Prototip Nedir?

Özet ve Kısa Bilgi: Prototip bir ürünün ön sürümü yani ilk örneğidir.

Prototip Nedir?

Prototip herhangi bir fikrin, bir çalışmanın ya da bir varlığın ilk halidir ve fikrin temelini, o fikri sürdürmek için gereken yolun bundan sonra ne şekilde izleneceğini gösterir. Kısacası prototip herhangi bir şeye örnek olacak temeldir. Bu örneklerden yararlanarak prototip halinde olan fikrin daha tamamlanmaya yakın ya da tamamlanmış biçimini ortaya koymak mümkündür.

Örneğin, bir fikrini var. Bu fikir yalnızca görüşte, prototip halinde veya tamamlanmış olabilir. Telefon ilk icat edildiğinde o, ilk olarak onu icat eden kişi için bir fikir olarak vardı. Sonra projenin zayıf ve üstün yönlerini daha sonra nasıl hayata geçirileceğini değerlendirdikten sonra telefonun ilk prototip halini yapmış oldu. Daha sonra ise, telefon geliştirilerek bugünkü şeklini aldı. Bazen tamamlanmış bir fikir, sonradan yeni bir fikir ortaya çıkararak yeni prototipin oluşmasına neden olabilir. Örneğin, ev telefonlarından yola çıkarak cep telefonlarının yapılması.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ