Dünya Üzerinde Yaşayan Kaç Tane Kaplan Var?

Kaplan Ailesi

Kaplanlar Felidae ailesinin en şaşırtıcı hayvanlarından biridir ve şüphesiz en güçlü olanları kabul edilirler. Diğer canlıların çoğunun aksine, bu canlılar tek başlarına yaşamayı tercih ederler. Sadece anne kaplanlar bebekleriyle birlikte yaşar. Bununla birlikte, bu bebekler avlanmak için yeterli boyut ve yaşa ulaştığında, anneleri tarafından doğaya bırakılır. İki kaplanın bir araya gelebileceği diğer dönem ise çiftleşme mevsimidir. Diğer zamanlarda, kaplanlar birbirlerine sıfır hoşgörü gösterirler ve karşılaştıklarında birbirleriyle kavga edecekleri neredeyse kesindir.

Hiç şüphesiz kendi alanlarını koruma içgüdüsü ile yaşarlar. Bunlara ek olarak, Felidae ailesinden yüzmeyi seven tek türlerdir. Kaplanlar kendilerini soğutmak için suyun içine girerler. Dahası, hayvanları suda da avlayabilirler. Bir tuzak hazırlamak ve avlarını beklemekten hoşlanıyorlar. Bazı kaplanlar karlı bölgelerde de yaşayabilir.kac kaplan var, kaç kaplan kaldı

Dünya’da Kaç Kaplan Var?

İstatistikleri incelediğimizde, kaplanların 1900’lü yıllardan başlayarak son on yılda %97 oranında azaldığını görebiliriz. Kaplanların yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıkları bir gerçektir. Günümüzde birçok organizasyon bu hayvanları canlı tutmak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyor. Bununla birlikte, insanlık bu hayvanların yaşam alanlarını yok ediyor ve bazı ülkeler vahşi doğada onları gördüklerinde onları hala öldürüyor. Unutmayın ki, bu hayvanlar vahşi doğada karşılaşabileceğiniz en ölümcül hayvanlardan biridir.

Kaplanların miktarı 2018 yılı itibariyle 3200 civarındadır.  Onlar dünyanın sınırlı bölgelerinde yaşıyor ve kentleşme onların en büyük düşmanıdır. Bu, yok ettiğimiz alanlardaki ekosistem için de büyük bir konudur. Sizinle paylaştığımız yaşayan kaplan sayısının yalnızca uzmanlar tarafından yapılan bir tahmin olduğunu belirtelim. Bu hayvanların tam miktarı, net olarak bilinemiyor.

Bu hayvanların çoğu Hindistan’da ve civarında yaşıyor. Çabaların çoğu bu alanda yapılır. Üstelik, bu hayvanları yeni geliştirilen ekipmanlarla izliyoruz. Günümüzde, vahşi hayvan uzmanlarının çoğu, doğadaki kaplanların miktarını arttırmak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyor. Umarız çocuklarımız ve torunlarımız bu muhteşem hayvanları hayatlarında görebilirler.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 8 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap