Dünyanın En Küçük Arabası

Arabalar

Dünyadaki en önde gelen teknolojilerden biri de araba teknolojisidir. Araba deyince aklımıza hep en hızlı arabalar gelmektedir. Formula 1 gibi yarışmalardan en hızlı arabalara hepimiz aşina olmuşuzdur. Ancak en yavaş, en büyük, en küçük araba deyince aklımızda herhangi bir şey belirmemektedir. Peki, dünyanın en küçük arabası ne kadar, kaç kişi binebilmekte ve boyutları nedir, kaç yılında yapılmıştır. Bu sorular enler listesindeki bir araba için vazgeçilmez sorulardır.

En Küçük Arabası

Guinness rekorlar kitabına gör dünyanın en küçük arabası yani araba vergisine uygun ve araba vergisi alınan arabası Peel P 50’dir. Peel P 50 1960’lı yıllarda üretilmiş ve dünyanın en küçük arabası rekorunu halen elinde tutmaktadır.

Peel P 50

en kucuk araba p 501960’lı yıllarda 50 adet üretimi yapılmış olan Peel P 50 o zamanlarda 200 sterlineden satışa sunulmuştur. Günümüzde 50 adetten 20 tane kalmış olan Peel P 50 satışa 35-50 bin sterline aralığında satılmaktadır. Anavatanı İngiltere olan bu dünyanın en küçük arabasının İngiltere’de kullanılması tamamen yasaldır.

Peel P 50 Özellikleri

59 kg ağırlığında olan araç 134 cm uzunluğu ve 99 cm genişliği ile Guinness rekorlar kitabına girmişti. Aracın silindir hacmine baktığımızda sadece 150 silindir olduğu görülmektedir. Üç lastiğe sahiptir. Tek silindirli bir araç olan Peel P 50 trafiğe çıkmak oldukça kolaydır.
Araçta aynalar, lambalar ve silecekler ise ayrıca arabaya ayrı bir hava vermektedir.

Daha Küçüğü Yapılabilir Mi?

Guinness rekorlar kitabına dünyanın en küçük arabası olan Peel P 50′den daha küçüğünü yapmak için bireysel anlamda girişimler olmaktadır. Özellikle 1960’lı yılların teknolojisi ile yapılan bu arabanın daha küçüğünü 21. yüzyılda yapmak mümkündür. Ancak bugüne kadar bu trafiğe yasal olarak çıkma hakkına sahip başka bir araç üretilmemiştir. Bunun en büyük nedeni araba teknolojisinin en küçüğü bulmaktan ziyade en hızlı olanı bulmaya programlanmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Bu Peel P 50’den daha küçük bir araç yapmayı amaç edinenler şirketler değil bireysel girişimler ile olacaktır. Özellikle İngiltere’de bu aracın ismini ve özelliğini bilen birçok birey hobi olarak bu arabadan daha küçük arabalar tasarlamak ve icat etmek için çalışmaktadır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.