Toplumun En Küçük Yapı Taşı Nedir?

En Küçük Toplumsal Birim:Aile

Toplumu oluşturan en küçük toplumsal birim yani toplumun en küçük yapı taşı AİLE‘dir.

Aile genellikle anne, baba ve çocuklardan oluşsa da aileye başka katılanlarda olabilmektedir. Bunun için Aile kavramı ikiye ayrılmaktadır:

  1. Çekirdek Aile: Anne, baba ve çocuklardan oluşur.
  2. Geniş Aile: Aralarından kan bağı bulunan bazı kişilerin bir arada yaşaması durumunda ise geniş aile kavramı ortaya çıkar. Geniş ailede anne, baba, çocuklar, dede, anneanne, babaanne gibi aile bireyleri bulunabilir.

Aile

Kişiliklerimizin, duygularımızın, hayallerimizin, korkularımızın çoğunun ailelerimizden geldiğini biliyormuydunuz. Bu kadar önemli bir cümle ile başlamak istedik ki ailenin önemini daha iyi kavyabilelim…

Bir aile, tanımı gereği, belirli bir ilişki ile bağlı bir grup insandır. Temel olarak, aile, sosyal yapının en temel birimi olmaktadır. Ailen kişisel, duygusal, entelektüel ve sosyal gelişimini etkiler, bu nedenle eğer kim olduğunuzu bilmeniz gerekiyorsa, bu soruların cevanının ailenizde gizli olduğunu unutmayın.

Ailenin Özellikleri ve İşlevi

Aile, bir ilişki düzeyini paylaşan bir grup insandır. Ancak bu ilişkileri tanımlayabileceğiniz birkaç farklı yol vardır.

Kan bağı ilişkisi sizleri birbirinize bağlayan en önemli aile özelliklerinden biridir. Diğer bir birliktelik, ikamet ediş yani birlikte yaşama anlamına gelen bir ilişki vardır . Bu ilişki, ailenin dikkate değer yönlerinden birini göstermektedir; Neredeyse birçok toplumda aileler, birlikte yaşama yoluyla tanımlanır.

Hepimizin aileleri var, ama neden? Ailenin işlevi nedir? Geleneksel olarak, aile, çocuk yetiştirmemizin başlıca yoludur. Ailen seni kültürel normlara, sosyal davranışlara, eğitime, grup etkileşimine, ahlaka ve aklınıza gelebilecek diğer her şeyle tanıştırır. Ailen ayrıca, eylemlerinizin sonuçları olduğunu size öğreterek kültürel ve sosyal kuralları ve ahlakı size kavratır.

 

 

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu makalemizi puanlamak ister misiniz? 1 Kişi bu makaleye puan verdi, 5 puan üzerinden ortalama puanı: 4,00. )
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.