En Büyük Nehir

En Büyük Nehir

Dünyada çeşitli uzunluk ve büyüklüklerde binlerce nehir ve on binlerce de ırmak ya da akarsu bulunuyor. Bu nehirlerden bazıları okyanuslara ya da denizlere dökülürken bir bölümü de ya göllere ya da çöllerde son bulur ve bataklıklara giderek kuruyup gider. Sulardan bahsederken daha önce açıkladığımız en büyük okyanus konumuza da bakarak okyanuslar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Nil Nehri, 6.650 km uzunluğu ile dünyanın en uzun ırmağı iken dünyada en büyük nehir ise Nil nehrinden 43 kat daha fazla su kütlesi taşıyan Amazon Nehri‘dir. Dünyanın en büyük ve uzun nehirleri kategorisinin ilk onunda Asya kıtasından beş, Afrika kıtası ve Güney Amerika kıtasından ikişer ve Kuzey Amerika kıtasından ise bir tane nehir bulunuyor. Bu yazıda dünyanın mücadele içinde iki en uzun nehirlerini, büyük nehirlerin döküldüğü alanları ve havza ülkelerini yani nehrin geçtiği ülkeleri bulabilirsiniz.

Nil Nehri Dünya’nın En Uzun Nehri

Dünyada en uzun nehir olan Nil Nehri’nin havzasını barındıran ülkeler ise Tanzanya, Kenya, Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Uganda, Eritre, Etiyopya, Güney Sudan, Sudan ve Mısır ülkeleridir. 6.650 km uzunluğu olan Nil Nehri havzası, Afrika kıtasındadır ve suları Akdeniz’e dökülüyor. Su debisi 5.100 metre küp, bölü saniye. Drenaj alanı 3.349.000 kilo metre karedir. Çoğunlukla Afrika kıtasında bulunur ve Atlas okyanusu ve Akdeniz’e dökülür.

Amazon Nehri

Dünyanın boyut olarak en büyük nehridir ve debisi en yüksek olan nehirdir. Uzunluğu 6.400 kilo metre olan Amazon Nehri’nin büyük bir bölümü Güney Amerika kıtasının içinde bulunmaktadır. Ayrıca Güney Amerika’da bulunan en uzun nehirdir ve de Atlas Okyanusu içerisine dökülüyor.

Bazı coğrafi araştırmacılar Amazon Nehri uzunluğunun Nil nehrinden daha fazla olduğunu iddia ediyor. Amazon Nehri, Nil nehri ile arasında ki 250 km’lik uzunluk farkını da giderebilirse hem dünyanın en uzun, hem de en çok su taşıyan ve de en çok drenaj alanına sahip olacak olan bir nehirdir. Amazon Nehri kısaca enlerin nehri. Debisi 219.000 metre küp bölü saniye ve Drenaj Alanı 6.915.000 kilometre karedir. Nehir boyu havzasını içinde bulunduran ülkeler ise Ekvador, Peru, Kolombiya, Guyana, Bolivya, Venezuela ve Brezilya’dır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2017

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap