Emniyet Kemeri Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk Emniyet Kemeri Ne Zaman Kullanıldı

Otomobillerde emniyet kemeri ilk kez 1885 yılında Edward J. Claghorn tarafından icat edilmiştir. Bu icat fren sisteminden sonra otomobillerde kullanılan en önemli sistem olmuştur. Zaman geçtikçe yenilemeler olan bu sistem bugünkü modern haline benzeyen ilk biçimi 1959 yılında Volvo otomobillerinde kullanılmıştır. İlk icat edilen emniyet kemeri iki noktalı olarak adlandırılmaktadır ve bu yalnızca bel üzerindenkavrama özelliğine sahipti. Daha sonra İsveçli mühendisler şu anda kullandığımız en modern ve nitelikli kemeri icat etmişlerdir.

Ancak istatistikler bu icatla ilgili ilginç bilgileri ortaya çıkarmaktadır. Emniyet kemerlerinin kullanılması otomobilde bulunan insanların kaza sırasında ölüm riskini önemli ölçüde azaltmış ama bu icattan sonra yaya ölümlerinin sayısında artış görülmüştür. Nedeni ise, otomobil sürücülerinin emniyet kemerlerine güvenerek otomobilleri daha yüksek hızla kontrol etmeye başlamaları olmuştur ki, bu da yaya ölümlerine sebebiyet vermiştir. Emniyet kemeri bir korumadır.

emniyet kemeri tarihi

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 3 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,67. )
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.