Vurmalı Çalgılar

Vurmalı çalgılar denince aklınıza ilk gelen Davul mu? Evet birçok insan vurmalı çalgı deyince aklına ilk olarak davul gelir. Bu yazımızda davul gibi aynı tür de yani vurmalı çalgıları öğreneceğiz.

Vurmalı çalgılar, vurulduğunda, salladığında veya kazınırken ses çıkaran herhangi bir aleti kapsayabilir. Bir perküsyonist olmak kolay değil, çünkü doğru yerde ve doğru zamanda doğru kuvvette bir enstrümanı çalmak çok fazla pratik gerektiriyor. Vurmalı çalgılar ritimleri korur, özel sesler çıkarır, heyecan ve renk katar. Orkestradaki en yaygın vurmalı çalgılar timpani, ksilofon, ziller ve üçgenlerdir.

Kendinizi bir düğünde hayal edin. Küçük bir sahnede oynayan bir grup var ve konuklar oynamak yerine sohbet ediyor. Bir gitar, vokalist ve belki bir keman vardır o düğünde. Konuklar konuşuyor ve gülüyor, ancak kimse dans etmiyor, oynamıyor. Şimdi, aynı sahneyi hayal edin, ancak gitar ve vokallerle birlikte, arka planda kalp atışınızı neredeyse tekrarlayan sürekli ritim veren bir davul… Artık bir parça kek almak için yürümeye başladığınızda bile o davulun ritmi ile yürürsünüz. Konuklar o davulun etkisi ile aniden oynamaya başlar. Çünkü davulun ritmik vuruşu bilinçaltına sürekli oyna emrini veriyor.

Vurmalı çalgılar -diğer ismiyle Perküsyon- müziğin kalbidir. Müzik ritmini sağlama ve zaman tutmanın yanı sıra, birçok vurmalı çalgılar melodi üretirler.

Vurmalı Çalgılar Listesi

 1. Davul
 2. Bateri
 3. Darbuka
 4. Kaşık
 5. Zil
 6. Def
 7. Timpani
 8. Üçgen
 9. Bongo
 10. Asma Davul
 11. Marakas
 12. Nakkare
 13. Tabla
 14. Santur
 15. Ağız Kopuzu
 16. Bendir
 17. Çan
 18. Çalpara
 19. Delbek
 20. Hang

Vurmalı Çalgı Resimleri

 1. Davuldavul
 2. Bateri
 3. Darbuka
 4. Kaşık
 5. Zil
 6. Defdef vurmali calgi
 7. Timpani
 8. Üçgen
 9. Bongobongo vurmali calgilar
 10. Asma Davul
 11. Marakas
 12. Nakkare
 13. Tabla
 14. Santur
 15. Ağız Kopuzuagız kopuzu vurmalı çalgılar
 16. Bendirbendir
 17. Çan
 18. Çalpara
 19. Delbek
 20. Hanghang vurmali calgilardan biri

 

Bir yorum yap