Hollywood Levhasının Tarihi

Hollywood Levhası

hollywood tabelasi kisa bilgiBir çoğumuz aslında bu ünlü levhayı film sektöründen tanıdık ve filmle bağlantılı olduğunu düşündük. Ama aslında bu yazı ilk kez 1923 yılında gayrimenkul şirketi tarafından dağların Hollywood’a bakan kısmında reklam amacıyla yerleştirilmiştir. İlk önce 13 harften oluşan yazı “HOLLYWOODLAND” şeklinde olmuştur. Şirketin sahibi olan Thomas Fisk Goff her biri 9 metre genişlik ve 15 metre uzunlukta olan bu yazıyı 4000 lamba kullanarak 21.000 dolara hazırlatmış.

Bakıcısı Sarhoşken “H” Harfini Yıktı

Bazı kaynaklarda levhanın kalıcı olarak yerleştirilmediği ve bu levhanın ömrünün 1.5 yıl öngörüldüğü söylenmektedir. Fakat daha sonra bölgede sinema sektörünün gelişmesi ve bu yazının akıllarda kalması planları değiştirmiştir. Levhanın resmi restorasyonu 1939 yılında sona ermiştir. Bu yıldan sonra yazı hızlı şekilde yok olmaya başlamıştır. 1940 yılında ise, yazının resmi bakıcısı Albert Kothe sarhoş halde dağa tırmanırken yıkılmış ve “H” harfine değerek onu yerinden oynatmış ve yıkmıştır. Aşağıdaki fotoğrafta bu kazayı görebilirsiniz.

Albert Kothe hollywood kazasi

Restorasyon Çalışmaları

1949 yılında ise, Hollywood Ticaret Müşavirliği yazının yeniden restore edilmesi konusunda mutabık ediyor. Ama, aydınlatma masrafları konusunda anlaşılamayınca restorasyon işlemleri aksar. Fakat 1949 yılında tabelalar sadece demir ve tahtadan kullanılarak restore ediliyor. Bu kez ise, HOLLYWOODLAND kelimesi yerine Hollywood kullanılmaya başlanıyor. Ama, yazı hızla aşınıyor. O harfinin üst kısmı aşınarak kopuyor ve diğer “o” harfi ise tamamen koparak düşüyor. Sonuçta “Hullyw.od” şeklinde bir yazı ortaya çıkıyor.

Son ve En Sağlam Halini Alıyor

1978 yılında Levhalar halkın desteği ile daha sıkı olan Avustralya demirinden yapılır. Aynı zamanda toplamda 250.000 dolarlık bütçe ile yazıyı yeniden yapıyorlar. Yazı 1978 yılında Hollywood şehrinin 75 yıldönümü münasebeti ile 60 milyon izleyici önünde televizyonlarda yayınlanır.

2005’de ise yazı Bay Cal adlı reklam şirketi tarafından yeniden beyaz renkle renklendirilir. 

Bu Tarifi Oyla
Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: