Dünyanın En Büyük Uçağı Hangisidir?

Dünya’nın En Büyük Uçağı

Uçaklar…Dünyanın en büyük uçaklarını bu yazımızda sizler için derledik. Uçaklar geleceğin başyapıtlarıdır. Dünya’da taşımacılık alanında en büyük yatırımların yapıldığı çok büyük sektör. Özellikle ülkemizde açılması planlanan 3.Havalimanı hava yolunun önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir.

Dünya’nın En Büyük Uçağı Antonov 225

Dünyanın en büyük uçağını resimlerle anlatmadan önce biraz bilgi verelim. Dünyanın en büyük uçağı bir kargo uçağıdır. Bu uçağın adı Antonov 225’dir. Uçak genellikle isim olarak AN-225 olarak karşımıza çıkar. Uçağın boyutlarını bir insan diliyle “devasa” olarak tabir edilse de tabirden çok uçağın yaptıkları sizleri daha çok etkileyecektir.

Antonov 225 uzunluğu 84 metredir. Bu uçak 6 motorlu bir uçaktır. Bu uçak kargo uçağı olarak geçse de buradan küçük kolileri yükleyip taşıdığı anlamını çıkarmayalım. Dünyada aktif olarak kullanılabilecek şu anda 1 adet olan bu uçak genellikle kendisi gibi büyük işlerde, büyük taşımalarda kullanılmaktadır.

Antonov 225 tamı tamına 250 ton malzeme taşıyabiliyor. Örnek olarak şunu söyleyebiliriz. Broadway arabalar yaklaşık olarak 1 ton gelmektedir. Eğer sığdırılırsa 250 tane arabayı aynı anda taşıyabilmektedir.

Dünya’nın En Büyük Uçağı Kaç Ton?

Bu devasa uçağın boş ağırlığı 285 bin tondur. Yük taşıma kapasitesi ise maksimum 250 bin tondur.

Antonov 225’in asıl görevi uzay mekiği taşımak olarak tasarlansa da şu anda Dünya’da kargo taşımacılığı yapan en büyük uçaktır. Bu uçağı diğer uçaklardan ayıran özellikleri daha iyi görmeniz açısından resimlerle anlatalım:


1-Antonov 225’in sizler için seçmiş olduğumuz bir görüntüsü. Bu fotoğraftan antonov 225’in ne denli büyük bir uçak olduğunu görebilirsiniz.

dünyanın en büyük uçağı. En büyük uçak resmi


2-Antonov 225 kalkış yaparken…

dünyanın en büyük uçağı kalkış yaparken fotoğraf


3-Dünyanın en büyük uçağı görev gereği bir uzay mekiğini sırtına almış gitmesi gereken yere götürüyor.

dünyanın en büyük uçağı taşıma yapıyor


4-Dünyanın en büyük uçağına yükleme yapılırken çekilen bir fotoğraf.

en büyük uçağa yükleme yapılıyor

Çoğu ölçümle, Antonov An-225 dünyadaki en büyük uçaktır. Bu canavar kargo uçaklarından sadece biri, 1980’lerde Ukrayna Antonov Tasarım Bürosu tarafından inşa edildi. Uzay mekiğinin Sovyet versiyonu olan Buran uzay uçağını ve Energia roketi güçlendiricilerini taşımak üzere tasarlandı, ancak uçak Sovyet uzay programının çöküşünü takiben yenilenerek karşımıza çıktı.

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.