Bodrum Evlerini Tanıyalım (Mavi-Beyaz Evler)

Bodrum Evleri Neden Beyaz Renk?

Evlerin beyaz olması genel olarak yazın sıcağından biraz daha korunup evi serinletmektir. Beyaz güneş ışığını yansıtmaktadır ve yazın bu evler daha serin olmaktadır.

Bodrum Evlerinin Pencere ve Kapıları Mavi Renk?

Bodrumda uzun yıllardır devam eden bu gelenek aslında turistlerin de ilgisini fazlasıyla çekmiştir. Birçok turist bu evlerden etkilenip tekrar Bodrum ziyareti planı yapmaktadır. Bu evlerin kapı ve pencerelerinin mavi olmasının nedeni ise bu bölgedeki akreplerden korunmaktır. Çünkü akrepler mavi rengi ateş olarak görmektedirler. Bu yüzden bu evlerin kapı ve pencerelerinde akrepler kaçmaktadır.

odrum Evlerini Tanıyalım (Mavi-Beyaz Evler)

Bodrum Evleri

Geleneksel Bodrum mimarisi belirgin özelliklere sahiptir:  beyaz duvarları ve doğal kolay bölgesel yapı tarzı ile kendine has bir isim oluşturmuştur. Bu yazı ile sizinle paylaşacağım evler tipik beyaz boyalı Ege Bodrum evleridir. Gördüğünüz gibi çoğunun tek veya çift katlı olduğu görülüyor ve neredeyse hepsinin düz çatıları vardır. Güneşin sıcaklığı ve güçlü ışığından korunmak için pencerelerinde kepenkleri var. Bu evler açık hava yaşam tarzı göz önüne alınarak dekore edilmiş olup etraflarında geniş avlu veya balkona sahiptir.

Bodrum’da yaşayan nüfus son 10 yıldan beri yüksek bir artış göstermekle birlikte, evlerin çoğunun yalnızca yaz aylarında Türkiye’nin büyük şehirlerinden ve yurt dışından gelen turistlerin kullandığı genel olarak görülmüştür. Bodrum, bulunduğu yere göre Türkiye’nin en sevilen tatil beldelerinden biridir. Yüzme, güneşlenme, harika yemekler, taze hava, yelken veya güneş altında dinlenmek, Bodrum gezginleri veya turistler için olağan bir yaşam biçimidir.

İşte sizlerin görmenizi istediğimiz bazı bodrum evleri:

bodrum evleri

 

odrum Evlerini Tanıyalım (Mavi-Beyaz Evler)

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.