En Küçük Canlı

Doğada Yaşam

Dünyamızda bulunan en küçük canlı bakterilerdir. Bu bakterilerin içinde Mikoplazma‘lar ise yaşayan en küçük canlı olma özelliğini taşırlar. Ama biz bu konumuzda sadece bilimsel olarak değil genel olarak küçük canlılardan bahsedeceğiz.

Yaşanılan gezegen üzerinden farklı türden ve çeşitlilikte milyarlarca canlı bulunmaktadır. Coğrafi olarak yaşadıkları bölgenin etkisinde kalan bu canlıların yapı ve karakter özellikleri de farklıdır. Bu yüzden etçiller ve otçullar olarak ayrılmışlardır. Bu iki tür dışında yaşamını devam ettirmek için farklı kaynaklardan yararlanan canlılarda vardır. Yaşamlarını göç mevsimlerinde taşınarak sürdüren canlı türleri de mevcuttur. Su altında yaşayan ve yaşamını burada sürdüren canlı türleri de vardır.

Dünyanın en küçük canlısı karada ve deniz yaşam alanlarının iki yerinde de bulunur. Küçük canlılar daha çok coğrafik bölgenin etkisi ve koşullarından dolayı gelişmemiş ve küçük kalma durumları vardır. Bazı canlılar genetik olarak doğuştan küçüktürler. Bir insan elinin avucu büyüklüğünde olan bu canlılar doğadaki canlı familyasının her türünde ortaya çıkabilir.

En Küçük Canlılara Örnekler

En küçük canlı nedir diye sorulduğunda aklımıza gelen ilk şey; akranlarına oranla daha küçük kalmış ve daha farklı olan bir boyuttaki canlı türü olmalıdır. Bu canlılar beslenme, barınma, sağlık, doğal yaşam ve birçok unsurun etkili olduğu doğalarında yaşam mücadelesi verirler. Bu unsurlardan bir kaçı eksildiğinde canlılar doğuştan gelen bir genetik bozukluğu ile vahşi hayata alışırlar. Çeşitli ve milyarlarca farklı türdeki canlının en küçüklerine bakacak olursak:

Örneğin; dünyanın en küçük sığırı 81 cm’ dir. Sebebi genetik bir sorun ya da çevre etkileridir. Dünyanın en küçük atı 43,18 cm’ dir. Aynı şekilde bu canlı içinde aynı sorunlar geçerlidir. Dünyanın en küçük kedisi 15,5 cm’ dir. Bu kedinin küçük kalmasının nedeni ise genetik oluşum ve içinde bulunduğu doğal yaşamdan doğmadan önce anne karnında etkilenmiş olmasıdır. Dünyanın en küçük köpeğinin boyu 12,4 cm’ dir.

En küçük canlılar örneğine devam edilecek olursa; yine dünyanın en küçük yılanı 10,1 cm’ dir. Bölgesine göre canlıların akranlarından küçük kalması onların yaşam formlarından bir kaçını tam olarak alamadığı içindir. En küçük hamster ise 25 mm kadardır. Neredeyse bir madeni para büyüklüğünde. Denizatları, küçük olan yapıları ile su altında yaşam mücadelesi vermektedir. En küçüklerinin boyu ise 16 mm’ dir.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,00. )
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Anonim dedi ki:

    En küçük hayvan karınca

    1. Esnaf dedi ki:

      O sana göre karınca oluyor. Birde sen gözünle gördüğün şeyleri en küçük sayıyorsan o zaman o kıyaslama doğru olmaz. Gözümüzle göremediğimiz ne kadar bakteri var bunları yukarıdan okumalısın bence

YORUM YAZ