Tarihte ki En Büyük Deprem Hangisidir?

en büyük deprem dünyanın en büyük depremi tarihteki en büyük deprem dünyanın en büyük depremi nerede oldu

Deprem nedir?

Dünya’da sel felaketleri, kasırga, toprak kayması ve deprem gibi birçok doğal afet yaşanmaktadır. Büyük bir can ve mal kaybına sebep olan bu doğal afetlerin önlenmesi maalesef ki mümkün değildir. Sadece zararı en aza indirebilmek için bir takım tedbirler alınmalıdır. Fay hatlarında ve sismik yönden hareketli olan yerlerde deprem meydana gelmektedir. Depremlerin şiddeti farklı olmaktadır. Bazen çok hafif bir sallantı bazen ise tsunamiye sebep olacak kadar şiddetli olmaktadır. Küçük büyük herkesin deprem hakkında bilgi sahibi olması gerekir.

Ülkemizin özellikle bazı şehirlerin fay hattı üzerinde bulunmasından deprem riski çok daha yüksektir. Deprem öncesi, deprem anında veya deprem sonrası yapılması gerekenler mutlaka öğrenilmelidir. Ülkemiz de birçok deprem yaşamış ve çok sayıda can ve mal kaybı yaşanmıştır. Deprem yeraltı olaylarından kaynaklandığı için önlenmesi mümkün değil ancak zararın en aza indirilmesi için mutlaka çalışmalar ve düzenlemeler yapılmalıdır. Gerekirse çok riskli bölgeler yerleşime kapatılmalıdır.

dünyanın en büyük depremi

Dünya Tarihinde En Büyük Deprem Hangisidir?

Dünya tarihinde 1900’den bugüne kadar kaydedilmiş olan en büyük deprem, 22 Mayıs 1960 tarihinde ki Şili depremi olmuştur. Deprem 10 dakika boyunca 9.5 şiddetinde olmuştur. Depremin şiddeti 1000 atom bombasının yaratacağı şiddet gibidir. Depremin merkez üssü Valdivia şehridir. Deprem 25 metreye kadar yükselen tsunamiye sebep olmuştur. Depremin etkisi okyanus aşırı kıyılar da dahi görülmüştür.

Deprem de yaklaşık 6 bin kişi yaşamını yitirmiştir. Birçok yer de binaların yüzde doksanı tahrip oldu. Deprem sonrası yaşanan tsunami, Hawai, Japonya, Filipinler, Yeni Zelanda’nın doğusunu da etkilemiştir. Şili de yaşanan bu deprem özellikle jeofizikçiler açısından çok büyük anlam ifade etmiştir. Deprem de yer titreşimi bir hafta boyunca ölçülebilecek düzeyde olmuştur. Jeofizikçiler deprem de yaşanan bu yer altı olayları dolayısı ile birçok yeraltı bilgisine ulaşmıştır. Deprem’in verdiği maddi zarar günümüz parasıyla 5 milyar dolara yaklaşmıştır.

Depremin etkisi ile Los Angeles da binaların yüzde 70’i tahrip olmuştur. Deprem’in merkez üssü olan Valdivia da ise binaların yüzde 40’ı kullanılamaz hale gelmiştir. Bunların yanında birçok yer de depremin etkisi ile binalar tahrip olmuş kullanılamaz hale gelmiştir.

Bu Tarifi Oyla
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: