1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıya oy vermek ister misiniz? 2 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. )

En Büyük Okyanus Hangisidir?

En Büyük Okyanus

Dünyamız öyle büyüktür ki, bir insan dünya üzerinde ki bütün karalarda, bütün noktalara ayak basmak istese ömrü yetmez. Bu karaların yüz ölçümünden biraz daha büyük bir okyanus düşünün.

İşte en büyük okyanusun adı: “Büyük (Pasifik) Okyanus”.

Pasifik okyanusu dünyanın en büyük okyanusu olma özelliğine sahip olmasının dışında yüzlerce farklı “en” taşımaktadır. En derin çukur, en büyük su hacmi, en çok ada, en çok canlı çeşitliliği gibi birçok farklı konuda adından söz ettirebilir.

Okyanusun tam yüz ölçümü alanı yaklaşık 180 milyon kilometre kare olarak bilinmektedir. Dünya üzerinde bulunan 5 okyanustan en büyüğü olan pasifik okyanusu kendisinden sonra gelen iki büyük okyanus olan Atlas (106 milyon kilometre kare) ve Hint (73 milyon kilometre kare) okyanusunun toplam yüz ölçümünden daha büyük bir alana sahiptir. Bu okyanus Pasifik ismini ünlü denizci Magellan’dan almıştır. Magellan Pasifik okyanusuna geldiğinde dingin ve daha önce karşılaştığı hırçın okyanuslardan uzak bir görüntü sergileyen bu okyanusa kendi dilinde “sakin” anlamına gelen “Pasifico” adını vermiştir.

Pasifik Okyanusunun Konumu

Pasifik okyanusu sınırları; Amerika, Meksika, Şili gibi ülkelerin batısı ile Rusya, Çin, Avustralya gibi ülkelerin doğusuna, kuzey ve güneyde ise kutupların etrafını çevreleyen Güney ve Arktik okyanuslarına kadar uzanmaktadır. Etrafını çevreleyen ülkelerin arasında ise Yeni Gine, Endonezya ve Japonya gibi birçok volkanik ada mevcuttur. Pasifik okyanusu eskiden bulunduğu düşünülen ancak kayıp kıta olarak bilinen “Mu” kıtasının da bulunduğuna inanılan okyanustur.

Dünyanın En Derin Çukuru

Dünyanın en derin noktası olan Mariana çukuru Pasifik okyanusunda bulunur. Bu çukurun derinliği yaklaşık 12 bin metredir. 12 bin metre yaklaşık olarak 120 adet futbol sahasına denk gelmektedir. En çok ada yine bu okyanusta bulunur. 20.000 ‘in üzerinde ada olduğu bilinmektedir. Yaklaşık olarak 710 milyon kilometre küp su hacmine sahip olan okyanusta haliyle canlı çeşitliliği de diğer okyanuslara kıyasla çok daha fazladır. Pasifik okyanusu yani büyük okyanus hala bilinmeyen yerleri, gemilerin geçmediği düşünülen alanları ve keşfedilememiş binlerce canlıya ev sahipliği yaptığı düşünülen, gezegenimizin en büyük ve gizemli bölgesidir.

İlgini Çekebilir  Dünyanın En Büyük Barajı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ