Telefonu kim icat etti?

Telefonu Kaç Yılında Kim Buldu?

Biz hayatımızı iletişimden artık alıkoyamıyoruz.  Telefon artık hayatımızın her noktasına girmiş durumda. Fotoğraf çekme, konuşma, oyun… Eğer konuşmak istediğiniz kişi uzaklarda ise onunla telefon olmasaydı nasıl konuşurdunuz? İşte ünlü bilim adamı bizim bu sorunumuza ışık tutmuştur. Ünlü bilim adamı, telefon denen mucizevi keşfin yapan kişi Alexander Graham Bell’dir. Bu keşfin tarihi ise 1876’dır. Alexander Graham Bell imkansız görüneni bize yaklaştırmıştır.

1876 ​​yılında İskoç bilim adamı Graham Bell âleme kendi buluşunu dünyada ilk telefonu yayımlamıştı. Fakat unutulmamalıdır ki, böyle bir teknoloji üzerinde araştırmalar Bell’in keşfinden çok çok önceden beri yapılıyordu. Ama tabiki de ilk başarı öyküsü Alexander Graham Bell ile başlamaktadır.

Ondan 20 yıl önce Fransız bilgini Charles Bursel telefon bağlantısının keşfi doğrultusunda ilk ve önemli adım atmıştı. Bursel’in uzak mesafeye ses aktarmak girişimleri telefon teknolojisi alanında gelecek araştırmalar için teşvik rolünü oynadı.

Bu alanda başarı kazanan bir sonraki mucit 1861’de akademisyenlere mesafeden ses iletimin mümkün olduğunu kanıtlayan Johann Philipp Reis oldu. “Telefon” teriminin temelini ta İşte Johann Philipp Reis koydu. Telefon Yunan dilinde “uzak” anlamına gelen “tele” ve ses anlamına gelen “phone” kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Fakat Johann Philipp Reis’in yarattığı bu aparat belirli sesleri ve müziği uzak mesafeye aktarabilse de insan sesi karşısında başarısız oldu.

Böylece insan sesini aktarma yeteneği olmayan keşfin insanlık için gereksiz olacağı kanaatine gelen bilim adamları bu alanda çalışmaların durdurulmasına karar verdiler.

Telefon ilk bakışta çok basit görünüyor. Ama olgulardan görüldüğü gibi bu keşif birkaç bilim adamının uzun yıllar boyunca yaptığı aramaların, gergin emeğin sonucunda ortaya çıkmıştır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 1 Eylül 2017

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

6 Yorum

  1. Rs
  2. Anonim
    • Anonim
  3. Leyla
  4. Halime
  5. Abdulsamet