Dünyanın En Küçük Arabası

Arabalar

Dünyadaki en önde gelen teknolojilerden biri de araba teknolojisidir. Araba deyince aklımıza hep en hızlı arabalar gelmektedir. Formula 1 gibi yarışmalardan en hızlı arabalara hepimiz aşina olmuşuzdur. Ancak en yavaş, en büyük, en küçük araba deyince aklımızda herhangi bir şey belirmemektedir. Peki, dünyanın en küçük arabası ne kadar, kaç kişi binebilmekte ve boyutları nedir, kaç yılında yapılmıştır. Bu sorular enler listesindeki bir araba için vazgeçilmez sorulardır.

En Küçük Arabası

Guinness rekorlar kitabına gör dünyanın en küçük arabası yani araba vergisine uygun ve araba vergisi alınan arabası Peel P 50’dir. Peel P 50 1960’lı yıllarda üretilmiş ve dünyanın en küçük arabası rekorunu halen elinde tutmaktadır.

Peel P 50

en kucuk araba p 501960’lı yıllarda 50 adet üretimi yapılmış olan Peel P 50 o zamanlarda 200 sterlineden satışa sunulmuştur. Günümüzde 50 adetten 20 tane kalmış olan Peel P 50 satışa 35-50 bin sterline aralığında satılmaktadır. Anavatanı İngiltere olan bu dünyanın en küçük arabasının İngiltere’de kullanılması tamamen yasaldır.

Peel P 50 Özellikleri

59 kg ağırlığında olan araç 134 cm uzunluğu ve 99 cm genişliği ile Guinness rekorlar kitabına girmişti. Aracın silindir hacmine baktığımızda sadece 150 silindir olduğu görülmektedir. Üç lastiğe sahiptir. Tek silindirli bir araç olan Peel P 50 trafiğe çıkmak oldukça kolaydır.
Araçta aynalar, lambalar ve silecekler ise ayrıca arabaya ayrı bir hava vermektedir.

Daha Küçüğü Yapılabilir Mi?

Guinness rekorlar kitabına dünyanın en küçük arabası olan Peel P 50′den daha küçüğünü yapmak için bireysel anlamda girişimler olmaktadır. Özellikle 1960’lı yılların teknolojisi ile yapılan bu arabanın daha küçüğünü 21. yüzyılda yapmak mümkündür. Ancak bugüne kadar bu trafiğe yasal olarak çıkma hakkına sahip başka bir araç üretilmemiştir. Bunun en büyük nedeni araba teknolojisinin en küçüğü bulmaktan ziyade en hızlı olanı bulmaya programlanmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu Peel P 50’den daha küçük bir araç yapmayı amaç edinenler şirketler değil bireysel girişimler ile olacaktır. Özellikle İngiltere’de bu aracın ismini ve özelliğini bilen birçok birey hobi olarak bu arabadan daha küçük arabalar tasarlamak ve icat etmek için çalışmaktadır.

İlk Emniyet Kemeri Ne Zaman Kullanıldı

Otomobillerde emniyet kemeri ilk kez 1885 yılında Edward J. Claghorn tarafından icat edilmiştir. Bu icat fren sisteminden sonra otomobillerde kullanılan en önemli sistem olmuştur. Zaman geçtikçe yenilemeler olan bu sistem bugünkü modern haline benzeyen ilk biçimi 1959 yılında Volvo otomobillerinde kullanılmıştır. İlk icat edilen emniyet kemeri iki noktalı olarak adlandırılmaktadır ve bu yalnızca bel üzerindenkavrama özelliğine sahipti. Daha sonra İsveçli mühendisler şu anda kullandığımız en modern ve nitelikli kemeri icat etmişlerdir.

Ancak istatistikler bu icatla ilgili ilginç bilgileri ortaya çıkarmaktadır. Emniyet kemerlerinin kullanılması otomobilde bulunan insanların kaza sırasında ölüm riskini önemli ölçüde azaltmış ama bu icattan sonra yaya ölümlerinin sayısında artış görülmüştür. Nedeni ise, otomobil sürücülerinin emniyet kemerlerine güvenerek otomobilleri daha yüksek hızla kontrol etmeye başlamaları olmuştur ki, bu da yaya ölümlerine sebebiyet vermiştir. Emniyet kemeri bir korumadır.

emniyet kemeri tarihi

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap