Gökkuşağı Renkleri

Gökkuşağı Renk Sıralaması

Gökkuşağındaki renkler aşağıdaki sırada görünmektedir.

 1. gokkusagi renkleriKırmızı
 2. Turuncu
 3. Sarı
 4. Yeşil
 5. Mavi
 6. Lacivert
 7. Mor

Gökkuşağı renklerini ezberlemek isteyenler için Şifre: KuTuSu YaMaLıM

 

Gökkuşağı Sorularını Çözün

Gökkuşağının ilk rengi hangisidir?

Cevabı görmek için resme tıklayınız
KIRMIZI

Gökkuşağının ortasındaki renk hangisidir?

Cevabı görmek için resme tıklayınız
YEŞİL

Gökkuşağı Nedir?

gokkusagiGökkuşağı yeryüzünde gözlenen en muhteşem ışık şovlarından biri olarak tanımlayabiliriz. Bir gökkuşağı, ışık kırılması sonucu ile oluşur. Güneş ışığı sis veya yağmur damlaları gibi bir nesneye çarptığında, ışınlar kırılır veya bükülür ve daha sonra damlaların içine yansır. İnsanlar her gökkuşağında yedi farklı renk algılar, ancak bazen gerçek bir gökkuşağını izlerken bütün rekleri aynı anda göremeyebilir.

Gökkuşağındaki renklerin sırası asla değişmez yukarıda belirttiğimiz sırada renkleri görürsünüz. Yani renkler daima aynı sırayla görünür. Bir gökkuşağına neden olan şeyleri anladıktan sonra, gökkuşağının renk sıralarının rasgele bir renk dağılımı olmadığını anlarsınız. Yukarıda da gökkuşağı renklerini dıştan içe doğru verdik.

1-Kırmızı Renk

Kırmızı gökkuşağının ilk rengidir, dış kemerini oluşturan ve en uzun dalga boyuna sahip olan renktir. Bir gökkuşağına bakarken insan gözüne görünen en belirgin renklerden biridir. Çoğu durumda, diğer renkler belirgin değilse bile, kırmızıyı her zaman bir gökkuşağında görebilirsiniz.

2-Turuncu

Turuncu daima gökkuşağının ikinci rengidir, kırmızının yanındadır. Turuncu rengi bir gökkuşağında ayırt etmek bazen zordur, çünkü kırmızı ile çok karışır.

3-Sarı

Sarı renk turuncudan sonraki gökkuşağında görünen renktir. Çoğu gökkuşağında çok belirgin bir renktir olarak karşımıza çıkar.Özellikle parlak ve güneşli bir gökyüzün altında görülen gökkuşağının sarı renklerini görebilmek oldukça zordur.

4-Yeşil

Gökkuşağındaki yeşil renk sarı rengin yanında bulunur. Gökkuşağının parlak bir mavi gökyüzünün altında oluşması durumunda bazı renkleri görmekte zorluk çekebiliriz. Ama gökkuşağındakı yeşil renk diğer bazı renklere göre daha keskin bir renktir.

5-Mavi

Mavi, gökkuşağının beşinci rengidir ve kolayca göze çarpmayan bir renktir; Gökkuşağındaki mavi, gökyüzündeki maviyle karışabilir.

6-Lacivert

Lacivert, gökkuşağının 6. rengidir. Bu renk mavi ve mor renkleri arasındaki ara dalga boyudur.Lacivert gökkuşağının en kolay unutulan renklerinden biridir çünkü doğal bir gökkuşağına bakıldığında insan gözü tarafından genellikle görülmez.

7-Mor

Mor gökkuşağının son rengidir. Dalga boyu, gökkuşağının renklerinin en kısa olanıdır. Bazen bir gökkuşağının mavi rengi ile karışabilir, ancak çoğunlukla çıplak gözle görülür ve mor rengi farketmek aslında sıralamayı bilerek daha kolay olur.  Çünkü gökkuşağının son rengi mordur.

Not: Kırmızı yaklaşık 780 nm’de en uzun dalga boyuna ve mor 380 nm’de en kısa dalga boyuna sahiptir.

Gökkuşağı Neden Yazın Daha Çok Görülür?

Gökkuşağı yaz aylarında neden bu kadar sık görülüyorda kışın çok az görülüyor? “Bir gökkuşağını görmek için yağmur ve güneş ışığı olmalı, kış aylarında su damlacıkları genellikle yağmur olarak düşmediği için kışın çok nadiren kışın görebiliriz.

Gökkuşağının Uzaklığını Öğrenelim

Gökkuşağının mesafesini zaman zaman merak edebiliriz. Zaman zaman hemen önümüzdeki su akıntısının üzerinde de gökkuşağı görebiliriz, yağmurlu havada gökyüzünde de görebiliriz. Yağmur damlalarının bulunduğu yere göre gökkuşağının mesafesi 1 metrede olabilir 1 km’de olabilir. Yani kısaca gökkuşağının mesafesi oluştuğu yere göre değişmektedir.

Gökkuşağının Renklerinin Önemi

Bugün, renkler üzerinde çok sayıda araştırma yapılmıştır. Renkler hayatımızda önemli bir rol oynamaktadır. Farklı renkler farklı kişilikleri sembolize eder ve ruh halimizi farklı şekilde etkiler.

Gökkuşağının yedi rengini ve her birinin temsil ettiği şeyleri sizlere anlatalım:

 1. Kırmızı – Bu, gökkuşağının üstten ilk rengidir. Kırmızı tutku, canlılık, coşku ve güven anlamına gelir. En uzun dalga boyuna sahip olan ışıktır.
 2. Turuncu – Bu ışık veya renk, sarı ile kırmızıdan oluşan bir kombinasyondur. Yaratıcılık, pratiklik, eğlence ve  kontrolü temsil eden dinamik bir renktir.
 3. Sarı – Güneş’in rengi bu renktir. Düşünce, bilgelik, düzensizlik ve enerjinin netliğini temsil eder.
 4. Yeşil – Gökkuşağının orta rengi olup doğurganlık, büyüme, denge, sağlık ve zenginlik anlamına gelir.
 5. Mavi – Gökkuşağının beşinci rengi bu bizi bilinmeyeni düşünmemize neden olan renktir.
 6. Lacivert – Lacivert renkli mücevher taşları çoğu zaman benlik farkındalığı ve sezginin geliştirilmesi için kullanılır. Gökkuşağındaki bu renginde bu işe yaradığı uzmanlar tarafından belirtilmiştir.
 7. MorGökkuşağının son rengi kırmızı ile mavinin bir karışımıdır. Maneviyatın en yüksek unsuru olarak düşünülür. Birinin hayal gücünü canlandırabilir ve sanatçılara ilham kaynağı olabilir.

Gökkuşağının Renklerini Hatırlamak İçin Kısaltma

Gökkuşağı renklerini ezberlemek isteyenler için Şifre: KuTuSu YaMaLıM

Gökkuşağı Kaç Renk?

Gökkuşağından 7 renk vardır. Bu renkler konunun en başında sıralaması ile verilmiştir.

Gökkuşağının Ortasındaki Renk Hangi Renktir?

Gökkuşağında bulunan 7 rengin ortasında bulunan renk Yeşildir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 5 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 3,80. )
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Tarkan dedi ki:

  Ben bir şey merak ediyorum. Gökkuşağının altına doğru yaklaşınca geçemiyorum altından. Yani ya gökkuşağı çok büyük oluyor demek ki. Yani gökkuşağının başlangıçında altın olur derler ama buda şehir efsanesi galiba.

  1. Şdşdldldl dedi ki:

   Kaç yaşındasın? (!)

 2. Beyzacik dedi ki:

  Bence bu gökkuşağı çok parlaktir ve çok severim

 3. Nihan dedi ki:

  Ben KuTuSaYaMaM diye biliyordum M lerin ortasına 1 tane L koyuyorduk

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Nihan Hanım,

   Evet Gökkuşağı renkleri için çeşitli kodlamalar mevcuttur.

   Yukarıdaki kodlama sizler için sitemizin oluşturduğu bir kodlamadır.

   Saygılarımızla

   EnKucuk.com Ekibi

 4. Elif z dedi ki:

  Böyle bir kodlama ilk defa sizde gördüm super oldu hiç unutmuyorum artık

  1. Editör dedi ki:

   Merhaba Elif Hanım,

   Gökkuşağı renkleri kodlamamız sadece sizler için oluşturulmuştur.

   Saygılamızla

   EnKucuk.com Ekibi

   1. Esma Elif dedi ki:

    Elif bende ilk defa burda gördüm bu kodlamayı ama çok kolay. Hiç unutmuyorum bunun sayesinde. Gökkuşağı renklerini çünkü akılda tutmak bazen zor oluyor