En Uzun Kelime (Dünyada ve Türkçede)

dunyanin ve turkcede en uzun kelime

Dünyanın En Uzun Kelimesi

1185 harften oluşan bu kelime klavyenin üzerinde dolaşan bir kedinin “eser” i değil.

İngilizcede en uzun kelime olmaya aday bu ifade bir virüsün içerisindeki proteinin adıdır. Seam Keanın “The Disappearing Spoon” adlı kitabında ortaya çıkan 1.185 harflik bu kelimeden de uzun molekül isimleri var. Örneğin, aminoasit virüsünün içindeki proteini açıklayan kelime 1913 harften oluşur. Ama bunlar anlamsız harflerden ve birleşimlerden oluştuğu için siz de bizim gibi resme baktığınız zaman şaşırabilirsiniz. Resme geçmeden önce Dünyanın en çok kullanılan isimleri makalemizin de ilginizi çekeceğini düşünüyoruz. Şimdi dünyanın en uzun kelimesine gelelim. İşte o kelime:

dunyanin ve turkcede en uzun kelime

Türkçe En Uzun Kelime

Türkçe 70 harften oluşan kelimeyi sizinle paylaşıyoruz. Okuyun anlamına bileceksiniz; bilemesenizde kafanızda bu kelime sanki daha önce duymuş gibi canlanabilir. Çünkü kelimenin kökü muvaffakiyet. Buyrun:

Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine

Yukarıda belirttiğimiz 1185 ve 1913 harfli virüs ve kimyasal element isimleri de var. Ama araştırmalara göre Türkçe olan bu kelime aslında en anlamlı uzun kelime sayılır. Kalanları ise kendi ülkeleri tarafından da harf yığınağı olarak görülmektedir.

İsveççe Dilinde En Uzun Kelime

130 harften oluşan kelime olamaz demeyin. İsveççede 130 harften oluşan kelime: nordöstersjökustartilleriflygspaningssimulatoranlaggningsmaterielunderhallsuppföljningssystemdiskussionsinlaggsförberedelsearbaten

İngilizce En Uzun Kelime

İngilizce en uzun kelime 45 harften oluşan hastalık adıdır: neumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis 

Tabi yukarıdaki dünyanın en uzun kelimesi anlamsız olduğu bazı çevrelerce kabul edilmemektedir.

Bu Tarifi Oyla
43 adet yorum var.
 1. neşe

  devamı varmı

 2. Mert ulus

  Abi çok basit bir kelime

 3. Zerrin

  Çooook uzun ama bununla kanıtlıyoruz ki Türkçemiz gerçekten zor ve zengin

 4. Açelya Hadise

  Şimdi ben anlamadım. Burda dünyanın en uzun kelimesi ingilizcem ne. Ama bir bakın aynı kelime tekrar edip durmuş. Dikkatli bakarsanız görürsünüz. Yazıya bakın hep aynı harfler çoğunlukla g kullanılmış acaba anlamı ne? Merak ettim. Ama yani sadece g değil yani aynı kelime devam etmiş. Bakarsanız görürsünüz bu arada benim ezberim kolay oldu. Hem türkçenin en uzun kelimesinin sonunda cesineYKEN yazıyor. Öyle olcak.

 5. Anonim

  87 Harf: Haskaracehennempaşalıoğullarıgilleştiriveriveremeyebileceklerimizdenmişcesineymiştiler.

 6. Android 8.0

  Bence Türkçenin en uzun kelimesi lastik olmalı (anlayanlar ağlıyor)

 7. KEDİ

  KİM DENEDİ

 8. isimsiz

  saçma ama güzel ve uzun

  1. o bizde kalsın

   beeeeeen çok kolay

 9. Zeyneo

  Zor

Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: