Sidney Opera Binası Hakkında Bilmedikleriniz

Muhteşem Yapı: Sydney Opera Binası

“Opera House” adı ile tanınan olağanüstü tiyatro binasından bahsedeceğiz. Avustralya’nın en büyük kenti olan Sidney’in manzarasını dünyanın binlerce şehri içinde kolayca tanıyabiliriz. Sidney Opera Binası dünya mimarisinin en ünlü incilerinden biridir. 1973 yılında açılan bu muhteşem bina görkemini hala korumaktadır.

Sidney Opera Binası Hakkında Bilmedikleriniz

1954 yılında Sydney Senfoni Orkestrası ve Galler konservatuarı Sydney opera tiyatrosunun kurulması fikrini ileri sürdü. Eyalet hükümeti gelecek binanın yerini tespit ve opera tiyatrosu için projeye dair uluslararası yarışma duyurunu ilan etti.

Şehrin yüzü olacak binanın Sydney limanında “Bennelong Point” adlı yerde inşa edilmesi kararlaştırıldı.

1956 seneninın Aralık ayına kadar artık 28 ülkeden 233 müracaat onaylandı. Jüri oybirliği olarak Danimarkalı mimar Jorn Utzon’un projesine onay verdi. Bina dilimlenmiş portakal kabuğuna benzemektedir. Binanın içinde 4 sahne bulunmaktadır. Ana Konser salonuyla birlikte 2500 seyirciye aynı anda misafir edebilmekteydi.

Tiyatronun esas binası 2,2 hektar alanı kaplamaktadır, ağırlığı 27 tondan fazla olan ünlü çatısı ise 2194 bölümden oluşmaktadır. O muhteşem çatısı deniz yüzeyinden yansıyan güneş ışınları onun üzerinde güzel ışık ahengi oluşturuyor.

İnşaatı 14 yıl süren “Opera House” devlete 102 milyon dolara mal oldu. 1973 Ekim 20-de kraliçe II Elizabeth binanın görkemli açılışına katıldı.

Uluslararası Miras

Sydney opera tiyatrosunun yaklaşık 40 yıllık hayatı boyunca onu 40 milyondan fazla insan ziyaret etti ki, bu da tüm Avustralya halkından birkaç kat fazladır. 2007 yılında UNESCO tarafından “Opera House” Uluslararası miras listesine alınmıştır. adlandırılmıştır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.