En Küçük Canlı

En küçük canlı nedir?

Dünya’da keşfedilen en küçük canlı Mycoplasma galliceptium bakterisidir. (200 nanometre)

Guinness rekorlar kitanına göre Dünya’nın en küçük canlısı NANOARCHAEUM EQUITANS‘dır. (400 nanometre)

İki bilginde kaynağı aşağı eklenmiştir.

Dünyamızda bulunan en minik canlı bakterilerdir. Bu bakterilerin içinde Mikoplazma‘lar ise yaşayan en küçük canlı olma özelliğini taşırlar. Ama biz bu konumuzda sadece bilimsel olarak değil genel olarak küçük canlılardan bahsedeceğiz.

Canlılarda Yaşam

Yaşanılan gezegen üzerinden farklı türden ve çeşitlilikte milyarlarca canlı bulunmaktadır. Coğrafi olarak yaşadıkları bölgenin etkisinde kalan bu canlıların yapı ve karakter özellikleri de farklıdır. Bu yüzden etçiller ve otçullar olarak ayrılmışlardır. Bu iki tür dışında yaşamını devam ettirmek için farklı kaynaklardan yararlanan canlılarda vardır. Yaşamlarını göç mevsimlerinde taşınarak sürdüren canlı türleri de mevcuttur. Su altında yaşayan ve yaşamını burada sürdüren canlı türleri de vardır.

Dünyanın en küçük canlısı karada ve deniz yaşam alanlarının iki yerinde de bulunur. Küçük canlılar daha çok coğrafik bölgenin etkisi ve koşullarından dolayı gelişmemiş ve küçük kalma durumları vardır. Bazı canlılar genetik olarak doğuştan küçüktürler. Bir insan elinin avucu büyüklüğünde olan bu canlılar doğadaki canlı familyasının her türünde ortaya çıkabilir.

En Küçük Canlı Varlıklara Örnekler

Bu soru sorulduğunda aklımıza gelen ilk şey; akranlarına oranla daha küçük kalmış ve daha farklı olan bir boyuttaki canlı türü olmalıdır. Bu canlılar beslenme, barınma, sağlık, doğal yaşam ve birçok unsurun etkili olduğu doğalarında yaşam mücadelesi verirler. Bu unsurlardan bir kaçı eksildiğinde canlılar doğuştan gelen bir genetik bozukluğu ile vahşi hayata alışırlar. Çeşitli ve milyarlarca farklı türdeki canlının en küçüklerine bakacak olursak:

Örneğin; Dünyanın en küçük sığırı 81 cm’dir. Sebebi genetik bir sorun ya da çevre etkileridir. Dünyanın en küçük atı 43,18 cm’dir. Aynı şekilde bu canlı içinde aynı sorunlar geçerlidir. En küçük hayvan için bu konumuza gidebilirsiniz. Dünyanın en küçük kedisi 15,5 cm’dir. Bu kedinin küçük kalmasının nedeni ise genetik oluşum ve içinde bulunduğu doğal yaşamdan doğmadan önce anne karnında etkilenmiş olmasıdır. Dünyanın en küçük köpeğinin boyu 12,4 cm’dir.

Dünya’daki en küçük canlılar örneğine devam edilecek olursa; yine dünyanın en küçük yılanı 10,1 cm’dir. Bölgesine göre canlıların akranlarından küçük kalması onların yaşam formlarından bir kaçını tam olarak alamadığı içindir. En küçük hamster ise 25 mm kadardır. Neredeyse bir madeni para büyüklüğünde. Denizatları, küçük olan yapıları ile su altında yaşam mücadelesi vermektedir. En küçüklerinin boyu ise 16 mm’dir.

Kaynakça:

https://www.guinnessworldrecords.com/world-records/smallest-living-organism-

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC240731/

https://genomebiology.biomedcentral.com/articles/10.1186/gb-2012-13-7-r63

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Kaynak / Alıntı Yapmak İsterseniz

Bu sayfadaki içeriği herhangi bir paylaşım platformunda ya da web sitenizde kullanmak isterseniz, lütfen bu sayfayı orijinal kaynak olarak belirtmek için aşağıdaki hazır kodu kullanın. Kopyalayın ve kaynak göstermek istediğiniz yere yapıştırın.

Bu Sayfanın Son Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2020

Merhaba meraklı ziyaretçimiz! Bir uzmanın cevap vermesini istediğiniz bir sorunuz mu var? Sorunuzu bize yorum yaparak sorabilirsiniz. Lütfen sorunuzu net bir şekilde açıklamayı unutmayın. Her soruya cevap veremeyiz, ancak elimizden gelenin en iyisini yapacağız.

Bir yorum yap

3 Yorum

  1. Kayıhan Nedim
  2. Anonim
    • Esnaf