Dünya Üzerinde Yaşayan Kaç Tane Kaplan Var?

Kaplan Ailesi

Kaplanlar Felidae ailesinin en şaşırtıcı hayvanlarından biridir ve şüphesiz en güçlü olanları kabul edilirler. Diğer canlıların çoğunun aksine, bu canlılar tek başlarına yaşamayı tercih ederler. Sadece anne kaplanlar bebekleriyle birlikte yaşar. Bununla birlikte, bu bebekler avlanmak için yeterli boyut ve yaşa ulaştığında, anneleri tarafından doğaya bırakılır. İki kaplanın bir araya gelebileceği diğer dönem ise çiftleşme mevsimidir. Diğer zamanlarda, kaplanlar birbirlerine sıfır hoşgörü gösterirler ve karşılaştıklarında birbirleriyle kavga edecekleri neredeyse kesindir.

Hiç şüphesiz kendi alanlarını koruma içgüdüsü ile yaşarlar. Bunlara ek olarak, Felidae ailesinden yüzmeyi seven tek türlerdir. Kaplanlar kendilerini soğutmak için suyun içine girerler. Dahası, hayvanları suda da avlayabilirler. Bir tuzak hazırlamak ve avlarını beklemekten hoşlanıyorlar. Bazı kaplanlar karlı bölgelerde de yaşayabilir.kac kaplan var, kaç kaplan kaldı

Dünya’da Kaç Kaplan Var?

İstatistikleri incelediğimizde, kaplanların 1900’lü yıllardan başlayarak son on yılda %97 oranında azaldığını görebiliriz. Kaplanların yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldıkları bir gerçektir. Günümüzde birçok organizasyon bu hayvanları canlı tutmak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyor. Bununla birlikte, insanlık bu hayvanların yaşam alanlarını yok ediyor ve bazı ülkeler vahşi doğada onları gördüklerinde onları hala öldürüyor. Unutmayın ki, bu hayvanlar vahşi doğada karşılaşabileceğiniz en ölümcül hayvanlardan biridir.

Kaplanların miktarı 2018 yılı itibariyle 3200 civarındadır.  Onlar dünyanın sınırlı bölgelerinde yaşıyor ve kentleşme onların en büyük düşmanıdır. Bu, yok ettiğimiz alanlardaki ekosistem için de büyük bir konudur. Sizinle paylaştığımız yaşayan kaplan sayısının yalnızca uzmanlar tarafından yapılan bir tahmin olduğunu belirtelim. Bu hayvanların tam miktarı, net olarak bilinemiyor.

Bu hayvanların çoğu Hindistan’da ve civarında yaşıyor. Çabaların çoğu bu alanda yapılır. Üstelik, bu hayvanları yeni geliştirilen ekipmanlarla izliyoruz. Günümüzde, vahşi hayvan uzmanlarının çoğu, doğadaki kaplanların miktarını arttırmak için ellerinden gelenin en iyisini yapıyor. Umarız çocuklarımız ve torunlarımız bu muhteşem hayvanları hayatlarında görebilirler.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.