Renkler ve Anlamları (En iyi Açıklamalar)

Mavi Renk ve Anlamı

Mavi , insanın adrenalin hissini azaltarak, basıncını düşürür. Aynı zamanda sonsuz, büyük ve verimliliği ifade eder. Yatıştırıcı özelliği olan bu renk intihar duygusunu da azaltır. Aklınıza şu soru gelebilir. Neden bankalar daha çok mavi rengi tercih ediyor? Günümüzde çoğu bankalar bu rengi kullanarak güven duygusu yaratmaya çalışmaktadır. İştahı azalttığı için bu renk kafe ve restoranlar tarafından kullanılmaz.

Kırmızı Renk ve Anlamı

Kırmızı iştahın açılmasına sebep olarak insanın kendini zinde hissetmesine yol açar. Bu rengin Coca cola, Burgerking, Pizza Hat ve çeşitli yemek markaları ile bağlantılı olması da tesadüfi değildir. Çünkü bu renk iştah açıcı bir renktir. Aynı zamanda söz konusu renk dikkat çekici olduğundan yarış arabaları genellikle bu renge boyanırlar. Öte yandan gece barlarının kırmızı ışıklarla donatılması bunun bir başka açıklamasıdır.

Beyaz Renk ve Anlamı

Beyaz renk samimiyet ve saflığı ifade etmekle beraber karşısındakine güven anlamına da yaratıyor. İş görüşmelerinde beyaz renk kullanmak kalıcı bir güveni temsil eder.

Yeşil Renk ve Anlamı

hangi renk ne anlama gelirYeşil renk vejeteryanlığı temsil etmekle beraber doğa sembolü olarak kullanılır. Rahatlatıcı özelliği olan bu renk hastaneler tarafından bu amaçla daha çok kullanılıyor. Deneylere göre anlaşılmıştır ki, yeşil renk mide ağrılarını kısmen ortadan kaldırır. Bu renk aynı zamanda insan gözünü gevşeterek gözün uyuşmasına da neden olabiliyor. Uzun süre yeşilliğe bakmak gözdeki bazı hücreleri öldürerek bir müddet renk karışmasına yol açıyor. Yeşil renge uzun süre baktıktan sonra çevredeki diğer renklerin bir süre birbiine karışması da bunu açıklayan bir başka nedendir.

Siyah Renk ve Anlamı

Siyah renk insanın yalnızlığını ve gizemini ifade eder.. Bu renk aynı zamanda keyifsizliyi temsil etmekle beraber ciddiyet isteyen insanların tercih ettiği bir renktir.

Gri Renk ve Anlamı

Gri, gözün en rahat ayırt ettiği renklerden biridir. Bu renk aynı zamanda diplomatik bir renktir. Dolayısıyla da birçok devlet kuruluşlarında ve de askeri kuvvetlerde bu rengi kullanılıyor.

Mor Renk ve Anlamı

Mor,  insanın korkularına galip gelmede onu yenen renktir. Issızlığı ve suskunluğu ifade eder.

Kestane Rengi ve Anlamı

Kestane rengi hız ve hareketlilik, aynı zamanda gayri resmi ortam anlamlarını taşımaktadır. Beyaz renkli ortamda insanların daha yavaş hareket ettiği, kestane renginin yoğunlukta olduğu yerlerde ise hareketli oldukları anlaşılmıştır. Bu nedenle çoğu Fast Food restoranları masalarının renklerini kestane rengini tercih ederler. Bu ise, “Hızlı Yiyin, Çabuk gidin” anlamına geliyor.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.