Gökkuşağı Renkleri

Gökkuşağı Renk Sıralaması

Gökkuşağındaki renkler aşağıdaki sırada görünmektedir.

 1. Kırmızı
 2. Turuncu
 3. Sarı
 4. Yeşil
 5. Mavi
 6. Lacivert
 7. Mor

Gökkuşağı renklerini ezberlemek isteyenler için Şifre: KuTuSu YaMaLıM

gokkusagi renkleri

Gökkuşağı Sorularını Çözün

[wp_quiz_pro id=”1635″]

Gökkuşağı Nedir?

gokkusagiGökkuşağı yeryüzünde gözlenen en muhteşem ışık şovlarından biri olarak tanımlayabiliriz. Bir gökkuşağı, ışık kırılması sonucu ile oluşur. Güneş ışığı sis veya yağmur damlaları gibi bir nesneye çarptığında, ışınlar kırılır veya bükülür ve daha sonra damlaların içine yansır. İnsanlar her gökkuşağında yedi farklı renk algılar, ancak bazen gerçek bir gökkuşağını izlerken bütün rekleri aynı anda göremeyebilir.

Gökkuşağındaki renklerin sırası asla değişmez yukarıda belirttiğimiz sırada renkleri görürsünüz. Yani renkler daima aynı sırayla görünür. Bir gökkuşağına neden olan şeyleri anladıktan sonra, gökkuşağının renk sıralarının rasgele bir renk dağılımı olmadığını anlarsınız. Yukarıda da gökkuşağı renklerini dıştan içe doğru verdik.

1-Kırmızı Renk

Kırmızı gökkuşağının ilk rengidir, dış kemerini oluşturan ve en uzun dalga boyuna sahip olan renktir. Bir gökkuşağına bakarken insan gözüne görünen en belirgin renklerden biridir. Çoğu durumda, diğer renkler belirgin değilse bile, kırmızıyı her zaman bir gökkuşağında görebilirsiniz.

2-Turuncu

Turuncu daima gökkuşağının ikinci rengidir, kırmızının yanındadır. Turuncu rengi bir gökkuşağında ayırt etmek bazen zordur, çünkü kırmızı ile çok karışır.

3-Sarı

Sarı renk turuncudan sonraki gökkuşağında görünen renktir. Çoğu gökkuşağında çok belirgin bir renktir olarak karşımıza çıkar.Özellikle parlak ve güneşli bir gökyüzün altında görülen gökkuşağının sarı renklerini görebilmek oldukça zordur.

4-Yeşil

Gökkuşağındaki yeşil renk sarı rengin yanında bulunur. Gökkuşağının parlak bir mavi gökyüzünün altında oluşması durumunda bazı renkleri görmekte zorluk çekebiliriz. Ama gökkuşağındakı yeşil renk diğer bazı renklere göre daha keskin bir renktir.

5-Mavi

Mavi, gökkuşağının beşinci rengidir ve kolayca göze çarpmayan bir renktir; Gökkuşağındaki mavi, gökyüzündeki maviyle karışabilir.

6-Lacivert

Lacivert, gökkuşağının 6. rengidir. Bu renk mavi ve mor renkleri arasındaki ara dalga boyudur.Lacivert gökkuşağının en kolay unutulan renklerinden biridir çünkü doğal bir gökkuşağına bakıldığında insan gözü tarafından genellikle görülmez.

7-Mor

Mor gökkuşağının son rengidir. Dalga boyu, gökkuşağının renklerinin en kısa olanıdır. Bazen bir gökkuşağının mavi rengi ile karışabilir, ancak çoğunlukla çıplak gözle görülür ve mor rengi farketmek aslında sıralamayı bilerek daha kolay olur.  Çünkü gökkuşağının son rengi mordur.

Not: Kırmızı yaklaşık 780 nm’de en uzun dalga boyuna ve mor 380 nm’de en kısa dalga boyuna sahiptir.

Gökkuşağı Neden Yazın Daha Çok Görülür?

Gökkuşağı yaz aylarında neden bu kadar sık görülüyorda kışın çok az görülüyor? “Bir gökkuşağını görmek için yağmur ve güneş ışığı olmalı, kış aylarında su damlacıkları genellikle yağmur olarak düşmediği için kışın çok nadiren kışın görebiliriz.

Gökkuşağının Uzaklığını Öğrenelim

Gökkuşağının mesafesini zaman zaman merak edebiliriz. Zaman zaman hemen önümüzdeki su akıntısının üzerinde de gökkuşağı görebiliriz, yağmurlu havada gökyüzünde de görebiliriz. Yağmur damlalarının bulunduğu yere göre gökkuşağının mesafesi 1 metrede olabilir 1 km’de olabilir. Yani kısaca gökkuşağının mesafesi oluştuğu yere göre değişmektedir.

Gökkuşağının Renklerinin Önemi

Bugün, renkler üzerinde çok sayıda araştırma yapılmıştır. Renkler hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. Farklı renkler farklı kişilikleri sembolize eder ve ruh halimizi farklı şekilde etkiler.

Gökkuşağının yedi rengini ve her birinin temsil ettiği şeyleri sizlere anlatalım:

 1. Kırmızı – Bu, gökkuşağının üstten ilk rengidir. Kırmızı tutku, canlılık, coşku ve güven anlamına gelir. En uzun dalga boyuna sahip olan ışıktır.
 2. Turuncu – Bu ışık veya renk, sarı ile kırmızıdan oluşan bir kombinasyondur. Yaratıcılık, pratiklik, eğlence ve  kontrolü temsil eden dinamik bir renktir.
 3. Sarı – Güneş’in rengi bu renktir. Düşünce, bilgelik, düzensizlik ve enerjinin netliğini temsil eder.
 4. Yeşil – Gökkuşağının orta rengi olup doğurganlık, büyüme, denge, sağlık ve zenginlik anlamına gelir.
 5. Mavi – Gökkuşağının beşinci rengi bu bizi bilinmeyeni düşünmemize neden olan renktir.
 6. Lacivert – Lacivert renkli mücevher taşları çoğu zaman benlik farkındalığı ve sezginin geliştirilmesi için kullanılır. Gökkuşağındaki bu renginde bu işe yaradığı uzmanlar tarafından belirtilmiştir.
 7. MorGökkuşağının son rengi kırmızı ile mavinin bir karışımıdır. Maneviyatın en yüksek unsuru olarak düşünülür. Birinin hayal gücünü canlandırabilir ve sanatçılara ilham kaynağı olabilir.

Gökkuşağının Renklerini Hatırlamak İçin Kısaltma

Gökkuşağı renklerini ezberlemek isteyenler için Şifre: KuTuSu YaMaLıM

Gökkuşağı Kaç Renk?

Gökkuşağında 7 renk vardır. Bu renkler konunun en başında sıralaması ile verilmiştir.

Gökkuşağının Ortasındaki Renk Hangi Renktir?

Gökkuşağında bulunan 7 rengin ortasında bulunan renk Yeşildir.

Mavi Renk ve Anlamı

Mavi , insanın adrenalin hissini azaltarak, basıncını düşürür. Aynı zamanda sonsuz, büyük ve verimliliği ifade eder. Yatıştırıcı özelliği olan bu renk intihar duygusunu da azaltır. Aklınıza şu soru gelebilir. Neden bankalar daha çok mavi rengi tercih ediyor? Günümüzde çoğu bankalar bu rengi kullanarak güven duygusu yaratmaya çalışmaktadır. İştahı azalttığı için bu renk kafe ve restoranlar tarafından kullanılmaz.

Kırmızı Renk ve Anlamı

Kırmızı iştahın açılmasına sebep olarak insanın kendini zinde hissetmesine yol açar. Bu rengin çeşitli yemek markaları ile bağlantılı olması da tesadüfi değildir. Çünkü bu renk iştah açıcı bir renktir. Aynı zamanda söz konusu renk dikkat çekici olduğundan yarış arabaları genellikle bu renge boyanırlar. Öte yandan gece barlarının kırmızı ışıklarla donatılması bunun bir başka açıklamasıdır.

Beyaz Renk ve Anlamı

Beyaz renk samimiyet ve saflığı ifade etmekle beraber karşısındakine güven anlamına da yaratıyor. İş görüşmelerinde beyaz renk kullanmak kalıcı bir güveni temsil eder.

Yeşil Renk ve Anlamı

hangi renk ne anlama gelirYeşil renk vejeteryanlığı temsil etmekle beraber doğa sembolü olarak kullanılır. Rahatlatıcı özelliği olan bu renk hastaneler tarafından bu amaçla daha çok kullanılıyor. Deneylere göre anlaşılmıştır ki, yeşil renk mide ağrılarını kısmen ortadan kaldırır. Bu renk aynı zamanda insan gözünü gevşeterek gözün uyuşmasına da neden olabiliyor. Uzun süre yeşilliğe bakmak gözdeki bazı hücreleri öldürerek bir müddet renk karışmasına yol açıyor. Yeşil renge uzun süre baktıktan sonra çevredeki diğer renklerin bir süre birbirine karışması da bunu açıklayan bir başka nedendir.

Siyah Renk ve Anlamı

Siyah renk insanın yalnızlığını ve gizemini ifade eder.. Bu renk aynı zamanda keyifsizliği temsil etmekle beraber ciddiyet isteyen insanların tercih ettiği bir renktir.

Gri Renk ve Anlamı

Gri, gözün en rahat ayırt ettiği renklerden biridir. Bu renk aynı zamanda diplomatik bir renktir. Dolayısıyla da birçok devlet kuruluşlarında ve de askeri kuvvetlerde bu rengi kullanılıyor.

Mor Renk ve Anlamı

Mor,  insanın korkularına galip gelmede onu yenen renktir. Issızlığı ve suskunluğu ifade eder.

Kestane Rengi ve Anlamı

Kestane rengi hız ve hareketlilik, aynı zamanda gayri resmi ortam anlamlarını taşımaktadır. Beyaz renkli ortamda insanların daha yavaş hareket ettiği, kestane renginin yoğunlukta olduğu yerlerde ise hareketli oldukları anlaşılmıştır. Bu nedenle çoğu Fast-Food restoranları masalarının renklerini kestane rengini tercih ederler. Bu ise, “Hızlı Yiyin, Çabuk gidin” anlamına geliyor.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

8 Yorum

 1. Tarkan
  • Şdşdldldl
 2. Beyzacik
 3. Nihan
  • Editör
 4. Elif z
  • Editör
   • Esma Elif