Sakız Hakkında Bilmedikleriniz…

Dünyada İlk Sakın Ne Zaman Ortaya Çıktı?

sakiz hakkinda bilmediklerinizDünyada ilk sakız 1848 yılında John B. Curtis tarafından hazırlanmıştır. John B. Curtis aynı yıl küknar ağacının suyundan lastikle bir madde elde etmiş ve sakız hayatımıza girmiştir. O yaklaşık 2 yıl bunun üzerinde çalışmış ve “Curtis Sakız Fabrikası” nı kurmuştur.

Sakızın Hayatımıza Girmesi

Sakız yaygın olarak 1950-1980 yıllarda kullanılmaya başladı. Bu dönemde Şikago’da bulunan William Wrigle şirketi bu alanda en büyük şirketlerinden biri oldu.

1994 yılında ABD, Kaliforniya’da Susan Montgomery Williams adlı bir şahıs sakız balonunu 23 inçlik çap boyutunda yaparak dünya rekoru kırmıştır.

Singarpur’da Sakız Yasak

Singapur’da sakız çiğnemek ve yere sakız atmak yasaktır. Bunun nedeni ise geçmişten gelen bir olay: 41 yıl iktidarda kalan Kral LiQuan’ın ayağına sakız yapışmasıdır. Fakat bugün birçok insan bu yasağa uymuyor.

Araştırmalara göre ABD’de yılda kişi başına 160-180 sakız düşmektedir. Ayrıca yere atılan sakızların temizlenmesi için milyon dolarlar harcanıyor.

Bir not olarak vermek istiyoruz soğan doğrarken sakız çiğnemek göz yaşarmasının önler.

sakiz

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.