Prototip Nedir?

Özet ve Kısa Bilgi: Prototip bir ürünün ön sürümü yani ilk örneğidir.

Prototip Nedir?

Prototip herhangi bir fikrin, bir çalışmanın ya da bir varlığın ilk halidir ve fikrin temelini, o fikri sürdürmek için gereken yolun bundan sonra ne şekilde izleneceğini gösterir. Kısacası prototip herhangi bir şeye örnek olacak temeldir. Bu örneklerden yararlanarak prototip halinde olan fikrin daha tamamlanmaya yakın ya da tamamlanmış biçimini ortaya koymak mümkündür.

Örneğin, bir fikriniz var. Bu fikir yalnızca görüşte, prototip halinde veya tamamlanmış olabilir. Telefon ilk icat edildiğinde ilk olarak onu icat eden kişi için bir fikir olarak vardı. Sonra projenin zayıf ve üstün yönlerini daha sonra nasıl hayata geçirileceğini değerlendirdikten sonra telefonun ilk prototip halini yapmış oldu. Daha sonra ise, telefon geliştirilerek bugünkü şeklini aldı. Bazen tamamlanmış bir fikir, sonradan yeni bir fikir ortaya çıkararak yeni prototipin oluşmasına neden olabilir. Örneğin, ev telefonlarından yola çıkarak cep telefonlarının yapılması.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 4 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,75. )
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  3D yazıcılarla yapılan hızlı prototipleme dedikleri Rapid Prototyping kavramı, Prototip Nedir adlı yazıda paylaştım.

 2. Anonim dedi ki:

  bencede guzel olmus ama yazım yanlısları olmasa daha iyi olurdu

 3. mehmet dedi ki:

  tesekkurler elinize sağlık guzel olmus

 4. Belkıs dedi ki:

  Çok uzun
  Biraz kısa olsa daha iyi olurdu

 5. Anonim dedi ki:

  insan bıraz kısa yazar beğenmedim

 6. Masod dedi ki:

  Ben çok beğendim ama bazı yazım yanlışı vardır

 7. anonim dedi ki:

  yazım yanlışları olmasaydı çok iyi olurdu bence