Bodrum Evlerini Tanıyalım (Mavi-Beyaz Evler)

Muğla ilinin Bodrum ilçesinin mavi beyaz evleri turistlerin ilgisini çekmektedir. Evler zambak beyazı, kapılar ahşap ve maviye boyanır, evin önünde de Begonvil çiçeği

Bodrum Evleri Neden Beyaz Renk?

Evlerin beyaz olması genel olarak yazın sıcağından biraz daha korunup evi serinletmektedir. Beyaz güneş ışığını yansıtmaktadır ve yazın bu evler daha serin olmaktadır.

Bodrum Evlerinin Pencere ve Kapıları Mavi Renk?

Bodrumda uzun yıllardır devam eden bu gelenek aslında turistlerin de ilgisini fazlasıyla çekmiştir. Birçok turist bu evlerden etkilenip tekrar Bodrum ziyareti planı yapmaktadır. Bu evlerin kapı ve pencerelerinin mavi olmasının nedeni ise bu bölgedeki akreplerden korunmaktır. Çünkü akrepler mavi rengi ateş olarak görmektedirler. Bu yüzden bu evlerin kapı ve pencerelerinde akrepler kaçmaktadır.

odrum Evlerini Tanıyalım (Mavi-Beyaz Evler)

Bodrum beyaz evler nerede?

Bodrum’da bulunan mavi beyaz boyalı evler Bodrum’un her yerinde bulunmaktadır. Bu evleri görmek o güzel Begonvil çiçeklerinin önünde fotoğraf çektirmek istiyorsanız ilçe merkezinde bulunan Bodrum evlerini ziyaret edebilirsiniz.

Mavi Beyaz Evler (Bodrum Evleri)

Geleneksel Bodrum mimarisi belirgin özelliklere sahiptir:  beyaz duvarları ve doğal kolay bölgesel yapı tarzı ile kendine has bir isim oluşturmuştur. Bu yazı ile sizinle paylaşacağım evler tipik beyaz boyalı Ege Bodrum evleridir. Gördüğünüz gibi çoğunun tek veya çift katlı olduğu görülüyor ve neredeyse hepsinin düz çatıları vardır. Güneşin sıcaklığı ve güçlü ışığından korunmak için pencerelerinde kepenkleri var. Bu evler açık hava yaşam tarzı göz önüne alınarak dekore edilmiş olup etraflarında geniş avlu veya balkona sahiptir.

Bodrum’da yaşayan nüfus son 10 yıldan beri yüksek bir artış göstermekle birlikte, evlerin çoğunun yalnızca yaz aylarında Türkiye’nin büyük şehirlerinden ve yurt dışından gelen turistlerin kullandığı genel olarak görülmüştür. Bodrum, bulunduğu yere göre Türkiye’nin en sevilen tatil beldelerinden biridir. Yüzme, güneşlenme, harika yemekler, taze hava, yelken veya güneş altında dinlenmek, Bodrum gezginleri veya turistler için olağan bir yaşam biçimidir.

Ayrıca Bodrum evlerinin depremlere karşı dayanıklı olduğu da olan depremlerde kanıtlanmış oldu. Bu mavi kapılı evler artık Bodrum kültürünün bir parçası haline gelmiştir.

Mimari güzelliğinin yanı sıra, Bodrum evlerinin çoğu yerel koyların nefes kesen manzarasına sahip olduğu için turistler ve yerli halk tarafından tercih ediliyor. Bodrum’da insanlar evlerini tanıtırken güneşin doğuşundan, Güneş’in batışından ve evlerinin etrafında bolca bulunan muhteşem begonvillerinden bahsediyorlar. Kesinlikle haklılar çünkü böyle güzel manzaralar her yerde karşımıza çıkmaz.

İşte sizlerin görmenizi istediğimiz bazı bodrum evleri:

bodrum evleri

 

odrum Evlerini Tanıyalım (Mavi-Beyaz Evler)

Ayrıca Bodrum evlerinin mimari tarzı incelendiğinde küçük pencerelerin kullandığı görülüyor. Geleneksel Bodrum mimarisini yansıtan bu evler yazları serin olmakla birlikte kışları da ılık bir ortam sağlamaktadır. Ayrıca Türkiye’nin en iyi plajlarını görmek için bu yazımıza gitmenizi öneririz.

Bodrum Evlerinde Begonvil Çiçekleri

Ilıman bir iklimde yaşıyorsanız ve yıl boyunca bahçenizde çiçek festivali görmek istiyorsanız, begonviller sizin için iyi bir seçim olur. Kırmızı, mor, beyaz ve pembe çiçekleri olan Begonvili ılıman iklim olan her bölge de görmek mümkündür. Bodrum’da sık sık görebildiğiniz bu çiçek Bodrum’un bir simgesi haline gelmiştir. Begonvillerin Güneş ışığını çok sevdiğini belirtelim.

Yunanistan’da Benzer Evler

Yunanistan’ın Kiklad adalarında da mavi beyaz evler şehrin simgesi haline gelmiştir.

Modern Mimariye Uygun Bodrum Evleri

Son yıllarda özellikle deniz kenarına lüks konutların yapılmasıyla Bodrum evlerinde yeni bir çağ başlamış oldu. Yeni evler özellikle turistler için konaklama imkanı sağlarken insanlara konfor ve huzuru da verebiliyor.

En deneyimli mimarların el değdiği Bodrum’da nostalji içeren yeni villalarda bulunur.

Bodrum evlerinde neden mavi ve beyaz renkler var?

Beyaz ve Bodrum mavisi renkler ile süslenmiş evlerde bu renklerin kullanılmasının sebebi vardır. İlk olarak bir kültür olarak yerleşmiş bu evlerde kullanılan beyaz rengin evin sıcaklığını dengelediğini mavi rengin ise hem nazarı, hemde böcekleri engellediğine inanılmaktadır.

Bodrum evleri hangi renk?

Bodrum’da her renkte ev görebilirsiniz. Bodrum’da ev denince akıllara beyaz mavi renkli evleri gelir.

Beyaz mavi Bodrum evleri konum olarak nerede?

Bu evler Bodrum’un her yerinde vardır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap