ardından da okyanusun tabanında oluşan yer kaymasıyla oluşmuştur. Su kütlesinin, bulunduğu seviyeden 914 metre aşağıya doğru oynayarak yarattığı devasa dalganın boyu 1,722 ft. Yani 524 metreye ulaşmış ve ölümcül sonuçlara yol açmıştır.

Tarihteki Diğer Mega Tsunamiler

Tarihte kaydedilmiş ikinci en büyük tsunami olayı, yine Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanmıştır. Spirit Gölü’nde oluşan dev dalgaların sebebi, gölün yakınındaki Helens Dağı’ndaki magma baskısıdır. 18 Mayıs 1980 tarihinde meydana gelen bu mega tsunami olayı; Helens Dağı’ndaki volkanik patlamanın sonucunda ortaya çıkmıştır. Boyu 250 metreyi geçen dev dalgalar tespit edilmiştir. Bir diğer mega tsunami olayı, 9 Ekim 1963’te İtalya’da gerçekleşmiştir. Depremlerden dolayı oluşan tsunami felaketinden başka Dünyanın en büyük depremleri yazımıza bakabilirsiniz.

Vajont Barajı’nın yakınlarında gerçekleşen güçlü depremden dolayı barajın içindeki sular 250 metreye yakın boyutta dalgalar oluşturmuştur. Dördüncü büyük mega tsunami olayı ise çok daha eski zamanlarda görülmüştür. Japonya’daki Unzen Dağı’nda yaşanan dev dalgalar, 1792’de yaşanmış ve 15.000 kişinin canını almıştır. Yine volkanik bir dağın, depremi getirmesiyle oluşan bu mega tsunami; 100 metreye ulaşan dalgalar yaratmıştır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap