Stres Çarkının Arka Planını Öğrenmek İster misiniz?

Stres Çarkının Geçmişi

İsterdim bu günlerde ülkemize dışarıdan ithal edilen ve oldukça popüler olan bir şey hakkında konuşayım. Ama maalesef stres çarkının popülerliğini görünce bu konuda yazmak istedim. Bu, stres çarkı denilen bir oyuncaktır. Herkeste, çocukta, gençte, orta nesilde görülebilir bir oyuncak haline gelmiş bir oyuncaktan bahsediyoruz. İlginçtir, bakıyorum ki, bu “stres çarkı” denilen oyuncak en çok çocuklarda ve erişkinlerin elinde görülmektedir. Söylenene göre bunu icadı eden kadın da kendi çocuğu için yaptı.

Çocukların hayatına oyun yoluyla “stres” terimi sokuluyor. Stres artık onlar için bir oyundur. Bu zadla oynamak için çocuk artık kendini stres içinde bulmalıdır, bu da çok tehlikeli ve olumsuz bir durumdur. Yapay stres, yapay depresyon, yapay üzüntü…

Stres Çarkı Nasıl Ortaya Çıktı?

Stres çarkını ABD’nin Florida eyaletinde 62 yaşındaki hanım Katerin Hettinger keşfetti. O, 7 yaşındaki kızını eğlendirmek için bu icadı gerçekleştirebildi. Kadında kas problemleri olduğundan çocuğu ile oyun oynayabilir düşünüyordu. Çocuğu ile birlikte o da bu oyuncak vesilesiyle kaslarını hareket ettiriyordu. Hatta 2005 yılında kadar bu icadı için patent de alıyordu. Şu anda ABD’de ın birçok eyaletlerinde, İngiltere’de ve Arap Emirlikleri’nde bu oyuncağın kullanımına yasaklanmıştır. Öğretmenler oyuncağın çocukların dikkatini dağıttığını bildirdi. Ülkemizde ise son zamanların en moda olan oyuncağıdır.

Bu şekilde dönen eşyalar aslına bakarsanız çocukların ilgisini çekiyor. Salıncaklar gibi hareketli oyuncaklar çocukları kendine çekiyor. Çocukken hepimiz bir kere de olsa rüzgarın elimizde dönderdiği rüzgar gülleri ile oynamışsdır. Stres çarkıda bu şekilde bir ilgiyle çocuklarımızın hayatına girmiştir. Bazı insanlar çocuklarda stres oluyor mu? Diye merak ederler. Stres olabilir. Fakat çocuklar stresten değil, oyun boşluğundan stres çarkıyla oynuyorlar. Bunuda söylemeden yazımızı bitirmeyelim…

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
YORUM YAZ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. berat özöğretmen dedi ki:

    hiçte güzel değilmiş beyaaaaaaa sıkıntıdan duvara yapıştım