Pragmatizm Nedir?

Özet ve kısa bilgi: Eğer bir bilgi günlük hayatta işe yarıyorsa o bilgi doğrudur anlayışını benimseyen akıma Pragmatizm denir.


Pragmatizm Nedir?

Doğruluğu ve gerçekliği tek taraflı olarak, sadece olayların sonuçları bazında değerlendiren ve onlara yalnızca ortaya koyduğu fayda açısından bakan akıma felsefede pragmatizm denir. Bu akıma göre gerçeklik ve doğruluk insan faaliyetinden ortaya çıkar. Bu yüzden gerçeklik, doğruluk insanların yaptıklarından yola çıkarak faydalı ya da faydasız olarak değerlendirilir.

Pragmatizm özellikle ABD ve İngiltere’de yaygın ve toplumun yaşam felsefesi olmuştur. Eğitime ve ekonomiye köklü olarak etkilemiştir. Bu ideolojinin önde gelen temsilcileri: Amerikalı William James, John Dewey ve İngiliz Friedrich Schiller‘dir.

Pragmatizm ve faydaçılık felsefede hem iyinin hem de düzgünlüğün teorisidir. Yani iyi şey odur ki, çok yararı vardır. Doğru şey odur ki, uygulanabilsin. Eğer bir bilgi günlük hayatta işe yarıyorsa o bilgi doğrudur.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Bu yazıyı puanlamak ister misiniz? Yıldıza tıklayarak bu yazıya puan verebilirsin.)
YORUM YAZ
BU KONUYA YAPILAN YORUMLAR

Henüz bu konuya yapılan yorum yok. İlk yorumu aşağıdan siz yapabilirsiniz.