Dejavu Neden Olur? Nasıl Ortaya Çıkar?

Dejavu Neden Olur Nasıl Ortaya Çıkar

Dejavu Nedir? Nasıl Ortaya Çıkar?

Dejavunun ne olduğunu anlamanız için en doğru kelime “Zaten yaşamıştım”dır. Örneğin, ilk kez Mersin’e gidiyorsunuz. Cennet-Cehennem obruklarını geziyorsun ve aniden daha önce o noktada olduğunu hissediyorsunuz. Ya da belki bir grup arkadaşınızla akşam yemeği yiyorsunuz, bazı güncel konuları tartışıyorsunuz ve bu anı, aynı arkadaş, aynı akşam yemeği ve aynı konuyu daha önce yaşamış gibi hissederseniz o an dejavu yaşamış olusunuz. Hiç bir mağazayı ilk kez ziyaret ettiniz ve kendinizi aşırı tanıdık hissettiniz mi? Günümüzde yapılan anketlere göre insanların yüzde 70’i hayatımızda bu hissi en az bir kez yaşadığını itiraf ediyor. Bir şeyin görme , ses , zevk veya hatta kokusu , bunu daha önce yaşamış olduğumuzu düşünmemizi sağlar, ancak bunu yaşamadığımızı biliyoruz.

Dejavu Neden Olur?

Dejavunun ne olduğu ve neye sebep olduğu hakkında 40’dan fazla teori vardır. Bu teoriler o kadar farklı alanlara hitap ediyor ki reenkarnasyondan hafıza süreçlerindeki aksamalara kadar uzanıyor. Bu yazıda, insanların %70’inin başına gelen dejavu hakkında biraz ışık tutacak, birkaç teori inceleneceğiz.

Nüfusun yüzde 70’i, bir çeşit dejavu yaşadıklarını bildiriyor. 15-25 yaş arasındaki insanlar diğer yaş gruplarına göre daha fazla sayıda dejavu yaşadığını söylemektedir. Dejavu beyin ile alakalı bir durumdur.

Bir bilim adamına göre, dejavunun ve onun arkasındakimekanizmalar için basit bir cevap bulunmuyor. Ancak daha ileri araştırmalar ve çalışmalarla, Dejavu için kesin kanıt gelecekte keşfedilebilir diye belirtti.

Bunun yanında birçok araştırma yapılmış ve 40’a yakın teori ortaya çıkmıştır.

Bu Tarifi Oyla
2 adet yorum var.
  1. Dejavucu

    Dejavu gerçekten çok garip bir şey. Bilimsel makaleler araştırdım ama bulamadım. Biraz daha araştırıp bilimsel yazılar bulmaya çalışacağım.

  2. sena

    bu muydu yani…

Bir cevap yazın

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: