En Büyük Nehir

En Büyük Nehir

Dünyada çeşitli uzunluk ve büyüklüklerde binlerce nehir ve on binlerce de ırmak ya da akarsu bulunuyor. Bu nehirlerden bazıları okyanuslara ya da denizlere dökülürken bir bölümü de ya göllere ya da çöllerde son bulur ve bataklıklara giderek kuruyup gider. Sulardan bahsederken daha önce açıkladığımız en büyük okyanus konumuza da bakarak okyanuslar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Nil Nehri, 6.650 km uzunluğu ile dünyanın en uzun ırmağı iken dünyada en büyük nehir ise Nil nehrinden 43 kat daha fazla su kütlesi taşıyan Amazon Nehri‘dir. Dünyanın en büyük ve uzun nehirleri kategorisinin ilk onunda Asya kıtasından beş, Afrika kıtası ve Güney Amerika kıtasından ikişer ve Kuzey Amerika kıtasından ise bir tane nehir bulunuyor. Bu yazıda dünyanın mücadele içinde iki en uzun nehirlerini, büyük nehirlerin döküldüğü alanları ve havza ülkelerini yani nehrin geçtiği ülkeleri bulabilirsiniz.

Nil Nehri Dünya’nın En Uzun Nehri

Dünyada en uzun nehir olan Nil Nehri’nin havzasını barındıran ülkeler ise Tanzanya, Kenya, Burundi, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Uganda, Eritre, Etiyopya, Güney Sudan, Sudan ve Mısır ülkeleridir. 6.650 km uzunluğu olan Nil Nehri havzası, Afrika kıtasındadır ve suları Akdeniz’e dökülüyor. Su debisi 5.100 metre küp, bölü saniye. Drenaj alanı 3.349.000 kilo metre karedir. Çoğunlukla Afrika kıtasında bulunur ve Atlas okyanusu ve Akdeniz’e dökülür.

Amazon Nehri

Dünyanın boyut olarak en büyük nehridir ve debisi en yüksek olan nehirdir. Uzunluğu 6.400 kilo metre olan Amazon Nehri’nin büyük bir bölümü Güney Amerika kıtasının içinde bulunmaktadır. Ayrıca Güney Amerika’da bulunan en uzun nehirdir ve de Atlas Okyanusu içerisine dökülüyor.

Bazı coğrafi araştırmacılar Amazon Nehri uzunluğunun Nil nehrinden daha fazla olduğunu iddia ediyor. Amazon Nehri, Nil nehri ile arasında ki 250 km’lik uzunluk farkını da giderebilirse hem dünyanın en uzun, hem de en çok su taşıyan ve de en çok drenaj alanına sahip olacak olan bir nehirdir. Amazon Nehri kısaca enlerin nehri. Debisi 219.000 metre küp bölü saniye ve Drenaj Alanı 6.915.000 kilometre karedir. Nehir boyu havzasını içinde bulunduran ülkeler ise Ekvador, Peru, Kolombiya, Guyana, Bolivya, Venezuela ve Brezilya’dır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,00. )
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.