Kaktüsler ve Radyasyon

Kaktüsler ve Radyasyon

Bilgisayar Olan Odaya Kaktüs Koyulmalı mıdır?

Halk arasında kaktüsler radyasyonun önlenmesi özelliği ile ünlüdür ve bilgisayar olan odaya kaktüs konulması önerilir. Peki bu ne kadar doğrudur?

kaktusler radyasyonu emer miİlk olarak bu konuda hiçbir bilimsel araştırmanın mevcut olmadığını belirtelim. Peki araştırma ve dayanak yoksa nereden çıktı bu inanç… Bu bilginin kaynağı 1980’li yıllarda İsviçre’nin Chardonne kentinde bulunan Jeoloji Enstitüsü’nde yaşanan olayla ilgilidir. Burada işçilerde ve vaktinin çoğunu bilgisayar karşısında geçiren uzmanlarda baş ağrısı ve yorgunluk gibi belirtiler başlarken laboratuvarlara kaktüslerin koyulmasından sonra bu durumun azaldığını açıkladır. Daha sonra ise bunun nedeni tam olarak araştırılmadı. Olay hakkında bilgi ise hızla Doğu Avrupa ülkelerine kaktüslerin radyasyonu emdiğini ve koruyucu bir kalkan görevi gördüğü iddiası ile yayıldı. İlk haber yayıldığında Batı Avrupa ve ABD’deki birçok kaktüs üreticisi ve uzmanının ise bundan haberi bile yoktu.

Radyason Emme

Genellikle her bir canlı veya eşya belirli miktarda radyasyonu emer. Ancak bunların her birinin kendi sınırı vardır. Esas mesele ise kaktüslerin radyasyonu emme özelliğinin diğer varlıklara göre daha üstün olup olmadığıdır. Daha önce belirttiğimiz gibi bu konuda hiçbir bilimsel araştırma yok. Diğer taraftan ise mevcut bilgisayarların ekranı insan sağlığına ciddi zarar verebilecek düzeyde değildir. Yakın geçmişte ekran teknolojisinde çok ileri bir seviyede olmadığı için bilgisayar ekranları çok fazla radyasyon yaymaktaydı. Şimdi ise LCD ve LED ekranlarda diyotlar kullanılmakta ve son teknoloji ürünlerinde radyasyon eski ekranlara göre büyük oranda azaltılmıştır.

Özetle kaktüslerinizi bilgisayar yanında değil güneşin bol olduğu yere koymanızı tavsiye ederiz, çünkü buna ihtiyaçları var.

Kaktüsler ve Radyasyon

Bu Tarifi Oyla
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: