Türkçe’de En Uzun Tekerleme

Bir tekerleme , anadili çok iyi konuşanlar için bile hızlı, tekrarlanan, telaffuzu zor olan belirli bir kelime dizisidir. Genellikle bunlar birbirini izleyen ancak belirli hecelerde farklı olan benzer kelimelerdir. Buna ek olarak, bazı dillerin alışılmadık sözcük ve cümle yapısından dolayı tekerlemelerini söylemek çok zordur. İşte en uzun tekerleme:

En Uzun Tekerleme

Şu tarlaya bi şinik kekere mekere ekmişler.
Bu tarlaya da bi şinik kekere mekere ekmişler.
Şu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuk,
Bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğa demiş ki;
“Ben bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğum” demiş.
Öteki tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsukta;
Ben de; “bu tarlaya ekilen bir şinik kekere mekereye dadanan boz ala boz başlıklı pis porsuğum” demiş.

Tekerlemeler telaffuz ve akıcılık açısından kendini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir yoldur. Bunlar sadece çocuklar için değil, aynı zamanda konuşurken anlaşılır bir ses çıkarmak isteyen aktörler, politikacılar ve kamuoyuna hitap etmesi gereken konuşmacılar tarafından da kullanılmaktadır. Genellikle tekerlemelere ne kadar hakim olursanız o kadar güven bir konuşmacı olacağız söylenir.

Özellikle çocuklar, tekerlemelerden hoşlanırlar ve arkadaşlarını, birkaç kerede hızlı şekilde söylemeye çalışmaya zorlarlar. Bir kere tekerlemeyi söylerseniz, daha büyük bir mücadele için iki veya üç kez üst üste söylemeye çalışmalısınız. Yukarıda bulunan en uzun kelimeyi söyleyebilenleri tebrik ediyoruz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 5,00. )

6 Yorum

  1. Duygu 29 Ekim 2018
  2. Anonim 17 Haziran 2018
    • armina 29 Ekim 2018
  3. Berk 7 Nisan 2018
    • armina 29 Ekim 2018
    • arzu 15 Kasım 2018

Yorum Ekle